diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

18. týden těhotenství

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Plod je v 18. týdnu těhotenství asi 21 cm dlouhý, váha se pohybuje kolem 230 g. Pokožka je stále vrásčitá, zatím pod ní není podkožní tuk, proto jsou vidět cévy a kosti. Je již vytvořen žaludek a střeva, trávicí systém začíná vyrábět tzv. makonium, první druh výkalů. Ledviny jsou plně vytvořeny a fungují, také pohlavní orgány jsou vyvinuty. Vytváří se vnitřní ucho, objevují se vlásky. Uši jsou funkční a miminko slyší hlas maminky a tlukot jejího srdce. Ruce jsou o něco kratší než nohy, celé tělo se napřimuje, dítě je stále více podobné člověku.

Nyní již budete zřetelně cítit pohyby vašeho děťátka. Být těhotná je i vzhledem k přírůstku na váze dost vyčerpávající. S těhotenstvím se mnohdy dostaví i noční nepsavost, což pak následně ovlivní i váš běžný denní režim. Dopřejte si tedy dostatek odpočinku i během dne. Večer před spaním si čtěte nebo si dopřejte teplou olejovou koupel s aromatickou přísadou, abyste se co nejvíce uvolnila.

Nyní si rovněž můžete všimnout zvýšeného výtoku z pochvy, ale i ucpaného nosu, protože těhotenství způsobuje otok sliznic. Zkrátka zjistíte, že u vás dochází i k jiným fyziologickým změnám, než jen k očekávanému přírůstku na váze. Těhotenské hormony mohou ovlivnit barvu a strukturu pokožky, objevují se skvrny, pigmentace.Hormony mají také vliv na vlasy, které buď zesílí nebo se naopak lámou a vypadávají, u někoho jsou mastnější nebo naopak přesušené.

Můžete mít oteklé ruce, nohy, oční víčka, ale i tvář někdy vypadá plnější, neboť během těhotenství vaše tělo zadržuje více vody. Je proto vhodné odpočívat se zdviženýma nohama, čímž se sníží otoky kotníků a chodidel. Na oční víčka přiložte proti otokům plátky okurek.

zdroj www.naseporodnice.cz

19. týden těhotenství

Přečtěte si také:

  • Adventní očekávání aneb z porodnice rovnou pod stromečekAdventní očekávání aneb z porodnice rovnou pod stromeček Stát se maminkou v době adventní má mnoho výhod, ale také nevýhod. Adventní čas je plný shonu, úklidu, pečení a shánění dárků. V případě, že máte těsně před termínem porodu a musíte se […]
  • JindřiškaJindřiška Svátek: 4.září Domácí podoby: Jindra, Jindřina, Jindruška Původ: německý Význam: pán, vládce domu Líbí se Vám toto jméno?
  • Výživa kojeného dítěteVýživa kojeného dítěte Ve čtvrtém měsíci potřebuje dítě větší množství potravy. Zpravidla 1/6 až 1/7 své váhy denně, tedy asi 1 kg. Protože krmíte dítě 5 krát denně, činí jedna dávka asi 200 g. Kojíte- li […]
  • NorethisteronNorethisteron Norethisteron (NES) se kompletně a rychle vstřebává z gastrointestinálního traktu. Vzhledem k výraznému first-pass efektu, tedy konverzi účinné látky na metabolity ve sliznici tenkého […]
  • Biolampa a její pořízeníBiolampa a její pořízení Chtěli by jste biolampu domů? Není nic jednoduššího než si biolampu pořídit. Kde se dá biolampa koupit? Pro pořízení biolampy existuje více možností kde biolampu koupit, Ať už to jsou […]
  • AidaAida Svátek: 2.únor Domácí podoby: Aidka, Aiduška, Ajka, Ida Původ: řecký Význam: nejasný význam; rozšířeno podle stejnojmenné opery Verdiho Líbí se Vám toto jméno?

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.