diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Cestujte bezpečně s vybavenou lékárničkou

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Vyrážíte na dovolenou? Ať jedete kamkoliv v Česku nebo do zahraničí, rozhodně si s sebou vezměte dobře vybavenou lékárničku. Při cestách do ciziny, zvlášť pokud jde o obydlená místa, je to leckdy starost až na posledním místě. Všude je přece nějaká ta lékárna po ruce. Když ale dojde na nejhorší, i ono „po ruce“ může být po čertech daleko, nemluvě o jazykové bariéře. . Co si tedy všechno zabalit, abyste se s nečekanými potížemi snadno vypořádali?dite

 1. Léky, které berete pravidelně, si uložte tak, abyste vždy věděli, kde jsou a měli k nim snadný přístup. Je jedno, jestli jde o léky na cukrovku, srdce nebo inhalátor na astma.
 2. Proti teplotám a bolestem. Na dovolenou si určitě vezměte i prášek, sirup nebo čípky na sražení teploty. Ta může vyskočit z reakce na sluníčko i kvůli viróze. Paralen nebo Ibalgin vám pomohou i proti bolesti hlavy.
 3. Proti průjmům. Průjmy jsou jedna z nejběžnějších potíží, se kterou se na dovolené setkáváme. Chybět by tak nemělo živočišné uhlí a Endiaron. Jelikož u průjmů hrozí dehydratace, doporučují se podávat i rehydratační roztoky. Jako prevence, ale i v případě obtíží, se doporučuje podávat probiotika již před odjezdem. Pro dospělé například Biopron Forte, pro děti Biopron Méďa. Vyzkoušet můžete také ActiLac®, který obsahuje speciálně vyvinutou kombinaci osmi druhů laktobacilů a bifidobakterií.
 4. Na zažívací potíže. Změna prostředí může často vést k různým zažívacím potížím. Je dobré na to myslet a vzít si s sebou léky na dobré trávení, zácpu, ale třeba i jedlou soudu na obyčejné pálení žáhy.
 5. Na alergii a podráždění. Nepříjemnou reakci může vyvolat chlorovaná voda, sluníčko, vosí nebo komáří bodnutí. V lékárničce by proto rozhodně neměl chybět zklidňující gel či volně prodejné léky na alergii. Hodit se mohou i nosní a oční kapky.
 6. Na virózy. Možná se to nezdá, ale ani u moře není těžké se nachladit. V takovém případě se vám budou hodit kapky nebo sprej proti rýmě, a také kapky na kašel. Přibalit s sebou můžete Preventan Akut, který výrazně pomáhá zmírnit průběh a zkrátit dobu obtíží, proto je vhodné začít s jeho užíváním hned ve chvíli, kdy potíže propukají.
 7. Na rozbité koleno. Drobné odřeniny a bolístky se často objeví a člověk ani neví, kde k nim přišel. Pro jejich ošetření si do lékárničky přibalte nějakou desinfekci, případně i kalciovou mast podporující hojení. Samozřejmostí jsou různé velikosti náplastí, vata a obvazy.
 8. Na spáleniny. Ne každý se na dovolené poctivě maže krémy s vysokým ochranným faktorem. Abyste nemuseli v případě spálení od sluníčka sedět zbytek pobytu schovaní pod slunečníkem, přibalte si jako první pomoc klasický Panthenol. Pokud jej nemáte po ruce, pomůže i obyčejný bílý jogurt.
 9. Na třísky i ježky. Zadřít si třísku v českých lesích, nebo šlápnout v Chorvatsku na mořského ježka, může být pěkně nepříjemné. Pro oba případy je dobré mít v lékárničce přibalenou pinzetu. Využití jistě najdete i pro zbytek manikúry.
 10. Ženy by na dovolené měly dbát také o své močové ústrojí. Stačí jedno prochladnutí, abyste i vy na vlastní kůži poznaly píchání v břiše či pocity pálení při močení. Nezapomeňte proto přibalit kvalitní brusinky SuperCranberry™ od kanadské značky Barny’s. Ženy, které navíc trpí inkontinenčními problémy, by doma neměly zapomenout spolehlivou ochranu inkontinenčních vložek, například Seni Lady, které mají mnohem vyšší savost.

Příbalové informace nezapomeňte vzít s sebou. Vyplatí se je vzít i u přípravků, které používáte pravidelně. V případě, že budete muset navštívit na dovolené lékaře, uvidí jejich složení.

Když není po ruce správný lék – ať už je to tím, že ho v případě potřeby nemáte u sebe vůbec, anebo zvolíte kvůli nedorozumění špatnou léčbu – může to zkazit nejen okamžiky, na které se člověk těšil celý rok, ale případné komplikace si může nést i po zbytek života. Jedeme-li na dovolenou nevybaveni základními léky, je to v jistém slova smyslu zanedbaná prevence. Aby taková prevence mohla být opravdu účinná, měla by obsahovat kombinaci odborné rady a kvalitního servisu. Obojí nabízí také lékárnička na cesty Dr. Max (www.lekarnickanacesty.cz). Farmaceutičtí odborníci sestavili doporučení co s sebou pro nejrůznější dovolenkové destinace. Návštěvník stránek může navíc jednoduše využít služeb e-shopu a nechat si léky na cesty dopravit až domů.

Přečtěte si také:

 • Nástřih hrázeNástřih hráze Chcete se dozvědět o nástřihu hráze víc, než jen to, že je častou součástí porodů? Kdo už se někdy zajímal o to, jak probíhá porod, respektive v nemocničním zařízení, které je v dnešní […]
 • Nedostaví se měsíčkyNedostaví se měsíčky Brzy po oplodnění vajíčka, můžeme pozorovat některé odchylky od obvyklého stavu, které prokazují těhotenství. Prvním z těchto příznaků je vynechání menstruace. Měsíčky se někdy nedostaví z […]
 • Podráždění a útlumPodráždění a útlum Přijde–li potrava na jazyk, podráždí se chuťové přijímače. Od nich jde vzruch nervovou cestou do mozku, do pokrmového ústředí v mozkové kůře. Odtud jde vzruch do ústředí pro slinnou žlázu […]
 • Byla jste u zubaře?Byla jste u zubaře? Jako v těhotenství tak po porodu má docházet kojící matka častěji k zubnímu lékaři. Kojení sice neklade tak velký nárok na matčiny zásoby vápníku jako těhotenství, ale přesto má značné […]
 • Protahovací říkankaProtahovací říkanka Posadí se hodná holka, posadí se hodný kluk, teď si oba pěkně lehnou, leží tiše ani muk. Na zádíčkách leží holka, na zádíčkách leží kluk, teď na bříško překulí se, leží tiše ani […]
 • Lukrecia, LukrécieLukrecia, Lukrécie Svátek: 23.listopad Domácí podoby: Lukrécka, Lucina, Luka Původ: latinský Význam: pocházející z (římského) rodu Lukréciů; zisk Líbí se Vám toto jméno?

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.