diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Návrat těla po porodu do normálu

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Nakolik spolehlivou antikoncepcí je plné kojení?  Kojení je přirozená hormonální antikoncepce. Návrat ovulace a menstruace závisí totiž právě na laktaci, která ovlivňuje hormonální hladiny v krvi ženy. Dítě musí být výlučně kojeno, nesmí mu být podávána žádná jiná strava ani tekutiny. Dítě nesaje dudlík, palec ani z lahve. A matka dosud neměla měsíčky. Pokud jsou tyto podmínky splněny, lze kojení považovat za poměrně spolehlivou antikoncepci, ale pouze v prvních 6 měsících po porodu. Jakmile od porodu uplyne více než 6 měsíců a objeví se menstruace, antikoncepční účinek kojení mizí nebo je velmi nespolehlivý. Lze podle nějakých symptomů odhadnout, kdy může žena po porodu menstruaci opět čekat? A bude měsíční krvácení ihned pravidelné? Návrat menstruačního krvácení je velmi individuální. K první menstruaci u některých žen dochází už v průběhu končícího šestinedělí a u jiných třeba až po mnoha měsících. Pokud žena pravidelně kojí, může k návratu ovulace a pravidelné menstruace dojít dokonce až po úplném ukončení kojení. Nepravidelnosti menstruace po porodu jsou možné a vyskytují se především na počátku jejího nástupu.

Pokud si žena nepřeje další děti, jaká forma antikoncepce je pro ni nejvhodnější, pokud ještě kojí? Dnes máme k dispozici mnoho antikoncepčních metod. Volba záleží na ženě a na jejím partnerovi. Je třeba rozhodnout se pro takovou metodu, která je nejbližší jejich osobním potřebám a názorovým přesvědčením. Při výběru je třeba brát v úvahu mnoho faktorů jako je spolehlivost, bezpečnost, možné vedlejší účinky, plánování dalšího těhotenství, zdravotní stav ženy atd. Při kontrole po šestinedělí je vhodné poradit se s gynekologem nebo porodní asistentkou, kteří posoudí vhodnost výběru antikoncepce a individuálně každé ženě poskytnou radu a doporučení tak, aby použití antikoncepční metody bylo pro ni co nejvýhodnější.

Pokud si žena naopak brzy přeje další dítě, s jakým časovým odstupem je vhodné se o otěhotnění znovu pokusit? Po ukončení šestinedělí je možné začít znovu sexuálně žít. Je třeba brát v úvahu možný přirozený antikoncepční účinek kojení, který bezpochyby svědčí i zotavení ženy po porodu. Těhotenství následující velmi krátce po sobě představují pro organismus ženy velkou zátěž, ale důležité jsou především také pocity ženy a její kondice. Mnoho žen porodilo své děti v krátkém odstupu a pochvalují si, že sourozenci tak mají k sobě velmi blízko a malým věkovým odstupem dětí se také usnadňuje návrat do zaměstnání. Je to ale opět velmi individuální.

Jak dlouho v průměru trvá, než je ženské tělo po porodu opět “v normálu”? Těhotenství a porod ženu promění na těle i na duchu. Nic už nebude stejné jako před otěhotněním, jde ale o pozitivní proces související se zráním osobnosti. V průběhu devíti měsíců těhotenství se tělo pozvolna měnilo. Přestože po porodu k největším změnám “zpět” dochází už v šestinedělí, zdaleka ne všechny během tohoto období odezní. Co se těla týká, je třeba mu po porodu dopřát několik měsíců čas na rekonvalescenci, aby nabylo nové rovnováhy, srovnalo příjem a výdej energie a dostalo se do kondice.

Přečtěte si také:

  • JindřiškaJindřiška Svátek: 4.září Domácí podoby: Jindra, Jindřina, Jindruška Původ: německý Význam: pán, vládce domu Líbí se Vám toto jméno?
  • Maminky vyhrály boj s nemocí a k překvapení lékařů otěhotnělyMaminky vyhrály boj s nemocí a k překvapení lékařů otěhotněly Dvě maminky hovořily v nedělním pořadu televize Nova ve Střepinách, jak vyhrály boj se smrtí a přivedly na svět nový život. Jejich diagnóza maligní lymfom-onkologické onemocnění, jim […]
  • Screeningové programy v těhotenstvíScreeningové programy v těhotenství Každá nastávající maminka si přeje, aby ona i miminko bylo zdravé. Je třeba pravidelně navštěvovat prenatální poradnu a dodržovat rady lékaře. Během celého těhotenství vás čeká řada […]
  • Pomalé dýcháníPomalé dýchání Účinek při porodu: Přispěje k uvolnění a soustředění během kontrakcí. Účinnek v běžném životě: Používá se k uvolnění, kdykoliv jste ve stresu, nervózní nebo rozčílená. Jak se to dělá […]
  • ŠtěpánŠtěpán Svátek: 26.prosinec Domácí podoby: Štěpka, Štefan, Štěpánek, Štěpík, Štěpek, Štěpouš Původ: řecký Význam: věncem korunovaný, vítěz Líbí se Vám toto jméno?
  • Tomio Okamura – Umění žítTomio Okamura – Umění žít Prožít, či přežít? Tomio Okamura se v knize Umění žít zamýšlí nad tím, zda lze prožít opravdu šťastný a plnohodnotný život. Snaží se připomenout známé, ale námi zapomenuté hodnoty, které […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.