Posted on

Basic RGBStačí si pořádně přečíst přepravní podmínky leteckých společností a let může být jednoduchou záležitostí. To však zapomněla udělat paní Karolína, která díky tomu zažila horké chvíle. „Letěli jsme s manželem a tříměsíční Barunkou do Španělska na dovolenou odpočinout si po mém těhotenství. Dítěti jsem zabalila vše potřebné a tak jsem si myslela, že let proběhne hladce. Čekalo mě však nepříjemné překvapení,“ vzpomíná na letní „dobrodružství“ Karolína.

„Personál letadla mi oznámil, že s kočárkem nesmím na palubu letadla. Bohužel jsem dítěti nezakoupila samostatnou letenku a tak jsem Barunku musela mít na klíně celou cestu. Obě jsme to kvůli nedostatku pohodlí nesly velice nelibě,“ zakončuje svůj příběh maminka malé Barunky.

„Cestování letadlem je rychlé a pohodlné, ale má svá úskalí,“ vysvětluje PhDr. Jarmila Burešová, dětská psycholožka z brněnské Pedagogicko-psychologické poradny a garantka projektu VZP Cestujeme s dětmi bezpečně a dodává: „Některé děti nestandardní klimatické podmínky, které panují v letadle, snáší špatně. Let ale může být podstatně jednodušší, jsme-li připraveni. Základem je mít po ruce vhodné oblečení pro dítě, nezbytnou potravu a pití, důležité jsou ale i hračky. S jejich pomocí lze dítě zabavit a let může proběhnout podstatně klidněji. U dětí, které vyžadují více pozornosti, se může nevšímavost rodičů promítnout do jejich neklidu až pláče.“

Ať už jste rodič, člen rodiny nebo známý, každý kdo při přepravě doprovází dítě, by měl znát základní předpisy a doporučení pro bezpečné cestování s nejmenšími pasažéry.Užitečným pomocníkem vám může být nový web Všeobecné zdravotní pojišťovny www.detivdoprave.cz. Kromězákladních předpisů vám zdarma nabídne i doporučení odborníků pro co nejbezpečnější přepravu dětí nejběžnějšími dopravními prostředky. Dozvíte se tak, na co si dát pozor v městské hromadné dopravě či zda si smíte vzít kočárek na palubu letadla. Pokud si raději čtete klasickým způsobem, můžete si na webu zdarma stáhnout i praktickou brožuru a leták.

letadlo

Preventivním programům zaměřeným na děti se Všeobecná zdravotní pojišťovna věnuje dlouhodobě, proto spustila kampaň Cestujeme s dětmi bezpečně. Praktická brožura, leták a web mají být pomocníkem a rádcem pro všechny, kdo doprovází děti dopravními prostředky. Mezi další preventivní projekty VZP zaměřené děti patří i internetové stránky www.urazy-deti.cz. Zde si mohou všichni, kdo přicházejí do styku s dětmi, zjistit, jak jim poskytnout první pomoc v případě úrazu.

Soutěž

Leave a Reply