Posted on

Máte rádi banány? Dáváte je vašim dětem? Jste právě těhotná a potýkáte se s častými nevolnostmi nebo zvracením? Pro vás je určen tento článek. Pomůže vám seznámit se s nejprodávanějším druhem čerstvého ovoce v Severní Americe. Banánovník je mnohaletá bylina s listy dlouhými přes 4 metry, jejichž listové pochvy tvoří zdánlivý kmen dosahující výšky 8 – 10 metrů. Plody jsou protáhlé a vytvářejí plodenství s počtem 100 – 300 banánů. Banány patří ve stravě lidí po celém světě k nejdůležitějším rostlinám, protože pro miliony lidí jsou hlavním zdrojem obživy. Jsou doporučovány lékaři pro lidi v rekonvalescenci, pro děti, těhotným ženám, jako rychlý zdroj energie při nevolnosti. Jsou dobře stravitelné a obsahují minerální látky, především draslík.

Původ

Banány pochází z Dálného Východu. Dají se pěstovat v místech, kde je teplé a vlhké podnebí. Pěstují se v Africe, Jižní Americe.

Banánovník roste 1,5 roku. Pak rodí i 200 plodů. Banány se sklízí nezralé, nalodí se do chladíren přepravních lodí a putují k nám. Tak je teplota kolem 13 stupňů. Teprve až dozrají přicházejí na náš stůl.

Léčivé účinky

  • působí preventivně proti vysokému krevnímu tlaku

  • snižují hmotnost těla a odvodňují organismus

  • odvádí z těla toxické látky

  • působí dobře na zanícené sliznice

  • snižují hladinu cholesterolu, posilují imunitní systém

  • uklidňují nervy a harmonizují náš spánek

Tím, že jsou banány bohaté na sacharidy, docháží i rychle zasytit. Mezi zdraví prospěšné látky patří především draslík a hořčík. Draslík spolupracuje se sodíkem, který je uvnitř buněk a draslík je vně buňky. Při nedostatku draslíku a nadbytku sodíku se hroutí buněčný systém, který se projeví nervozitou, únavou, svalovými potížemi, poruchami trávení a srdečního rytmu.

Banány jsou bohaté na vitamíny A, C a skupiny B a také vlákninu.

Jaké plody kupovat?

V Africe jsou k dostání nejen banány žluté, ale i nazelenalé banány, které chutnají jako citron, dále banány s načervenalou dužinou a pomerančovou příchutí, ale také zeleninové banány, které jsou obdobné jako naše brambory. Víte, že existuje i banánové pivo?

Banány, které jsou hodně žluté a mají na sobě skvrnky se musí do nejdříve zkonzumovat, protože začnou brzy hnít. Zelené banány musíme nechat nějaký čas dozrát, protože jim chybí ta typická sladkost a specifická chuť.

Po oloupání jsou určeny k rychlé spotřebě, protože ihned hnědnou. Jedí se samostatně jako svačinka pro kojence, pro pracující v kanceláři, sportovce, studenty. Jsou totiž k dispozici kdykoliv, nemusí se umývat, tak jako jablíčka. Proto jsou tak oblíbené. Používají se též pro přípravu ovocných salátů, do moučníků, koktejlů, k flambování brandy a rumem, pro výrobu chipsů aj.

Pozor

Banány nikdy nedávejte do lednice, protože tím utrpí teplený šok, ochromí činnost dozrávacích enzymů. Ty pouze hnědnou, měknou a nedozrávají.

V pěstitelských zemích jsou banány chemicky ošetřovány. U nezralých plodů je slupka a dužina často přeplněna škodlivinami. Jezte tedy pouze zdralé plody.

Proč konzumovat banány v těhotenství?

Obsahují řadu vitamínů a minerálních látek, o kterých bylo zmíněno již na začátku, ale především také kyselinu listovou, kterou užívají těhotné ženy na začátku prvního trimestru jako prevence vrozených vývojových vad nervového systému plodu.

Většina těhotných žen se potýká s nevolnostmi a zvracením. Hořčík, draslík jsou minerální látky, které zajišťují rovnováhu tekutin v těle. Zvláště pokud po ránu zvracíte, snažte se sníst něco nedráždivého, ne příliš aromatického, tím je právě banán. Nastolí vám ztracenou rovnováhu minerálů zvracením, zasytí, doplní energii. To je tedy právě důvod, proč by si těhulky měly banány dopřávat. Uklidní jim podrážděný žaludek, působí proti zvracení, snižují krevní tlak, který se u těhotných žen také sleduje. Je tedy prevencí tzv. preeklampsie, akutního stavu, který ohrožuje život matky i dítěte. Banány také obsahují vápník, který je v těhotenství nutný pro růst nového organismu a je prevencí potíží s metabolismem vápníku u žen ve menopauze.

Zdroj:

J. Bowden, A. Tannisová, 100 nejzdravějších jídel pro nastávající maminky, Fortuna Libri, 2010

K. Oberbeil, Ch. Nentzová, Ovoce a zelenina jako lék, Fortuna Print, 2000

Leave a Reply