Posted on

Když budete jíst rajčata, bude mít dítko červené tvářičky… Některé pověry jsou zkrátka zcela mylné.

Kráčíte kolem cukrárny a libé vůně, které se z ní linou, vás spolehlivě decimují. ,,Nezastavuj se,” říkáte si v duchu. Sladkosti pro tebe nejsou, budeš jako bečka. Ale je to silnější než vy. ,,Jen nakouknu,” přete se se svým druhým já. ,,Stejně neodoláš,” posmívá se vám. Neodoláte, podlehnete. Se zbytkem vůle prohlížíte vystavené dobroty. ,,Já budu chtít jen něco malého,” říkáte prodavačce a po pár vteřinách váhání je z toho úhledná čtvrtka dortu.
Jste ,,v tom” . V hlavě vám bliká výstražné světýlko: dítě potřebuje zdravou výživu! Těhotná to nemá lehké. Neustále aby se podle zdravotních doporučeních ohlížela na to, co jí, jak jí, a kdy to jí. A přitom by si si tak ráda zahřešila. Může? Samozřejmě. Jen by těch hříšků nemělo být příliš. Trápit se a být ve stresu – to totiž dítěti příliš neprospívá.

Mlsat ano, ale zároveň dobře jíst

  1. Když vás honí mlsná, myslete i na to, že spokojenost chuťových buněk byste měla vykompenzovat živinami, které jsou pro váš ,,těhotný organismus” a pro vyvíjející se miminko nezbytné.
  2. Když už ,,musíte” mlsat, tak jen to nejlepší. A je úplně jedno, jestli to bude sladké či slané. Šetřit na dobrotách se nevyplácí. Raději dobré a kvalitní, než nekvalitní a spoustu.
  3. Když jste na maso, proč si ho nedopřát. Jsou v něm mnohé důležité látky. ,,Masožravost” ale vykompenzujte zdravější úpravou. Místo smaženého řízku si dejte maso dušené, místo grilovaného pečené… Když si skoro nejvíc pochutnáte na ,,vepřo-knedlo-zelo” od včerejšího oběda, nepřipalujte jo v kastrolku, ale ohřejte si ho aspoň na páře.
  4. Když se můžete utlouct po zmrzlině, proč na ni jen teskně koukat. Vyhněte se však podivným stánkům – o salmonelózu není co stát. A když se vám při představě mraženého krému rozsvítí oči, sáhněte po tvarohovém. Je v něm mléko. A protože v mléce je vápník, nejenže si pochutnáte, ale i pro tělo něco uděláte.
  5. Když máte pocit, že čokoláda drží vaše nervy na uzdě, ani v těhotenství se jí vzdát nemusíte. Místo celé si dejte jen pár čtverečků a jen té opravdové, ve které není tolik cukru a tuků. A pokud to přece jen přeženete a trochu vám zasukuje střeva, dejte si sklenici vody nalačno.

Leave a Reply