diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Co vám ztěžuje kojení

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Problémem při kojení, který brání dítěti v pití, jsou vpáčené bradavky, které nemůže dobře uchopit. Již v průběhu těhotenství lékař bradavky prohlédne a pokud jsou vpáčené, doporučí většinou zlepší, protože prs není nateklý (díky odstříkávání) a bradavka více vystoupí. Doporučuje se vpáčenou bradavku před začátkem kojení lehce podráždit dotykem studené žínky či pleny. Musíte se ale dotýkat opravdu jen bradavky a jenom lehce ji dráždit. Není vhodné pro tento účel přiložit studenou plenu na prs. Poslední možností při vpáčené bradavce (pokud předchozí metody nepomáhají) je použití silikonového kloboučku, který při sání bradavku povytahuje. Doporučuje se ale jako krátkodvám je různě stimulovat, abyste je na kojení lépe připravila. Většinou bývá vpáčená jen jedna bradavka a dítě potom dává přednost pití z druhého prsu. Pokud kojení z prsu s vpáčenou bradavkou zcela odmítá, nemá smysl mu jej nutit. Někdy je nutné z tohoto prsu zpočátku mléko odstříkat nebo odsát odsávačkou a podávat je dítěti, než se stav bradavky upraví. Po rozvinutí laktace při dostatečném vyprazdňování prsu se situace obé řešení, neboť dítě by si mohlo na kojení přes klobouček zvyknout. Kojení s kloboučkem omezuje množství mléka, které dítě vypije a také zvyšuje riziko ucpaných vývodů či zánětu prsu.

Slabý sací reflex, ospalé miminko

Miminko může špatně pít či málo pít také díky slabému reflexu. Prs mu při kojení vypadává z pusinky, mléko může i vytékat koutkem z úst. Pokud pozorujete, že dítě působí při kojení ochable a sání je slabé, co nejdříve se poraďte s porodní asistentkou. Pokud totiž dítě opravdu velmi slabě saje, mohlo by to mít nepříznivý vliv na rozvoj laktace.

Může se stát, že vše funguje správně, jen miminko je ospalé a málo pije. Většinou ale kojení často vyžaduje a zůstává přisáté u prsu, ale jen lehce bradavku stlačuje rty. Nejdříve je třeba opět zkontrolovat, zda má dítě dvorec dostatečně hluboko v ústech a správnému sání nic nebrání. Pokud je vše v pořádku, doporučuje se časté střídání prsů v průběhu jednoho kojení. Mělo by probíhat tak, že dokud dítě účinně saje a polyká (polknutí po 1 – 2 sání), kojí matka z jednoho prsu. Jakmile intenzita sání a polykání poleví, matka přiloží dítě k druhému prsu a situace se opakuje. Tato jednoduchá metoda může problém po nějaké době zcela odstranit.

Vrozené vady

Existují i další příčiny způsobené onemocněním či vadou, které brání miminku v pití. Mohou to být například: Vrozené metabolické vady, jako galaktosémie, fenylketonurie nebo leucinóza. Jedná se o vrozené choroby, které lze rozpoznat brzy po porodu a je nutno většinou stanovit částečnou nebo kompletní náhradní stravu.

Kojení ovlivňují také různá akutní onemocnění, jako rýma či zánět středního ucha. V obou případech má dítě znesnadněno dýchání, v případě zánětu středního ucha vzniká v uších nepříjemný tlak, který je pro dítě bolestivý. Potom je lepší po poradě s lékařem mléko odstříkat podat je dítě některou alternativní metodou (lžičkou nebo z kádinky).

Přečtěte si také:

  • BohdanBohdan Svátek: 9.listopad Domácí podoby: Bob, Bojda, Bohdík Původ: slovanský Význam: dar boží, daný Bohem Líbí se Vám toto jméno?
  • Historie a poslání Klubu nemocných cystickou fibrózouHistorie a poslání Klubu nemocných cystickou fibrózou V minulém příspěvku jsem Vám představila, co to cystická fibróza je a nyní bych pokračovala Klubem nemocných, která sdružuje pacienty s touto nevyléčitelnou nemocí. Historie Klub […]
  • Teratogenní látky v těhotenstvíTeratogenní látky v těhotenství Každá maminka chce, aby její děťátko bylo zdravé. Během těhotenství, i před tím, než bylo miminko počato se žena setkává s různými látkami, které škodí nám i nenarozenému miminku. Na […]
  • Prenatální diagnostikaPrenatální diagnostika Diagnostiku těhotenství zprostředkovávají prenatální porady. Prenatální poradny byly vytvořeny z důvodu prevence. To znamená kvůli časnému záchytu patologických stavů (patologického […]
  • RadovanRadovan Svátek: 14.leden Domácí podoby: Radovánek, Radek, Radouš, Ráďa Původ: slovanský Význam: „radostný“, „přinášející radost“. Líbí se Vám toto jméno?
  • JacekJacek Svátek: 17.srpen Domácí podoby: ? Původ: polský Význam: obdoba jména Hyacint (podle rostliny) Líbí se Vám toto jméno?

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.