diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Výživová doporučení v době těhotenství

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Začínat se “zdravou výživou” v těhotenství je již skoro pozdě. Už v období před početím by měla být strava dobře vyvážená, budoucí maminka by měla mít přiměřenou váhu a rozhodně by neměla kouřit. To vše platí aspoň tři měsíce před plánovaným otěhotněním a vlastně je to doporučení obecné, jímž bychom se měli řídit všichni a pořád.

V těhotenství (ale i před ním) doporučují odborníci tato výživová opatření:

Dbát na dostatečný příjem potravin se zvýšeným obsahem kyseliny listové. Podporuje správný vývoj nervové soustavy plodu. Výborným zdrojem jsou syrové potraviny: ořechy, slunečnicová a sezamová semena, ovoce bobulové, např. maliny, ostružiny, jahody, a také pomeranče, čerstvá zelenina, např. hlávkový a ledový salát, zelený hrášek. Zeleninu určenou spíše k vaření jako špenát, kapustu, chřest, květák, červenou řepu, brokolici, upravujeme pokud možno v páře. Báječným zdrojem jsou i obohacené snídaňové cereálie ( kukuřičné lupínky) a pokud je snesete, také pivovarské kvasnice. Z potravin vařených a pečených to jsou celozrnné obiloviny, luštěniny, vejce a játra (ta ovšem zařazujeme jen opravdu mimořádně, kvůli nadměrnému obsahu vitaminu A a toxických látek).

Jíst dostatečné množství potravin bohatých na železo a s dobrou vstřebatelností. Železo se přece jen lépe vstřebává z masa. To je potřeba jak pro zdárný vývoj dítěte, tak pro nekomplikovaný průběh těhotenství. Pro ženu, která plánuje miminko, je mnohem důležitější jíst rozumně, než se snažit preventivně přijímat některé živiny, vitaminy a prvky v multivitaminových doplňcích. Naopak je bezpečnější neužívat umělé přípravky (samozřejmě kromě nutných léků).

Co škodí

Nejpozději ve chvíli, kdy se nastávající maminka dozví o svém těhotenství, měla by ze své stravy vyloučit to, co miminku škodí, hlavně následující položky:

Alkohol– riziko závažného poškození plodu!

Uzeniny– pro obsah soli, karcinogenních látek a schopnost vyvolávat žaludeční potíže. Přípustná může být vařená nebo dušená šunka jednou v týdnu, vždy s dostatkem zeleniny.

Umělá sladidla – včetně barvených a ochucených nápojů.

Plísňové sýry – zvyšují riziko kvasinkových a plísňových onemocnění. Naprosté tabu pro všechny jsou samozřejmě veškeré potraviny napadené nežádoucími plísněmi (a tedy velmi nebezpečnými mykotoxiny). Nestačí plíseň seškrábnout nebo potravinu okrájet, převařit a podobně – vyhoďte ji!
Burské oříšky (arašídy, solené „buráky“) – ze všech ořechů bývají nejčastěji napadeny plísněmi a mohou vyvolat skrytou alergii.

Některé druhy koření. Zcela vynechat jalovec, hořčičné semínko, šafrán, pelyněk (někdy je součástí čajů, které podporují trávení a zklidňují žaludek), rozmarýn, muškátový oříšek a petržel ve větším množství. Mohou způsobit potrat či předčasný porod.

Omezit je pak potřeba: skořici, pepř, mátu, kari, celer ve vyšších dávkách – překrvují malou pánev.
Kofein – více než 2 šálky kávy nebo 2 hrnky černého čaje denně. Těhotenství výrazně zpomaluje poločas rozpadu kofeinu – ze 3–4 na 10–18 hodin.

Většinu bylinkových čajů– lze používat pouze maliník, jahodník, ostružiník, lipový květ a šípky.Raději se ale poraďte se svým lékařem nebo lékárníkem. V těhotenství není vhodné s bylinkami experimentovat.

Ztužené tuky (tzv. 100% tuky užívané ke smažení či pečení).

Přemíru tuků– živočišné i rostlinné tuky (dodržujte denní poměr 1 : 2).

Přemíru soli, cukru a bílého pečiva a chinin (tonik).

Zdroj

kniha – Olga Illková, Lucie Nečasová, Zdeňka Daňková, Zdravá výživa malých dětí – vydal Portál – rok 2005

Přečtěte si také:

  • Péče o chrup aneb tradované mýtyPéče o chrup aneb tradované mýty Téměř každá žena ví, že v těhotenství musí navštívit zubního lékaře a podstoupit preventivní prohlídku. Tento fakt nám naznačuje zvýšené riziko kazivosti v tomto období. Preventivní […]
  • Těhotenství s Leidenskou mutacíTěhotenství s Leidenskou mutací Co je to vlastně Leidenská mutace? Jedná se o poruchu krevní srážlivosti. Na rozdíl od známější hemofilie nezpůsobuje zvýšenou krvácivost, ale naopak zvyšuje  možnost vzniku krevních […]
  • Automasáž při nevolnosti, pálení žáhy nebo stresu v těhotenstvíAutomasáž při nevolnosti, pálení žáhy nebo stresu v těhotenství Již jsme si zde povídali o automasáži chodidel, nyní se zaměříme na automasáž ostatních části těla, kdy automasáž lze využít v těhotenství, pokud trpíte nevolností nebo vás pálí […]
  • Neduhy a těhotenstvíNeduhy a těhotenství V těhotenství má zvýšená hladina hormonu progesteronu za následek různé projevy na organismus ženy. Jsou to (ranní nevolnosti, mdloby, časté močení aj.). Jen málokterá budoucí maminka může […]
  • Dieta a těhotenstvíDieta a těhotenství Výsledky výzkumů ukázaly, že strava, kterou sní nastávající matka v době těhotenství, má vliv na DNA dítěte. Děti, u kterých byly zjištěny zvýšené hodnoty epigenetické změny, jsou […]
  • Koupání, vířivka v těhotenstvíKoupání, vířivka v těhotenství Příjemná koupel ve vyhřáté koupelně uvolní vaše svaly, bolavá záda a píchání v boku. Můžete použít koupelový olej, který vaši kůži zvláční, ale i jeho příjemná vůně vám blahodárně působí […]

Napsat komentář

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.