Posted on

Prvně bych ráda podotkla, že v naší zemi je obraz babičky doposud hodně ovlivněn povinnou četbou Babičky Boženy Němcové. V této nádherné knize má ústřední postava mírnou, vyrovnanou povahu. Je moudrá, uctívaná, vážená a respektovaná. Její rady jsou brány velice vážně. Pravda, dnes by tyto rady mnohdy vzbudily pousmání (vždyť která dnešní hospodyňka by skákala přes plot, přesto, že tato metafora je věčně platná, vždyť kdo šetří, má za tři). Vývoj však roli babičky změnil. Už moje babička na tom byla jinak: byla nejen moudrá, ale obvykle i vzdělanější. Za jejího života začala vzrůstat dynamika událostí. A tomu se musela i babička přizpůsobit. A tak má babička vzpomínala, že zažila dopravu od kočárů tažených koňmi přes automobily až po letadla a rakety. A to vše, prosím, během jednoho života.

Tento dynamický vývoj neustále akceleruje a dnešní babičky se mají co ohánět. Jsou vzdělanější, jsou emancipované, ovládají technické vymoženosti jak v zaměstnání, tak v domácnosti.  Je to prostě fofr. Také si s babičkou „skejpujete“, „mailujete“ nebo spolu komunikujete na face booku? A asi určitě jí můžete zavolat na mobil.

Role dnešní babičky doznala opravdu zásadních změn. Ta bezbřehá obětavost babičky Boženy Němcové dnes není „in“.  Většina babiček sice ráda pomůže i poradí, ale zároveň se snaží zachovat si pro sebe svébytné teritorium, aby mohla realizovat svoje zájmy a uspokojovat své potřeby. A díky prodlužování délky života na to nachází i energii. A tak babičky cvičí jógu, vlastní trackingové hole (já na příklad mám malou čtyřkolku i s SPZ, a tak mě můžete vidět v přilbě a brýlích jak jedu na chalupě na nákup).

Tento prudký vývoj však umenšil dnešní babiččinu roli jako rádkyně. Maminky (a pochopitelně i otcové) jsou ze všech stran bombardovány nespočetnými informacemi a radami jak úspěšně své mateřství zvládnout z mnoha různých kanálů: z knih, z rozhlasu, z televize, z internetu. Posílil také význam rad od přátel (zejména přítelkyň) především díky propojením mladých rodičů rozličnými sociálními sítěmi. A tak prostorová „uvázanost“ s malým dítětem dnes nehraje roli, díky počítačům se akční rádius komunikačních možností prakticky neomezeně rozšířil.

Všechny tyto kanály pochopitelně snadno přebijí rady babiček. Mladé maminky jsou tak bombardovány nesčetným množstvím často protichůdných i matoucích informací, navíc rozličné úrovně. Tato směsice vysoce odborných rad až po nekompetentní laické rady se tak často stává pro nezkušené rodiče zátěží a mnohdy je to stresuje. A tady je prostor pro babičky: když je zmatek velký, je přece jenom možné sáhnout i k jejím osvědčeným radám a zkušenostem. Je také záhodno si uvědomit, že pro moderní babičky jsou výše uvedené zdroje také inspirací, jak  jít a radit s dobou. Díky svým zkušenostem a rozvážnosti však mají někdy lepší předpoklad tu změť informací vhodně „přecedit“ a nezkušené rodiče uklidnit. Prostě – život je dnes v oblasti komunikace a informací rychlý a více komplikovaný.

Asi bych proto doporučila: Jít zlatou střední cestou a nebrat věci příliš vážně. Mně se třeba v případě pochyb ohledně péče a výchovy dětí osvědčilo: „Možná byla chyba, vždyť kdo nechybuje. Miluju své dítě? Převelice. Tak to je hlavní, ostatní se „vyvrbí“ a „vyčasí“. Vyzkoušejte si tento test a uvidíte, že to funguje. Vaše babi Evi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply