Posted on

Možná si říkáte, že příspěvek bude pojednán o první stolici – smolce novorozence, ale není tomu tak. Porod představuje víceméně pro každou maminku obrovskou dřinu. Musíte při něm vynaložit hodně síly, abyste porodila dítě. Některá žena porodí rychleji, jiná se natrápí několik hodin, než se dočká vytouženého miminka. Po porodu, pokud je vše v pořádku je novopečená maminka a miminko předáno na oddělení šestinedělí. Nyní vás čeká období, kdy se tělo dostává zpátky opět do formy. Začíná šestinedělí. Mezi důležitý mezník každé šestinedělky je první stolice. Návratu normální fukce střev může po porodu bránit několik fyziologických faktorů. Jednak břišní svalstvo, které se podílí na vyměšování bylo přepínáno a proto je ochablé a dočasně nevýkonné. Dále mohlo dojít k poranění střev při porodu a ty jsou „línější.“ Pokud jste dostala před porodem klystýr, vaše střeva jsou prázdná, protože jste nepříjímala příliš tuhé stravy.

Co je ale důležité si uvědomit, tak je to určitě i psychický blok – prostředí nemocnice, žena nemá klid se vyprázdnit, strach, nechat miminko o samotě, obavy zatlačit, aby se nepotrhaly stehy nebo se nezhoršily hemeroidy, dále také tlak ze stravy zdravotníků: „pokud se nevyprázdníte do zítřka, tak vám dále klystýr.“ I to jsou aspekty, které je nutno brát v úvahu.

Jak tuto situaci vyřešit?

Snažte být v klidu a v pohodě, poproste maminku, se kterou jste na pokoji, aby vám děťátko ohlídala a vy měla pocit, že máte čas na to zajít si na toaletu. Musíte si také uvědomit, pokud jste před porodem běžně chodila obden, nyní je to opožděné a proto si nedějte s tímto stavem hlavu.

Pomocí stravy lze také docílit brzkého vypráznění. Jezte potraviny bohaté na vlákninu, samozdřejmě s přihlédnutím ke stravě kojící maminky. Např. jablka, hroziny, ořechy, sušené ovoce, celozrnné pečivo. Jezte pravidelně a pijte alespoň 2 litry tekutin. Tekutiny střídejte. Např. Hruškový džus nebo kompot z meruněk.

V porodnici popocházejte, abyste měla dostatek pohybu. Poproste zdravotní sestřičku, aby vám poradila, jak provádět např. Kegelovy cviky na posílení hráze a oblasti konečníku. Může se vám po porodu stát, že budete mít problém udržet větry nebo i stolici. Tento stav se brzy upraví. U nedělky to vyvolává pocity studu a trapnosti. Nebojte se na tento problém zeptat lékaře.

Pokud se vám nepodaří se vyprázdnit spontánně, lékař vám doporučí užívat změkčovače stolice. Prvních několik stolic bude jistě nepříjemných, ale časem se vše upraví.

Jsem velice ráda, že jsem tuto situaci po obou porodech nemusela řešit, jelikož se mě podařilo vyprázdnit v podstatě hned druhý bez větších potíží. I když jsem šla se strachem, ale naštěstí se žádná hrůza nekonala. Přeji totéž i já všem maminkám.

Leave a Reply