Posted on

Úsloví, že v těhotenství se má jíst za dva, není zase tak pravdivé. Daleko více záleží na skladbě stravy, kde hrají klíčovou roli vitamíny, které se postarají o správný vývoj miminka a zdraví maminky. Mezi ty nejzásadnější patří tzv. B – komplex, tedy souhrnné označení pro vitamíny skupiny B. Jsou rozpustné ve vodě, a nezbytné pro správné fungování metabolismu. Pojďme se na ně podívat blíže.

Vitamín B1

Neboli také thiamin. Slouží k udržení dobré funkce nervového systému, duševní rovnováhy a pomáhá od únavy. Jeho nedostatek hrozí ve chvíli, kdy ve stravě převažuje bílé pečivo bohaté na sacharidy. To je dáno tím, že je zrno zbaveno vrchní slupky, která obsahuje zdraví prospěšné vitamíny, mezi nimi právě B1. Najdeme ho tedy právě v neloupaných obilovinách a výrobcích z nich, oříšcích, bramborách a v luštěninách. Pozor, jeho nadměrný příjem může způsobit nedostatek ostatních vitamínů skupiny B, proto bychom měli dbát na komplexní přísun vitamínů z řady B.

Vitamín B2

Je to takový vitamín krásy a vitality, který asi znáte pod názvem riboflavin. Ten je důležitý pro dobrý stav kůže, očí, funkce srdce a dalších orgánů. Působí protizánětlivě. Jelikož má významný vliv na metabolismus cukrů, tuků a aminokyselin, ovlivňuje celkovou energetickou přeměnu v organismu. Jeho nedostatek se může projevit drobnými trhlinkami u koutků úst, zhoršeným stavem kůže nebo nadměrně mastícími se vlasy. Na vitamín B2 jsou bohaté ryby, hovězí maso, vejce, ale také kakao či mléčné výrobky.

Vitamín B6

Odborně zvaný pyridoxin. Má příznivý vliv na metabolismus bílkovin, podílí se na dělení buněk, krvetvorbě a normální funkci nervového a imunitního systému. Pro těhotné je jeho největším benefitem fakt, že dokáže snižovat ranní nevolnost a zvracení. Jeho doplnění v kombinaci s hořčíkem pomáhá od oteklých nohou a křečí, se kterými se těhotné ženy v těhotenství potýkají. Potřebnou dávku, která by se u těhotných měla pohybovat okolo 2,2 mg, si zajistíte konzumací ryb, banánů, avokáda nebo třeba květáku.

Vitamín B9

Pokud bychom měli najít klíčový vitamín v těhotenství, tak je to právě B9, který budete znát pod názvem kyselina listová. Foláty (metabolizovaná kyselina listová) ovlivňují dostatečné prokrvení placenty a tím i výživu plodu a jsou stěžejním faktorem, který snižuje výskyt vývojových vad. Mají významný vliv i na úspěšnost početí a podstatně snižují riziko předčasného porodu. Problémem je, že 50 % žen nedokáže kyselinu listovou z potravin využít a zpracovat. Z tohoto důvodu se porozhlédněte po doplňcích stravy Femibion s aktivním folátem Metafolinem, který dodá tělu kyselinu listovou ve formě, jenž tělo plně využije.

Vitamín B12

Náš přehled uzavírá B12 (kobalamin), který hraje významnou roli při tvorbě DNA a RNA (genetického materiálu v buňkách) a krvetvorbě. Bez jeho přispění jsou červené krvinky příliš veliké a nedokážou správně plnit svou funkci tj. předávat kyslík buňkám. Co sníst, abyste tělu a miminku pomohli? Především živočišné produkty jako jsou maso, vejce, mléko a mléčné výrobky. Vegetariáni ho najdou v mořských řasách.

 

Proč kombinovat vitamíny z potravy s doplňky stravy

Bez jakékoliv pochybnosti je vyvážená a pestrá strava základem příjmu vitamínů. Je však za potřebí si uvědomit, že těhotenství s sebou přináší zvýšené nároky na příjem určitých vitamínů (u některých až trojnásobně). Například pro denní příjem folátů (kyselina listová) byste musely sníst 5 hlávek zelí. Do toho započítejme další faktory, jako vyrovnanost dávek vitamínů, jejich citlivost na světlo a teplo, kdy můžeme cenné látky při kuchyňské úpravě zničit, nebo zdravotní omezení, kdy tělo neumí vitamíny zpracovat a vyjde nám z toho, že doplňky stravy mají ve výživě těhotných nezastupitelné místo.

Leave a Reply