Posted on

Stát se maminkou v době adventní má mnoho výhod, ale také nevýhod. Adventní čas je plný shonu, úklidu, pečení a shánění dárků. V případě, že máte těsně před termínem porodu a musíte se šetřit, prožíváte předvánoční shon určitě jinak. Možná je Vám líto, že nebudete mít dostatečně vyzdobený byt, napečeno nespočetné množství cukroví, ale věřte, nejdůležitější jste teď Vy a Vaše nenarozené miminko. Proto myslete na sebe, zaúkolujte ostatní, dárky nakupte přes internet a cukroví velice ráda napeče nastávající babička.

Vánoční svátky v porodnici

Být v porodnici na vánoční svátky je něco vyjímečného. Je malá pravděpodobnost, že porodíte při dalším miminku opět na vánoce. Přijde Vám líto, že nemůžete být s rodinou? Nezoufejte, užívejte si ten nádherný pocit, že jste maminkou. Promlouvejte s čerstvě narozeným děťátkem, hlaďte jej, mazlete se s ním.

Z porodnice rovnou pod stromeček

Pustili Vás z porodnice na Štědrý den nebo těsně před ním? Máte strach, jak budete vše zvládat a do toho ještě návštěvy? Vzájemné sladění maminky, miminka a postupné zvykání si novopečených rodičů je velice intimní. Myslím si, že si první Vánoce měli užít rodiče pouze s miminkem a taktně návštěvy odmítnout, ať se dostaví jindy. Imunitní sytém novorozence není na takovou zátěž připraven. Ne nadarmo by se žena v šestinedělí věnovat sobě a miminku.

Není nutné se návštěv zříkat úplně. Pokud se jedná o babičku, dědečka, sourozence, krátkou návštěvu klidně dovolte. Váš partner Vám velice rád pomůže s přípravou malého pohoštění, či pohlídá miminko a vy můžete prozatím něco přichystat.

Je důležité, abyste na sebe nekladla příliš povinností a měla pocit, že musíte stíhat jako „supermáma“. Hormonální změny v šestinedělí, stres, kojení, únava, vás mohou vyčerpat a udělat z vánočních svátků opravdové peklo.

Leave a Reply