diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

13. týden těhotenství

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Plod ve 13. týdnu začíná zkoušet pohybovat rty, čímž u něho sílí svaly, které bude potřebovat pro sání po porodu. Kostní dřeň, slezina, játra jsou zodpovědné za tvorbu krevních buněk, trávicí ústrojí se stále vyvíjí, uvnitř střev vyrůstají malé klky, které pomáhají k pohybu potravy skrze střeva. Kosti se dále vyvíjejí a je již vyvinuto 20 zárodků pro zoubky. Plod dítěte je asi 7,5 cm dlouhý a váží 30 g.

Děloha se viditelně zvětšuje a s ní i vaše břicho. Bradavky ještě více ztmavnou, žíly na prsou jsou více patrnější.

V tomto období se raději vzdejte kávy a ostatních produktů s kofeinem. Kofein se totiž dostane přes placentu do těla miminka a může mít vliv na jeho metabolismus, po porodu může zvýšit pravděpodobnost dýchacích problémů.

Nezapomínejte cvičit, aby se dostatečně posilovaly pánevní svaly (více informací najdete v článku Cvičení a pohyb v těhotenství).

Pokud jste ještě svému zaměstnavateli o svém těhotenství nic neřekla, nyní je už nejvyšší čas. Přehled práv vyplývajících z platných zákonů ČR a vztahující se k období těhotenství (a po porodu) najdete v naší speciální sekci Těhotenství a rodina mezi paragrafy.

zdroj www.naseporodnice.cz

14. týden těhotenství

Přečtěte si také:

  • Kojící polštář a jeho využitíKojící polštář a jeho využití Přemýšlíte zda máte ve své výbavičce pro minko všechno nebo teprve začínáte s přípravami? Pro vás je určen tento článek. Přípravy na příchod miminka jsou tím nejkrásnějším, co žena […]
  • ErikaErika Svátek: 2.duben Domácí podoby: Erička, Erka, Erina, Riki Původ: skandinávský Význam: ctihodná, všemocná vládkyně Líbí se Vám toto jméno?
  • Zlatá hodinka poporodníZlatá hodinka poporodní Po spontánním porodu se děťátko položí ihned na prsa matky a teprve až po pár minutách lékař nebo porodní asistentka přeruší pupečník. Pokud je miminko zdravé, není nutné narušovat […]
  • Láskyplná a emotivní komunikace Láskyplná a emotivní komunikace Děti se na lidskou tvář dívají velmi rády, ikdyž je jen nakreslená. Když mluvíme k novorozenci, připadá nám přirozené, že se k němu sehneme, zvýšíme tón hlasu a více používáme mimiku. […]
  • Augustin, AugustýnAugustin, Augustýn Svátek: 28.srpen Domácí podoby: Gusta, Gustíček, Augustek, Augustýnek Původ: latinský Význam: vznešený, majestátný Líbí se Vám toto jméno?
  • Kniha “Něžná náruč rodičů”Kniha “Něžná náruč rodičů” Něžná náruč rodičů, Eva Kiedroňová První minuty, hodiny, měsíce a rok života dítěte je nejdůležitějším obdobím v životě člověka i rodiny. Dítě rozvíjí své základní pohybové dovednosti, […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.