Posted on

Co to vlastně znamená? Nejedná se o onemocnění, ale jde o chorobný stav. Při tomto uložení je placenta připojena k dolní polovině dělohy, a buď zcela zakrývá, částečně zakrývá, nebo se jen dotýká okraje ústí hrdla, vchodu do dělohy. Takto zní definice. V časném stádiu těhotenství je tento stav normální. S postupujícím časem se placenta posouvá vzhůru. V malém procentu případů může v pozdním stádiu těhotenství a při porodu způsobit krvácení. Pokud placenta částečně nebo úplně uzávírá vchod poševní, je v podstatě porod přirozenou cestou nemožný.

Příčinou tohoto stavu může být u žen, které mají zjizvenou stěnu dělohy po císařských řezech, operacích dělohy nebo kyretážích, které proběhly po potratu. Riziko vcestného lůžka může být též u kuřaček, vícečetných těhotenství nebo u žen žijících ve vyšších polohách z důvodu větší potřeby kyslíku nebo živin ve prospěch dítěte.

Příznaky

Mezi hlavní příznaky patří nebolestivé krvácení, vyvolané odtržením placenty od dolní části dělohy, někdy před 28. týdnem. Nejčastěji k tomu dochází mezi 34. – 38. týdnem těhotenství. Krvácení je obvykle jasně červené, spojeneé s citlivostí břicha. Objevuje se bez zjevné příčiny, ale může být vyvoláno i kašlem, napínáním, sexuálním stykem. Objeví – li krvácení, tento stav se diagnostikuje ultrazvukem. Často se může objevit při ultrazvukovém vyšetření náhodně.

Léčba

V případě, že je žena bez potíží, tak se tento stav do 20. týdne neřeší. Žena by měla pečlivě sledovat vznik krvácení. Pokud se toto krvácení objeví, tak by měla dodržovat klid na lůžku, zdržet se sexuálního styku a být pečlivě sledována svým gynekologem.

Jestliže je krvácení silné, měla by být hospitalizována a sledována v nemocnici. Když krvácení zeslábne nebo pomine, doporučuje se ženě užívat železo a vitamín C. Těhotenství, které je kratší než 34 týdny, je možné podávat injekce kortikoidů, aby se urychlil vývoj plic plodu. Nastávající mamince se také doporučuje dieta s větším množstvím vlákniny a léky změkčující stolici, aby se předešlo nadměrnému tlačení na stolici. Cílem je udržet těhotenství alespoň 36 týdnů. Dnes je úroveň péče předčasně narozených miminek na vysoké úrovni, takže se nemusíte tolik bát.

Porod se neodkládá, pokud je žena nebo dítě ohroženo na životě. Porod se vede císařským řezem, aby se snížila možnost masivního krvácení. Není – li krvácení velké a placenta neuzavírá hrdlo je možné se pokusit o porod přirozenou cestou.

Zdroj:

H. Murkoffová, A. Eisenbergová, S. Hathawayová, Co čekat v radostném očekávání, Slovart 2007

Leave a Reply