Posted on

V těhotenství má zvýšená hladina hormonu progesteronu za následek různé projevy na organismus ženy. Jsou to (ranní nevolnosti, mdloby, časté močení aj.). Jen málokterá budoucí maminka může říci, že ji žádný z těchto “vedlejších” příznaků nepostihl. Tyto projevy poněkud poleví po 12. týdnu těhotenství, kdy se tělo matky jakoby vyrovná se svou změnou a přizpůsobí se mu. Někdy se však určité nepříjemnosti přece jenom objeví. Poradíme vám, jak je můžete odstranit.

Žaludeční nevolnost se objevuje někdy zvláště při prvním těhotenství, a to ve 4. nebo 5. týdnu. Přichází nejčastěji ráno, někdy však v kteroukoli denní dobu. Bývá provázena zvýšeným tvořením slin, které mívají nepříjemnou pachuť. Příčinou žaludečních nevolností bývají různé pachy, nelibost z otěhotnění, zácpa aj. Jak lze žaludeční nevolnost odstranit? Snězte ráno neslazený suchar a zapijte jej malým množstvím málo slazeného čaje. Pokud by vás žaludeční nevolnosti příliš obtěžovaly, neváhejte požádat o individuální pomoc lékaře v prenatální poradně. Ve 4. měsíci těhotenství se žaludeční nevolnosti většinou samy ztratí.

Slabost až závrať se vyskytuje v těhotenství jenom zřídka. Příčinou bývá třeba jenom špatný vzduch v kuchyni, v kině, v dopravních prostředcích nebo na pracovišti. Přichází někdy u žen, které mívaly podobné potíže v období měsíčků nebo těsně před nimi. Patříte-li mezi ně, vyhýbejte se místnostem s vydýchaným vzduchem. Doma i v zaměstnání častěji větrejte. Slabost a závrať by však mohly být i příznakem skutečného onemocnění, které by bylo nutné podrobně vyšetřit a léčit. Proto vám doporučujeme, aby jste o uvedených obtíží nezapomněla upozornit lékaře v poradně pro těhotné.

Časté močení se objevuje na začátku těhotenství a to u většiny žen. U některých se zmírní přibližně v polovině těhotenství. Časté močení většinou ruší spánek. Proto je záhodno přestat pít už nejméně dvě hodiny před ulehnutím ke spánku. Dalším nepříjemným důsledkem bývá ulpívání moči na prádle a nepříjemný pach. Proto je užitečné častěji měnit spodní prádlo a sprchovat se vlažnou vodou.

Zvýšená spavost se vyskytuje zvláště na začátku těhotenství. Vzniká vlivem útlumu mozkové kůry. Jde přitom vlastně o ochranu organismu před mnoha vzruchy, které zvnějšku doléhají na organismus těhotné ženy, v němž nastalo veliké množství vnitřních změn. Dopřejte si tuto přirozenou ochranu, pokud můžete, odpočívejte často během dne a večer choďte dříve spát. V zaměstnání i doma často větrejte.

Zvýšené pocení. Téměř všechny žlázy, tedy i potní, pracují v těhotenství zvýšenou měrou. Pak se stává, že na některých místech těla se udržuje pot a vlhkost. Na kůži potom vznikají opruzeniny, které obtěžují těhotnou ženu svěděním a pálením. Nejúčinnější ochrannou před vznikem opruzenin je časté sprchování vlažnou vodou a používání jemného mýdla. Nezapomeňte při tom na záhyby kůže v okolí rodidel. Svědění v okolí rodidel a také v pochvě však může mít i jinou příčinu. V průběhu těhotenství se totiž někdy v pochvě rozmnoží určitý druh houbovitých a kvasinkových mikroorganismů. To se pak projeví nepříjemným svěděním v pochvě a jejím okolí, někdy také výtokem. Pokud by se u vás takové potíže objevily, nezapomeňte na ně upozornit lékaře. Odborným vyšetřením poševních výměšků a správným léčením lze výtok odstranit, pak odezní i svědění a pálení.

Křeče v lýtkách se objevují někdy ve druhé polovině těhotenství při protahování se na pohovce, někdy dokonce vyruší ze spánku. Sáhnete-li si během křečí na lýtko, ucítíte, že určitá svalová skupina je tvrdá, jako kovová deska. Příčinou křečí může být nedokrevnost svalů nohy. Pokud by se u vás křeče v lýtkách objevily, zamyslete se, zda pijete dost mléka anebo jíte dostatečné množství mléčných výrobků, které obsahují hojné množství vápníku. Při odpočívání na lůžku a také před spánkem podkládejte nohy složenou měkkou přikrývkou tak, aby ležely přibližně o 15 cm výše než vaše tělo. Pokud na vás přijde křeč v lýtkách při poloze na lůžku, pokrčte mírně nohu v koleni a uvolněte veškeré svalstvo. Objeví-li se křeč při chůzi, posaďte se na lavičku nebo se alespoň opřete a uvolněte svaly nohou. Nezapomeňte na hluboké dýchání. Výskyt křečí hlaste lékaři v poradně.

Zdroj

kniha – Stanislav Trča,Plánované rodičovství – vydalo Grada Publishing – rok 2009

www.ordinace.cz

 

One Reply to “Neduhy a těhotenství”

  1. Nevolnost
    Měla jsem štěstí v neštěstí 🙂 Nevolnost mě bohužel provázela od 8-15 týdne těhotenství, ale naštěstí až v odpoledních/večerních hodinách, takže jsem dopoledne a po obědě mohla normálně fungovat v práci a nikdo nic nemohl říct. Jakmile jsem ale byla doma a přehoupla se šestá hodina bylo zle. Žaludek se okamžitě proměnil v překyselený balon, který potřeboval vyprázdnit. Ať jsem k obědu snědla cokoliv, všechno šlo ven. Pak už jen následovala sklenice mléka a popřípadě zázvorový čaj – z kandovaných kostech zázvoru. Komu chuť zázvoru nevadí může kostky mít jako bonbóny – opravdu to pomáhá. No a pak už jsem byla nepoužitelná a chodila spát se slepicemi. Ne každý den byl tak tragický, ale lituju maminek co trpí ranními nevolnostmi a pak musí do práce.

    Lucka

Leave a Reply