diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Aktivity podporující tělesný vývoj miminka od narození do 3 měsíců

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Devět měsíců vašeho těhotenství je za vámi. Nyní jsou z vás rodiče. Odcházíte s porodnice domů. V hlavě se vám honí mnoho myšlenek, jak péči o tak malého tvorečka zvládnete. Nebojte se, vše se naučíte společně a vašim děťátkem. To s vámi bude komunikovat již od narození. Je třeba si všímat, jak miminko vnímá, jak na vás reaguje.

Při komunikaci s dítětem je velice důležitý dotyk a mazlení. Vnímá vaše slova, vaši vůni, dotyky. Naučte se miminko masírovat. Po koupeli jej hlaďte, jemně masírujte. Můžete přitom potichounku zpívat.

Během dne miminko rozbalte ze zavinovačky, pokládejte je na bříško i na zádička. Nenechávejte je celý den ležet jen v postýlce. Dávejte mu přes den dostatek podnětů pro jeho tělesný i duševní vývoj. V případě, že začne být miminko unavené, dá vám to najevo pláčem, nechte jej odpočívat zabalené do zavinovačky, kde se krásně zklidní a usne.

Do postýlky umístěte barevné hračky. Miminko je začne brzy chytat do ručiček a zkoumat v pusince. Vezměte si chastítko nebo hračku, která šustí a uvidíte, že se váš drobeček za ní bude otáčet a natahovat k ní ručičky.

Nepoužívejte příliš často různá lehátka nebo autosedačku. Omezují totiž pohyb. Ten je pro dítě velice důležitý.

Řada maminek si oblíbila šátky, různá nosítka či klokanky, a své dítko v nich nosí. Volte raději kratší intervaly během dne.

Dopřejte dítěti dostatek pohybu. Kolébejte je v náruči, sedněte si na míč a mírně se pohupujte.

Všechny tyto aktivity podporují vývoj vašeho děťátka. Věnujte mu co nejvíce pozornosti. Již brzy se na vás začne vaše miminko krásně usmívat.

 

Zdroj: Loehr J., Meyersová J.: Vývoj a výchova dítěte krok za krokem, Fortuna Libri, Praha 2010

Přečtěte si také:

  • PRACUJTE NA MATEŘSKÉ DOVOLENÉ A POMÁHEJTE!PRACUJTE NA MATEŘSKÉ DOVOLENÉ A POMÁHEJTE! Jste maminkou alespoň jednoho dítěte a chtěla byste se podělit o své mateřské zkušenosti s ostatními maminkami? STAŇTE SE LAKTAČNÍ PORADKYNÍ - matkou! Nemusíte být zdravotník. Pouze […]
  • OtakarOtakar Svátek: 27.srpen Domácí podoby: Otka, Otík, Otíček, Otakárek, Ota, Otouš Původ: německý Význam: majetek střežící, hlídající Líbí se Vám toto jméno?
  • Poznáváme barvy – leporelo pro dětiPoznáváme barvy – leporelo pro děti Jakou barvu mají borůvky, čokoládový dort nebo třeba tvoje zimní čepice? V poznávacím leporelu se nejmenší děti mohou prohlížet roztomilé a přitom realistické obrázky předmětů, které je […]
  • Jarní bramborový salát s ředkvičkamiJarní bramborový salát s ředkvičkami Suroviny: 500 g brambor, 100 g ředkvičky, 2 papriky,100 g zakysané smetany nebo jogurtu, 2 lžíce majonézy, 1 vejce, citronová šťáva, sůl, pepř, cherry rajčátka na ozdobení. Postup: Ve […]
  • AlvaAlva Svátek: 16.prosinec Domácí podoby: Al, Alvík, Alvouš Původ: románský Význam: blondýn, bělavý Líbí se Vám toto jméno?
  • Angína na začátku těhotenstvíAngína na začátku těhotenství Dočetka jsem se v jedné knížce, že nedávno zjistili i některé léky můžou být příčinou vzniku vývojových vad. Od té doby začaly pečlivě zkoumat všechny léky, zda nemohou plod poškodit. Lze […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.