Posted on
Termín poporodní deprese by se neměl z psychiatrického hlediska používat, proto zde užíváme slova splín nebo sklíčenost. Málokoho napadne, že následkem porodu může žena pociťovat i jiné emoce, než ty pozitivní a radostné. Manžel, příbuzní a všichni ostatní se radují z narození miminka a vůbec možná netuší, že ta, která dítě porodila, zažívá velice silné hormonální změny, které mohou vyústit až v poporodní splín. Ještě donedávna byl poporodní splín považován za tabu či za výmysl rodiček. Dnes se o něm mluví s naprostou vážností a nebere se na lehkou váhu. Ignorování příznaků sklíčenosti totiž může skončit v horším případě i smrtí, sebevraždou matky nebo ublížením dítěti.

Jak poznáte, že trpíte poporodní depresí

Poporodní splín se vyznačuje příznaky, podle kterých lze zcela bezpečně poznat, že jde o nevítaný poporodní stav. Jeho projevy mohou být různé a také u různých žen rozdílné. Nicméně po dvou až třech dnech může docházet například k  únavě, vyčerpanosti, nechutenství. Také se objevují žaludeční a střevní potíže (zácpa, průjem),  nervozita a úzkostlivost. Poporodní splín většinou ženy po několika dnech překonají a dostanou se do běžných kolejí. Splín, vyplývající z po­ro­du, však může u některých žen přetrvávat ještě několik týdnů, dokonce i měsíců! Tehdy jej už mnohdy ženy ani ne­přisuzují porodu. Příznaky, které na tuto pozdní situaci upozorňují jsou  poruchy spánku, špatné spaní a děsivé sny, silné svalové napětí vedoucí někdy až ke strnulosti, apatie a odmítání kojení nebo naprostá nezúčastněnost během něj, vnitřní odmítání dítěte a kontaktu s ním, strach a nejrůznější fóbie z každého dne, který přijde, sebepodceňování a nenávist k vlastní­mu tělu,  nechuť k sexuálnímu životu.

Kde hledat pomoc

Pokud máte pocit, že poporodní splín je právě váš problém, začněte o svých pocitech mluvit s okolím, především s vaším partnerem. Pravda, ten může zpočátku vaše stížnosti podceňovat, ale nedejte se. Hlavně se neuzavírejte do sebe. Klidně si poplačte. Není divu, přelaďujete se na úplně jiný druh fungování, a tak každá slza je úplně normální reakce. Ze všeho nejvíc proto potřebujete pochopení okolí. Mateřství není pro většinu žen rozhodně klidným startem. Povídejte si s manželem nebo kamarádkami, případně zatelefonujte do porodnice či svému lékaři. Na tento druh deprese není totiž žádná žena předem připravená. Pokud se však nedaří minimalizovat vaše negativní pocity, musíte je konzultovat s odborníkem.

Zdroj

Kniha – Mgr.I. Ašenbrenerová-Pečenková, Kniha o těhotenství a dítěti, (Galén, Praha 2009)

 

Leave a Reply