Posted on

Plod je v 18. týdnu těhotenství asi 21 cm dlouhý, váha se pohybuje kolem 230 g. Pokožka je stále vrásčitá, zatím pod ní není podkožní tuk, proto jsou vidět cévy a kosti. Je již vytvořen žaludek a střeva, trávicí systém začíná vyrábět tzv. makonium, první druh výkalů. Ledviny jsou plně vytvořeny a fungují, také pohlavní orgány jsou vyvinuty. Vytváří se vnitřní ucho, objevují se vlásky. Uši jsou funkční a miminko slyší hlas maminky a tlukot jejího srdce. Ruce jsou o něco kratší než nohy, celé tělo se napřimuje, dítě je stále více podobné člověku.

Nyní již budete zřetelně cítit pohyby vašeho děťátka. Být těhotná je i vzhledem k přírůstku na váze dost vyčerpávající. S těhotenstvím se mnohdy dostaví i noční nepsavost, což pak následně ovlivní i váš běžný denní režim. Dopřejte si tedy dostatek odpočinku i během dne. Večer před spaním si čtěte nebo si dopřejte teplou olejovou koupel s aromatickou přísadou, abyste se co nejvíce uvolnila.

Nyní si rovněž můžete všimnout zvýšeného výtoku z pochvy, ale i ucpaného nosu, protože těhotenství způsobuje otok sliznic. Zkrátka zjistíte, že u vás dochází i k jiným fyziologickým změnám, než jen k očekávanému přírůstku na váze. Těhotenské hormony mohou ovlivnit barvu a strukturu pokožky, objevují se skvrny, pigmentace.Hormony mají také vliv na vlasy, které buď zesílí nebo se naopak lámou a vypadávají, u někoho jsou mastnější nebo naopak přesušené.

Můžete mít oteklé ruce, nohy, oční víčka, ale i tvář někdy vypadá plnější, neboť během těhotenství vaše tělo zadržuje více vody. Je proto vhodné odpočívat se zdviženýma nohama, čímž se sníží otoky kotníků a chodidel. Na oční víčka přiložte proti otokům plátky okurek.

zdroj www.naseporodnice.cz

19. týden těhotenství

Leave a Reply