diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

5 tipů, jak zdravě hřešit

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Když budete jíst rajčata, bude mít dítko červené tvářičky… Některé pověry jsou zkrátka zcela mylné.

Kráčíte kolem cukrárny a libé vůně, které se z ní linou, vás spolehlivě decimují. ,,Nezastavuj se,” říkáte si v duchu. Sladkosti pro tebe nejsou, budeš jako bečka. Ale je to silnější než vy. ,,Jen nakouknu,” přete se se svým druhým já. ,,Stejně neodoláš,” posmívá se vám. Neodoláte, podlehnete. Se zbytkem vůle prohlížíte vystavené dobroty. ,,Já budu chtít jen něco malého,” říkáte prodavačce a po pár vteřinách váhání je z toho úhledná čtvrtka dortu.
Jste ,,v tom” . V hlavě vám bliká výstražné světýlko: dítě potřebuje zdravou výživu! Těhotná to nemá lehké. Neustále aby se podle zdravotních doporučeních ohlížela na to, co jí, jak jí, a kdy to jí. A přitom by si si tak ráda zahřešila. Může? Samozřejmě. Jen by těch hříšků nemělo být příliš. Trápit se a být ve stresu – to totiž dítěti příliš neprospívá.

Mlsat ano, ale zároveň dobře jíst

 1. Když vás honí mlsná, myslete i na to, že spokojenost chuťových buněk byste měla vykompenzovat živinami, které jsou pro váš ,,těhotný organismus” a pro vyvíjející se miminko nezbytné.
 2. Když už ,,musíte” mlsat, tak jen to nejlepší. A je úplně jedno, jestli to bude sladké či slané. Šetřit na dobrotách se nevyplácí. Raději dobré a kvalitní, než nekvalitní a spoustu.
 3. Když jste na maso, proč si ho nedopřát. Jsou v něm mnohé důležité látky. ,,Masožravost” ale vykompenzujte zdravější úpravou. Místo smaženého řízku si dejte maso dušené, místo grilovaného pečené… Když si skoro nejvíc pochutnáte na ,,vepřo-knedlo-zelo” od včerejšího oběda, nepřipalujte jo v kastrolku, ale ohřejte si ho aspoň na páře.
 4. Když se můžete utlouct po zmrzlině, proč na ni jen teskně koukat. Vyhněte se však podivným stánkům – o salmonelózu není co stát. A když se vám při představě mraženého krému rozsvítí oči, sáhněte po tvarohovém. Je v něm mléko. A protože v mléce je vápník, nejenže si pochutnáte, ale i pro tělo něco uděláte.
 5. Když máte pocit, že čokoláda drží vaše nervy na uzdě, ani v těhotenství se jí vzdát nemusíte. Místo celé si dejte jen pár čtverečků a jen té opravdové, ve které není tolik cukru a tuků. A pokud to přece jen přeženete a trochu vám zasukuje střeva, dejte si sklenici vody nalačno.

Přečtěte si také:

 • Čeho je třeba se vyvarovat ve výživě?Čeho je třeba se vyvarovat ve výživě? Maso jezte podle chuti, ale nepřehánějte. Je nutné jíst maso aspoň dvakrát, třikrát za týden. Rybí maso je zvláště vhodné protože obsahuje jód a je lehce stravitelné. Čaj a káva jsou […]
 • Sedmý měsíc životaSedmý měsíc života Dítě se již bez problémů přesouvá z místa na místo. Tento důležitý posun ve vývoji dopředu mu ukáže nyní svět v novém úhlu. Většina kojenců již  umí pevně sedět, otáčet se z bříška na […]
 • VojtěchVojtěch Svátek: 23.duben Domácí podoby: Vojta, Vojtíček, Vojtek, Vojtín, Vojtík, Těša Původ: slovanský Význam: útěcha, posila vojska Líbí se Vám toto jméno?
 • VelikonoceVelikonoce Jak dlouho a proč se vlastně slaví Velikonoce? Jaké církevní zvyky a zvyklosti jsou s nimi spojeny? Jak našim předkům běžel čas od masopustu až k Božímu hodu velikonočnímu a především k […]
 • První specializovaný kariérní portál pro pracující rodiče u nás: mámavpráci.czPrvní specializovaný kariérní portál pro pracující rodiče u nás: mámavpráci.cz V loňském roce byl u nás spuštěn první specializovaný kariérní portál mámavpráci.cz pro pracující rodiče a rodiče vracející se do práce. Klíčovou ambicí projektu  je spojovat mámy a firmy […]
 • Arabela, ArabellaArabela, Arabella Svátek: 7.září Domácí podoby: Arabelka, Ara, Bela, Belička, Anabela Původ: ? Význam: buď latinský původ (věnující se modlitbě) nebo španělský (malá Arabka) Líbí se Vám toto […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.