Posted on

Devět měsíců vašeho těhotenství je za vámi. Nyní jsou z vás rodiče. Odcházíte s porodnice domů. V hlavě se vám honí mnoho myšlenek, jak péči o tak malého tvorečka zvládnete. Nebojte se, vše se naučíte společně a vašim děťátkem. To s vámi bude komunikovat již od narození. Je třeba si všímat, jak miminko vnímá, jak na vás reaguje.

Při komunikaci s dítětem je velice důležitý dotyk a mazlení. Vnímá vaše slova, vaši vůni, dotyky. Naučte se miminko masírovat. Po koupeli jej hlaďte, jemně masírujte. Můžete přitom potichounku zpívat.

Během dne miminko rozbalte ze zavinovačky, pokládejte je na bříško i na zádička. Nenechávejte je celý den ležet jen v postýlce. Dávejte mu přes den dostatek podnětů pro jeho tělesný i duševní vývoj. V případě, že začne být miminko unavené, dá vám to najevo pláčem, nechte jej odpočívat zabalené do zavinovačky, kde se krásně zklidní a usne.

Do postýlky umístěte barevné hračky. Miminko je začne brzy chytat do ručiček a zkoumat v pusince. Vezměte si chastítko nebo hračku, která šustí a uvidíte, že se váš drobeček za ní bude otáčet a natahovat k ní ručičky.

Nepoužívejte příliš často různá lehátka nebo autosedačku. Omezují totiž pohyb. Ten je pro dítě velice důležitý.

Řada maminek si oblíbila šátky, různá nosítka či klokanky, a své dítko v nich nosí. Volte raději kratší intervaly během dne.

Dopřejte dítěti dostatek pohybu. Kolébejte je v náruči, sedněte si na míč a mírně se pohupujte.

Všechny tyto aktivity podporují vývoj vašeho děťátka. Věnujte mu co nejvíce pozornosti. Již brzy se na vás začne vaše miminko krásně usmívat.

 

Zdroj: Loehr J., Meyersová J.: Vývoj a výchova dítěte krok za krokem, Fortuna Libri, Praha 2010

Leave a Reply