diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

První stolice po porodu

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Možná si říkáte, že příspěvek bude pojednán o první stolici – smolce novorozence, ale není tomu tak. Porod představuje víceméně pro každou maminku obrovskou dřinu. Musíte při něm vynaložit hodně síly, abyste porodila dítě. Některá žena porodí rychleji, jiná se natrápí několik hodin, než se dočká vytouženého miminka. Po porodu, pokud je vše v pořádku je novopečená maminka a miminko předáno na oddělení šestinedělí. Nyní vás čeká období, kdy se tělo dostává zpátky opět do formy. Začíná šestinedělí. Mezi důležitý mezník každé šestinedělky je první stolice. Návratu normální fukce střev může po porodu bránit několik fyziologických faktorů. Jednak břišní svalstvo, které se podílí na vyměšování bylo přepínáno a proto je ochablé a dočasně nevýkonné. Dále mohlo dojít k poranění střev při porodu a ty jsou „línější.“ Pokud jste dostala před porodem klystýr, vaše střeva jsou prázdná, protože jste nepříjímala příliš tuhé stravy.

Co je ale důležité si uvědomit, tak je to určitě i psychický blok – prostředí nemocnice, žena nemá klid se vyprázdnit, strach, nechat miminko o samotě, obavy zatlačit, aby se nepotrhaly stehy nebo se nezhoršily hemeroidy, dále také tlak ze stravy zdravotníků: „pokud se nevyprázdníte do zítřka, tak vám dále klystýr.“ I to jsou aspekty, které je nutno brát v úvahu.

Jak tuto situaci vyřešit?

Snažte být v klidu a v pohodě, poproste maminku, se kterou jste na pokoji, aby vám děťátko ohlídala a vy měla pocit, že máte čas na to zajít si na toaletu. Musíte si také uvědomit, pokud jste před porodem běžně chodila obden, nyní je to opožděné a proto si nedějte s tímto stavem hlavu.

Pomocí stravy lze také docílit brzkého vypráznění. Jezte potraviny bohaté na vlákninu, samozdřejmě s přihlédnutím ke stravě kojící maminky. Např. jablka, hroziny, ořechy, sušené ovoce, celozrnné pečivo. Jezte pravidelně a pijte alespoň 2 litry tekutin. Tekutiny střídejte. Např. Hruškový džus nebo kompot z meruněk.

V porodnici popocházejte, abyste měla dostatek pohybu. Poproste zdravotní sestřičku, aby vám poradila, jak provádět např. Kegelovy cviky na posílení hráze a oblasti konečníku. Může se vám po porodu stát, že budete mít problém udržet větry nebo i stolici. Tento stav se brzy upraví. U nedělky to vyvolává pocity studu a trapnosti. Nebojte se na tento problém zeptat lékaře.

Pokud se vám nepodaří se vyprázdnit spontánně, lékař vám doporučí užívat změkčovače stolice. Prvních několik stolic bude jistě nepříjemných, ale časem se vše upraví.

Jsem velice ráda, že jsem tuto situaci po obou porodech nemusela řešit, jelikož se mě podařilo vyprázdnit v podstatě hned druhý bez větších potíží. I když jsem šla se strachem, ale naštěstí se žádná hrůza nekonala. Přeji totéž i já všem maminkám.

Přečtěte si také:

  • HostivítHostivít Svátek: 11.prosinec Domácí podoby: Hostek, Hosťa, Vítek Původ: český Význam: ten, kdo vítá hosty Líbí se Vám toto jméno?
  • Nezapomínejte na ovoce a zeleninu – 3. dílNezapomínejte na ovoce a zeleninu – 3. díl Zaměřme se na jednotlivé plody a naučme se je zapojovat více do našeho jídelníčku. Nahraďme tuky živočišné za vhodnější stravu a věnujme svou pozornost spíše přírodní energii. Rajčata, […]
  • Bylinková poradna aneb zdraví ze zelené zahrádkyBylinková poradna aneb zdraví ze zelené zahrádky Jelikož současný zájem o staré a zapomenuté „babské rady“ stoupá, rozhodli jsme se pro vás připravit celoroční bylinkový speciál včetně bylinkové poradny, kde vám ráda zodpovím jakékoliv […]
  • Udělejte si na mateřské zkrášlující proceduru z domácích surovinUdělejte si na mateřské zkrášlující proceduru z domácích surovin I v zimě můžete o sebe pečovat, abyste byla stále krásná, i když jste na mateřské. Nemusíte používat drahé krémy, ostatně z mateřské vám na ně nemusí ani zbýt peníze. Stačí se podívat do […]
  • Vosí hnízda podle MiluškyVosí hnízda podle Milušky Hledáte inspiraci na jednoduché vánoční cukroví? Zde ji máte. např. Vosí hnízda jsou klasickým vánočním cukrovím. Příprava je jednoduchá. Pokud Vás zaujme tento recept a chtěli byste další […]
  • První okamžiky spoluPrvní okamžiky spolu Po příchodu z porodnice domů nastává mezi rodiči a dítětem období vzájemného seznamování. A to není tak samozřejmé, jak by se na první pohled mohlo zdát a jak to na první pohled […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.