Posted on

Nyní jste se od svého lékaře dozvěděla, že jste těhotná. Nevíte, jak s touto informací naložit? Některá žena začne ihned oslavovat, kupovat těhotenské oblečení a chtěla by tu sladkou novinu vykřičet do celého světa. Jsou ale ženy, které tuto informaci tají co nejdéle to jde, chtějí chodit do práce v podstatě do konce, výbavičku zatím neřeší, neví, jak s tímto stavem naložit, jak si věci srovnat sama v sobě, mají obavy ze ztráty soukromí, změny v partnerském vztahu. Ať už patříte do jedné, či do druhé skupiny, každopádně si svůj stav naplno užijte. V tomto příspěvku jsem sepsala několik důvodů, proč si jiný stav užít.

Můžete lenošit v posteli

V případě, že ze zdravotních důvodů nemůže dál chodit do zaměstnání, čeká vás několik týdnů, možná i měsíců času, kdy nemusíte vstávat, až zazvoní budík, ale můžete si hezky pospat. Kdykoliv pocítíte během dne únavu, ulehněte a chvilku si odpočiťe. Budete se cítit svěží. Na druhou stranu ale choďte hodně na čerstvý vzduch, na procházky se psem, do přírody. U obou těhotenství se hodně chodila ven a myslím si, že mě to velice prospělo. Cítila jsem se báječně. Konečně jsem mohla dospat ty noční služby, po kterých jsem spala opravdu málo.

Máte možnost dát svůj stav najevo oblékáním

Těhotenské oblečení jsem začala nosit kolem 11 týdne, protože jsem drobná a štíhlá a kalhoty své konfekční velikosti jsem nemohla dopnout. Ženy plnější postavy většinou nemají problém s oblečením, jelikož jim bříško vyskočí až později. U štíhlých žen je bříško vidět poměrně brzy. U druhého těhotenství je to snad ještě dříve, protože svaly jsou povolené po prvním těhotenství. Některé nastávají maminky své bříško nerady vystavují, jiné nosí upnuté trika a bříško ukazují. Asi jsem spíše pro bříško neschovávat a dát svůj stav pěkně najevo okolí. Vždyť je to nádherné a těch 9 měsíců uteče neskutečně rychle.

Můžete jíst na co máte chuť

Již před otěhotněním byste měla upravit svůj jídelníček a snažit se jíst zdravě. Mnoho těhulek má ale problém s nevolností a často jí velice jednostanně, protože málo jídel mohou pozřít. I takové jsou případy. Přejde ale období nevolnosti a vy začnete mít chuť na jídlo. Užívejte si to. Jezte střídmě, nic nežeňte do extrému, dejte si to, na co máte chuť, ale zásady zdravé výživy určitě dodržujte. Vyvíjejícímu plodu je třeba dodávat řadu vitamínů a minerálních látek. Kdy jindy už byste se měla řádně stravovat, když ne v těhotenství. Předtím jste chodila do zaměstnání a na vyváření jídla nebylo mnoho čas, tak teď si to určitě vynahradíte. Možná vás ani kuchyň příliš nelákala, vařit vás nebavilo, teď je ta pravá příležitost se naučit mnoho jídel, kterým jste se třeba vyhýbala, protože jste měla pocit, že jsou složitá a je třeba na ně více času. Manžel to zajistě ocení.

Pozornost okolí i partnera

Po oznámení svého stavu jste se možná setkala s různými reakcemi okolí. Převážně manžel nebo partner vás začal více opečovávat, maminka nebo tchýně vám upekla buchty, umyla okna. Každá nastávající maminka si prostě tuto pozornost zaslouží. Vždyť je to krásné, nosit v sobě nový život. Určitě i toto si moc užívejte.

Využití volného času

Ze zdravotních důvodů už nemůžete chodit do práce. Manžel ráno odjede do svého zaměstnání a vy máte najednou spousty času. Jak tento čas efektivně využít a nezbláznit se? Těhotenství sebou přináší i řadu potíží fyzických – nevolnosti, únava, tvrdnutí břicha, pozitivní genetické testy, ale také psychické problémy jako jsou pocity samoty, prázdnoty, izolace, najednou nikam nepatříte, nechodíte do práce, nemáte si s kým popovídat, cítite se v depresi, jak vše kolem porodu, péče o miminko zvládnete. Tyto stavy jsou naprosto normální a je třeba si svůj čas naplánovat a užít smysluplně, abyste tyto chmury zahnala.

Každá těhulka, ale i maminka tyto pocity mnohokrát zažila. Nic není jen černé nebo bílé. Jak tedy svůj čas naplnit? Těhotenstvím jsem získala řadu kamarádek, lidí, se kterými jsem si dříve neměla co říci. Ano, mateřství opravdu ženy spojuje. Pomocí diskuzních fór jsem získala mnoho maminek, se kterými si píši dodnes. Potřebovala jsem svoje pocity a starosti v období těhotenství, ale i po příchodu malého na svět ventilovat a probrat s někým, kdo je má podobné, prostě někam patřit. Aktivním způsobem mě 9měsíců uteklo opravdu rychle. Zálibu jsem našla ve vaření a pečení, sbírám recepty, přečetla jsem opravdu spousty knížek, chodila jsem na procházky ven..

Uvědomíte si, co je v životě důležité

Tím, že jste objevila na těhotenském tesu dvě čárky vám v podstatě začíná úplně nový život. Devět měsíců těšení na miminko, chystání výbavičky, příprava na mateřství. Najednou se ocitnete úplně v jiném světě. Změní se Vám priority. Už nejsou důležité vyřízené faktury v práci, poslaná zakázka. Nyní se chystáte na nejdůležitější a možná i nejtěžší krok ve svém životě a to, stát se rodičem. Jak to malé, které se má narodit správně vychovat? Příchod dítěte do rodiny znamená učit se novým věcem, tak jako v zaměstnání. Co nás ale děti nejvíce naučí je především pocit zodpovědnosti, velká míra trpělivosti a mnoho lásky, které těm drobečkům dáváme. Žebříček hodnot se pro nás změní k nepoznání.

Přeji Vám, ať je pro Vás těhotenství tím nejkrásnějším obdobím v životě.

Leave a Reply