Posted on

Znáte to všechny, ten nepříjemný pocit, kdy se vám chce počád močit. Začátek těhotenství je provázen častým močením a to z mnoha důvodů.Často se ženám stává, že musí jít v noci na tolaetu a ještě ani neví, že jsou těhotné. Potřeba častějšího močení se neodvíjí od velikosti miminka, ale od hormonálních změn. Ačkoli mnoho žen často močí během celého těhotenství, je tento obtížný pžíznak nejběžnější a nejpatrnější v době, když dochází ke zvýšenému tlaku na močový měchýř. To se stává v časném těhotenství, kdy je děloha stále uložena nízko v dutině pánevní, a v pozdním těhotenství, když dítě sestoupilo zpět do pánve při přípravě na porod.

Když se uvědomíte, močení není jen ten nepříjemný pocit, když někde jste a nemůžete jít na toaletu, ale především se jedná o odvod odpadních látek z těla. Ve vašem těle probíhá neskutečná změna, kdy v děloze roste nový člověk, i když jen v mikroskopickém měřítku.

Řada nastávajících maminek zažívá časté pocity na močení v prvním a ve třetím trimestru. Ve druhém trimestru dochází u většiny těhulek k úlevě.

Jak takovou situaci vyřešit?

Především vždy, když někam odcházíte, zajděte si na toaletu. Myslete dopředu a zjistěte si, kde jsou nejbližší toalety. Omezte příjem tekutin před spaním, omezte také příjem kofeinu.

V případě, že máte pocit, že něco není v pořádku, řekněte to svému lékaři, mohlo by se jednat o infekci močových cest.

Během noci, když jdete na toaletu si dávejte pozor, abyste někde nezakopla a neublížila sobě i miminku.

To jsou jen drobné rady, které vám mohou váš jiný stav zpříjemnit.

Zdroj:

Weissová R.: Těhotenství krok za krokem, Fortuna Libri, Praha 2009

Murkoffová H., Eisenbergrová A., Hathawayová S.: Co čekat v radostném očekávání, Slovart, Praha 2007

Foto: www.freepik.com

 

Leave a Reply