Posted on

Jakmile se narodí malé miminko, maminka touží po postavě, kterou vlastnila před otěhotněním. Přeci jen je bříško trošku větší, a některé svaly ochablé. Je tedy pochopitelné, že se ženy po porodu zajímají o různé druhy sportu, kterými by svou postavu vylepšily. Kdy začít, jaký sport si vybrat a na co dávat pozor?

Pár týdnů počkejte. Obecně je vhodné počkat alespoň 6 týdnů. Toto chráněné období, nazývané šestinedělí má svůj význam, protože maminka je po porodu zesláblá, vyčerpaná a v jejím těle probíhá mnoho změn. Zjistí, že najednou není sama, ale je plně zodpovědná za nový život, o který se musí starat 24 hodin denně. Hormony bouří, může zavládnout dočasný zmatek a především se v této době utváří společný režim. Na nějaké sportování tedy není ani myšlenka. Jakmile však žena ucítí, že právě nadešel čas věnovat se i sama sobě, může začít. Její tělo totiž velmi dobře pozná, kdy je připravené. Pokud jste své děťátko přivedla na svět císařským řezem, o možném cvičení nejprve informujte svého lékaře, který vás poučí a poradí vám.

                                                                                                                                             Hurá Hůrá do toho. Jestliže jste cvičila již před otěhotněním, pak pro vás nebude těžké vybrat si vhodný sport, kterým si spravíte postavu i náladu. Pravděpodobně se totiž vrátíte k tomu, který důvěrně znáte. Mimo to vám odborník v porodnici předvedl několik cviků na posílení pánevního dna a na posilování břišního svalstva. Zároveň s tím vás jistě poučil, od kdy a jak často máte cvičit. Náročné posilování není příliš vhodné, zejména jedná-li se o posilování prsních svalů. Také sporty, které vás hodně vyčerpají, nebo při nich často skáčete, nedělají kojícím ženám dobře. Prsy jsou totiž především v prvních měsících po porodu hodně nalité a přecitlivělé. Po takové námaze mohou bolet a jsou náchylné k zánětům. Máte-li možnost konzultace s instruktorem vybraného sportu, rozhodně toho využijte, protože Vám připraví cvičební plán na míru, aby odpovídal vašim potřebám a schopnostem.

Zdroj

Časopis – Miminko (06/2011)

One Reply to “Cvičení po porodu”

  1. Cvičení po porodu je pro ženu velmi důležité. Mnoho žen si myslí, že mohou začít něco dělat až po šestinedělí, ale opak je pravdou. Sama jsem si uvědomila, jak je pro budoucí život ženy toto období důležité. Proto jsem se rozhodla pomáhat ženám po porodu dostat jejich těla zase do pohody. Více na http://www.fyziomami.cz

Leave a Reply