Posted on

Vyrážíte na dovolenou? Ať jedete kamkoliv v Česku nebo do zahraničí, rozhodně si s sebou vezměte dobře vybavenou lékárničku. Při cestách do ciziny, zvlášť pokud jde o obydlená místa, je to leckdy starost až na posledním místě. Všude je přece nějaká ta lékárna po ruce. Když ale dojde na nejhorší, i ono „po ruce“ může být po čertech daleko, nemluvě o jazykové bariéře. . Co si tedy všechno zabalit, abyste se s nečekanými potížemi snadno vypořádali?dite

  1. Léky, které berete pravidelně, si uložte tak, abyste vždy věděli, kde jsou a měli k nim snadný přístup. Je jedno, jestli jde o léky na cukrovku, srdce nebo inhalátor na astma.
  2. Proti teplotám a bolestem. Na dovolenou si určitě vezměte i prášek, sirup nebo čípky na sražení teploty. Ta může vyskočit z reakce na sluníčko i kvůli viróze. Paralen nebo Ibalgin vám pomohou i proti bolesti hlavy.
  3. Proti průjmům. Průjmy jsou jedna z nejběžnějších potíží, se kterou se na dovolené setkáváme. Chybět by tak nemělo živočišné uhlí a Endiaron. Jelikož u průjmů hrozí dehydratace, doporučují se podávat i rehydratační roztoky. Jako prevence, ale i v případě obtíží, se doporučuje podávat probiotika již před odjezdem. Pro dospělé například Biopron Forte, pro děti Biopron Méďa. Vyzkoušet můžete také ActiLac®, který obsahuje speciálně vyvinutou kombinaci osmi druhů laktobacilů a bifidobakterií.
  4. Na zažívací potíže. Změna prostředí může často vést k různým zažívacím potížím. Je dobré na to myslet a vzít si s sebou léky na dobré trávení, zácpu, ale třeba i jedlou soudu na obyčejné pálení žáhy.
  5. Na alergii a podráždění. Nepříjemnou reakci může vyvolat chlorovaná voda, sluníčko, vosí nebo komáří bodnutí. V lékárničce by proto rozhodně neměl chybět zklidňující gel či volně prodejné léky na alergii. Hodit se mohou i nosní a oční kapky.
  6. Na virózy. Možná se to nezdá, ale ani u moře není těžké se nachladit. V takovém případě se vám budou hodit kapky nebo sprej proti rýmě, a také kapky na kašel. Přibalit s sebou můžete Preventan Akut, který výrazně pomáhá zmírnit průběh a zkrátit dobu obtíží, proto je vhodné začít s jeho užíváním hned ve chvíli, kdy potíže propukají.
  7. Na rozbité koleno. Drobné odřeniny a bolístky se často objeví a člověk ani neví, kde k nim přišel. Pro jejich ošetření si do lékárničky přibalte nějakou desinfekci, případně i kalciovou mast podporující hojení. Samozřejmostí jsou různé velikosti náplastí, vata a obvazy.
  8. Na spáleniny. Ne každý se na dovolené poctivě maže krémy s vysokým ochranným faktorem. Abyste nemuseli v případě spálení od sluníčka sedět zbytek pobytu schovaní pod slunečníkem, přibalte si jako první pomoc klasický Panthenol. Pokud jej nemáte po ruce, pomůže i obyčejný bílý jogurt.
  9. Na třísky i ježky. Zadřít si třísku v českých lesích, nebo šlápnout v Chorvatsku na mořského ježka, může být pěkně nepříjemné. Pro oba případy je dobré mít v lékárničce přibalenou pinzetu. Využití jistě najdete i pro zbytek manikúry.
  10. Ženy by na dovolené měly dbát také o své močové ústrojí. Stačí jedno prochladnutí, abyste i vy na vlastní kůži poznaly píchání v břiše či pocity pálení při močení. Nezapomeňte proto přibalit kvalitní brusinky SuperCranberry™ od kanadské značky Barny’s. Ženy, které navíc trpí inkontinenčními problémy, by doma neměly zapomenout spolehlivou ochranu inkontinenčních vložek, například Seni Lady, které mají mnohem vyšší savost.

Příbalové informace nezapomeňte vzít s sebou. Vyplatí se je vzít i u přípravků, které používáte pravidelně. V případě, že budete muset navštívit na dovolené lékaře, uvidí jejich složení.

Když není po ruce správný lék – ať už je to tím, že ho v případě potřeby nemáte u sebe vůbec, anebo zvolíte kvůli nedorozumění špatnou léčbu – může to zkazit nejen okamžiky, na které se člověk těšil celý rok, ale případné komplikace si může nést i po zbytek života. Jedeme-li na dovolenou nevybaveni základními léky, je to v jistém slova smyslu zanedbaná prevence. Aby taková prevence mohla být opravdu účinná, měla by obsahovat kombinaci odborné rady a kvalitního servisu. Obojí nabízí také lékárnička na cesty Dr. Max (www.lekarnickanacesty.cz). Farmaceutičtí odborníci sestavili doporučení co s sebou pro nejrůznější dovolenkové destinace. Návštěvník stránek může navíc jednoduše využít služeb e-shopu a nechat si léky na cesty dopravit až domů.

Leave a Reply