Posted on

2-130108_Presskit_Ctyri_v_tom_final_8V neděli 13. ledna 2013 odstartoval na české televizi velice zajímavý projekt. Sledujte ho s námi. Čtyři těhotenství, čtyři porody a devět měsíců, které změnily život čtyř mladých žen. Nový dokumentární seriál sleduje zblízka a intenzivně události kolem narození dítěte v sociálně kontrastních rodinách. Režisérka Linda Kallistová Jablonská a scenáristka Irena Hejdová si hrdinky svého “docusoapu” vytipovaly v konkurzu, který ČT vyhlásila na počátku roku. Čtyři mladé ženy spojuje termín porodu v roce 2012, ale jejich postoj k mateřství a k dítěti, ani postavení ve společnosti nemůže být odlišnější. Filmový štáb zachycuje něžně i syrově okamžiky radosti i strachu “čtyř v tom”: farmářky Miky, samoživitelky Lucie, manažerky Věry a rozvojové pracovnice Petry. Spolu s nimi prožili tvůrci klíčové události kolem narození jejich dětí, které teď uvidí i televizní diváci.

Docusoap neboli dokumentární seriál zobrazuje skutečné postavy, ale je koncipován jako hraný v tom smyslu, že situace, zápletky a vývoj vztahů mezi postavami se dopředu promýšlejí. Štáb Čtyř v tom natáčel hrdinky a jejich bezprostřední okolí soustavně a nepropásl ani jeden porod. K zachycení intimnějších okamžiků ze soukromí rodiny využívaly hrdinky a jejich partneři malé kamery, na které natáčeli své videodeníky. Seriál přináší empatický a střízlivý pohled na současné mateřství, prostý voyerismu, ale autentický. Autorkami konceptu seriálu jsou Erika Hníková (která paralelně připravuje seriál Navždy svoji) a scenáristka Irena Hejdová.

„Leckdy se stalo, že jsem si vysnila nějakou scénu nebo situaci, která se prostě nakonec natočit nedala, a jindy mě překvapilo, co skvělého vzniklo při natáčení bez jakékoliv přípravy,“ říká scenáristka seriálu Irena Hejdová. „Ten seriál je dojemný už tím, že vypráví o zrodu čtyř nových životů, zároveň ale přináší silné lidské příběhy dnešní doby. Otevírá nejen nadčasová témata mateřství a rodičovství, ale i témata ryze současná, jako je snaha skloubit mateřství s kariérou či těžký život s dítětem v existenční nouzi. Vypráví také o lásce a partnerství – a tahle témata jsou blízká všem divákům bez rozdílu.“

“To, že jsem těhotná a že ČT schvaluje seriál do výroby, jsem se dozvěděla ve stejný den,” vzpomíná režisérka Linda Kallistová Jablonská. “Naše Johanka tak se mnou prožila celé natáčení i postprodukci prvních tří dílů. Těhotenství a mateřství ženy sbližuje a příjemné atmosféře při natáčení rozhodně pomohlo, že jsem se svými hrdinkami mohla probírat mateřské starosti od ranních nevolností po nejnovější trendy v látkových plínách. Natáčení porodů pro mě byl i díky vlastnímu těhotenství překrásný zážitek a doufám, že se nám magický moment zrození nového života podařilo co nejopravdověji přenést na obrazovku.”

Režisérka Zuzana Špidlová převzala natáčení seriálu přibližně v polovině. “Z porodu podnikatelky Věry jsem byla nervóznější než ze svého vlastního a stále jsme se štábem promýšleli, jak porod ve Zlíně nepropásnout,” přiznává dnes s úlevou. “V našem seriálu hrají ale nemalou roli také babičky, matky nastávajících matek. Proto si myslím, že by seriál kromě čerstvých maminek a otců mohl zaujmout i generaci jejich rodičů. Ta může spolu s našimi hrdinkami sledovat, jaké to je, prožít porod spolu s otcem dítěte a jaké pouto díky tomuto zážitku mezi dítětem a tátou vzniká,” prozrazuje dokumentaristka.

Další „v tom“

Během natáčení otěhotněly a postupně porodily i autorky seriálu Linda Kallistová Jablonská a Irena Hejdová, a také manželka kameramana Davida Cysaře Kristina. Ve štábu za kamerou se narodily celkem 4 děti, před kamerou pak další 4.

Děj seriálu

V prvním díle nazvaném po prvotních kontrakcích „Poslíčci“ se čtyři nastávající matky poprvé představují. Mladá samoživitelka Lucie bojuje s nezájmem otce svého dítěte i s těžkou sociální situací. Manažerka Věra má dobrý příjem i pozorného partnera, blížící se mateřství potřebuje ale skloubit se slibně rozjetou kariérou, aby nepřišla o důležité klienty. Humanitární pracovnice Petra se soustředí na hledání porodnice a přípravu na dítě, napjatě přitom očekává přílet jeho afrického otce, s nímž se zná jen pár měsíců. A statkářka Miky se rozhodně nehodlá kvůli svému třetímu těhotenství vzdát fyzicky náročné péče o rozsáhlé hospodářství a množství domácích zvířat.

Malou Sophinku porodí na začátku druhé epizody osamělá Lucie. Euforii z narození prvního dítěte ale záhy vystřídá poporodní splín a existenční tíseň. Do Česka konečně přijíždí Ábel, etiopský partner Petry, který nikdy nebyl mimo rodnou zemi. Petra už má těsně před porodem, ještě ale chce seznámit Ábela se svou rodinou i s běžnou realitou života v Evropě. Statkářka Miky zatím nerušeně pokračuje v tvrdé práci na rodinném statku. Její třetí těhotenství jako by ji vůbec neomezovalo, i když si o ni její blízcí už začínají dělat starosti. A podnikatelka Věra vyráží za svou rodinou na Moravu, aby tu s bratrem lékařem zkonzultovala svůj přístup k těhotenství a seznámila rodinu s exotickým jménem pro své první dítě.

Na začátku třetí epizody přichází na svět Jonáš, první dítě humanitární pracovnice Petry a jejího partnera, Etiopana Ábela. Splní se Petře sen o přirozeném a poklidném porodu navzdory bouřlivé noci, v níž k němu dojde? Lucie zatím osaměle prožívá své šestinedělí, je opět bez peněz a vyhledává aspoň svého otce v Táboře a jeho novou rodinu. Pochlubit se těhotenstvím vyráží do Kanady za rodiči svého přítele i podnikatelka Věra. S partnerem Jakubem si prohlíží místní porodnici a zjišťuje nejnovější trendy v péči o matku a dítě. Farmářku Miky zatím dostihne její těžké pracovní nasazení na rodinném statku. Od lékařů se jí dostane důrazného varování, že by kvůli svému dítěti měla konečně zvolnit. A je to právě ona, kdo na konci třetího dílu předčasně porodí syna Josífka.

Ve čtvrtém díle se dostanou do popředí otcové, v pátém díle se podnikatelce Věře za nečekaných okolností narodí malá Isabelle a v šestém díle se osudy hrdinů na televizní obrazovce prozatím uzavřou.

Před kamerami ČT nakonec v seriálu přišly na svět čtyři děti – Sophia, Jonáš, Josífek a Isabelle Capri. Všechny čtyři hrdinky i jejich partneři souhlasili s natáčením u porodu, v seriálu se tak diváci stanou svědky i náročného porodu koncem pánevním či porodu císařským řezem.

Seriál vznikal devět měsíců, od května 2012 do ledna 2013.

Profily hrdinek

Věře z Prahy je 32 let. Majitelka eventové agentury čeká první dítě s přítelem, taktéž manažerem Jakubem. Ani v pokročilém těhotenství se nechce vzdát milované práce. Je perfekcionistka a věří, že když vše dobře naplánuje, podaří se jí kariéru a mateřství skloubit. Těhotná tak jede pracovně do Kanady a hned po porodu se hodlá vrátit k organizování firemních akcí. Rodit chce v nadstandardním režimu, proto dlouho vybírá ideální porodnici. Kde přivede dceru s exotickým jménem na svět a jak se jí podaří poporodní zapojení do pracovního procesu?

Čtyřiatřicetiletá Miky je jedinou z našich hrdinek, která už děti má. Po dvou dcerách doufá spolu s manželem Joskou v prvního syna. Žijí společně s dětmi na rodinném statku plném zvířat, kterým Miky obětuje většinu svého času. Městské matky asi její pracovní zápřah v pokročilých stádiích těhotenství překvapí, Miky rozhodně ani během těhotenství nehodlá slevit z ostrého pracovního tempa. Rodit chce v porodnici v Náchodě a její porod se bohužel neobejde bez komplikací – zvládne ho?

Petře je 31 let a dlouho pracovala v neziskovém sektoru. Během zahraniční pracovní mise v Africe se seznámila se sympatickým Etiopanem Ábelem a po dvouměsíční známosti otěhotněla. Do porodu jí zbývá pár týdnů a s napětím čeká, jestli se Ábelovi podaří přiletět včas do Česka, aby tu s ní sdílel radosti i strasti rodičovství. Petra by ráda rodila co nejpřirozeněji, proto si vybrala přívětivou porodnici v Mělníku. Proběhne porod podle jejích představ a zvládne mladičký Ábel roli otce v pro něj cizí zemi na cizím světadílu?

Pětadvacetiletá Lucie je na všechno sama. Otěhotněla z náhodné známosti s Erikem, který o dceru nestojí. Lucie tak dlouho váhala, zda opravdu dítě chce. Žije v malém sociálním bytě na pražské Palmovce s kamarádem, rodinné zázemí nemá – matka jí zemřela loni a otec žije v Táboře a nikdy si nebyli zvlášť blízcí. Do našeho seriálu Lucie vstupuje v 9. měsíci těhotenství, rodit se chystá na pražské Bulovce – jak její porod proběhne a podaří se jí uživit poté dceru Sofii jen ze sociálních dávek? Podaří se Lucii přesvědčit Erika, aby se o svou malou dceru začal zajímat?

Linda Kallistová Jablonská (*1979) je absolventkou FAMU obor dokumentární tvorba. Do širšího diváckého povědomí se dostala snímkem Kupředu levá, kupředu pravá, který sleduje činnost mladých konzervativců a komunistů, dokumentem Vítejte v KLDR a také dílem Pozemšťané, koho budete volit? Ten pojednává o štábu mentálně handicapovaných filmařů a jejich zapojení se do předvolebních klání.
Od třetího dílu se na režii seriálu Čtyři v tom podílela také renomovaná režisérka Zuzana Špidlová (*1978), autorka filmu Bába, oceněného v roce 2008 1. cenou sekce Cinéfondation na festivalu v Cannes.

Veškeré informace naleznete na www.ceskatelevize.cz/ctyrivtom

 

 

Leave a Reply