Posted on

Těhotenství představuje pro ženu řadu změn fyzických, tak i psychických. Zároveň se mění i vztah partnerský na vztah rodičovský. V případě, že už jedno dítě doma máte a začínáte se rozhodovat, kdy si pořídit dítě druhé, určitě je mnoho aspektů, které musí rodiče zvážit. Musíme vzít v potaz spoustu ohledů – emočních, finančních i praktických. Na druhou stranu se může stát i to, že toto rozhodnutí vezme příroda za své. Nejdůležitější je zdravotní stav matky, jak probíhalo první těhotenství, komplikace, jak žena rodila, zda spontánně nebo císařským řezem. Od toho se odvíjí i optimální časový odstup od dalšího těhotenství. Ideální věkový rozdíl neexistuje a je na zvážení partnerů, jaký věkový rozdíl se jim zdá vhodný. Někdo volí menší- děti jsou 2 roky od sebe. Má to svoje výhody i nevýhody. Výhody- děti si vzájemně rozumí, tolik spolu nesoupeří, jsou to parťáci, aktivity rodiny se odvíjí stejně od obou dětí, žena je zvyklá na způsob péče o děti, žárlivost dětí mezi sebou je mnohdy menší. Mezi nevýhody patří především vyšší nároky na ženu, péče o takto malé děti je náročná, finančně je to také složitější. Vyšší věkový rozdíl 5 a více let má také své výhody a nevýhody. Mezi výhody patří především menší náročnost v péči, starší dítě se o sebe dokáže více postarat. Mezi nevýhody patří horší možnost sladění zájmů obou dětí, větší míra žárlivosti, starší dítě si už nastolilo v rodině určité postavení, které teď miminko mění. Starší dítě chodí již do školy a nemůže se zúčastnit režimu, které matka s mladším dítětem prožívá a je o toto ochuzen.

Rozhodování je tedy na každém z nás a není vhodné si do těchto věcí nechat od okolí mluvit. Tak jak probíhalo první těhotenství, nemusí tak probíhat i druhé. Pokud Vás nevolnosti postihly při prvním dítěti hodně, nyní to být nemusí a naopak. Pokud jde o druhé těhotenství, žádná pevná pravidla neexistují. Některé věci mohou probíhat velmi podbnějako napoprvé, zatímco jiné mohou být úplně jinak. Když si uvědomíte, že tentokrát nosíte úplně jiné miminko a můžete pociťovat naprosto odlišné příznaky, neměla byste si dělat starosti, pokud vše nepůjde přesně stejně jako při prvním těhotenství. Při prvním těhotenství jste měla více času vše prožívat, odpočívat, kdy se vám chtělo. Při druhém to bohužel tak nejde, musíte se starat o dítě, které již doma máte, také o domácnost. Dávejte ale na sebe pozor a při prvním známkách nevolnosti, větší únavy si odpočiňte. Když dítě spinká, lehněte si také a odpočívejte. Někdy stačí opravdu chvilička a hned se budete cítit lépe.V případě, že je mladší dítě ještě malé, musíte také vyřešit zvedání dítěte. Snažte se dítě co nejméně zvedat, ale zároveň tím, že ho pochováte mu projevujete lásku a blízkost a necítí k nenarozenému miminku zášť. Mluvte s dítětem o miminku, zapojte ho do příprav, dle jeho věku, berte ho sebou do poradny, na ultrazvuk, připravujte s ním výbavičku.

Mít děti je práce na plný úvazek na mnoho let, bez možnosti dovolené, volného času a přestávek. Přesto musím říci, že toho nelituji, opravdu to stojí za to. Přijde doba, kdy už budou stát na vlastních nohou a my rodiče pro něj budeme jen parťáci.

Pokud se chcete o problematice početí druhého miminka dozvědět více, doporuručila bych vám knihu Čekáme druhé dítě, Dr. Penny Prestonová, z vydavatelství Fortuna Libri. Knihu si můžete objednat na www.fortunalibri.cz

Foto zdroj: http://hany7.webnode.cz/– fotografka Hana Kysilková

Leave a Reply