diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Cvičení v těhotenství

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Přestože dříve nebylo cvičení v období těhotenství doporučováno, dnes je již vědecky dokázány jeho blahodárné účinky na matku i plod. Lehké cvičení totiž zlepšuje průtok krve, dodává energii a působí rovněž proti vzniku cukrovky a hypertenze. Navíc cvičení pomáhá nastávajícím maminkám zlepšit náladu, protáhnout celé tělo, posiluje krevní oběh, což může velmi výrazně omezit otoky nohou a chodidel. Dále minimalizuje křeče, odstraňuje svalové napětí a později usnadňuje celý porod.

Je také prokázáno, že cvičení nastávající maminky stimuluje pohyby plodu, což podporuje jeho zdravý růst. Samozřejmě, že zde nemluvím o vysoce dynamickém pohybu, ale o speciálních cvicích pro toto krásné období. Specialisti doporučují těhotným ženám cvičit 4 x týdně zhruba 30 minut. Budoucí maminky by rozhodně neměly provádět násilné protahování a výrazně posilující cviky. Mezi pohybové aktivity, které rovněž nejsou vhodné patří – jízda na kole, bruslích, běh, lyžování, protože zde hrozí pád či otřesy, které mohou vyvolat předčasný porod.

Pitný režim je základ:

Před i po cvičení by žena měla vypít půl litru čisté neperlivé vody, aby se předešlo dehydrataci organismu. V těhotenství je nutno udržovat cvičení na rozumné úrovni a to z několika důvodu. V tomto období dochází ke zvýšenému zatížení dýchacího a kardiovaskulárního systémů, protože organismus musí ještě vyživovat plod. Dochází rovněž ke změnám metabolismu. Většina tělesného tuku a karbohydrátů, které jsou normálně při cvičení spalovány, je schováváno pro zvýšené nároky vyvíjejícího se děťátka. Místo toho, organismus při cvičení spaluje krevní cukr, proto je mírné cvičení tak prospěšné pro ženy trpící gestačním diabetem.

Pozor však na příliš dynamické či intenzivní cvičení! Přílišné cvičení může zvyšovat spotřebu kyslíku v těle matky, že se sníží dodávka kyslíku pro miminko. A rovněž se může zvýšit i teplota v placentě obklopující plod, který proti tomu nemá obranu.

Cviky vhodné pro jednotlivá období těhotenství:

Pro toto období se hodí cviky na posílení prsních svalů:

 1. Uchopíme se rukama volně za paže v úrovní prsou. Zesilníme stisk a podržíme, pak uvolníme.
 2. Stále zaklesnuté ruce zdvihneme do úrovně očí, zesilníme stisk, držíme a pak povolíme.
 3. Spustíme paže dolů k pasu, zesilníme stisk, chvíli držíme a potom uvolníme. Tuto sekvenci několikrát opakujeme.

Prsní svaly můžeme posilovat i pomocí tzv. „over balónu“. Nesmí být však moc nafouknutý. Postupujeme tak, že si ho vložíme mezi dlaně a střídavě ho mačkáme a uvolňujeme. Potom se z rukama posuneme více doleva, doprava, nahoru a provádíme to samé.

Cviky pro uvolnění slabin, boků a protažení stehenních svalů:

 1. Sedneme si a chodidla opřeme o sebe. Narovnáme záda, chytíme se za kotníky, stáhneme pánev a kyčle posuneme směrem k chodidlům. Potom stehny jemně „máváme jako motýlek“.
 2. Sedneme si, rukama se vzadu zapřeme do podložky, nohy si natáhneme. Střídavě přisunujeme chodila, jedno k sobě, druhé od sebe. Potom obě k sobě, obě od sebe.
 3. Ležíme, pokrčíme si nohy v kolenou a s nádechem zvedneme zadek, zatneme pánevní dno, hýžďové a stehenní svaly. Chvilku vydržíme a s výdechem pokládáme zpátky na podložku.

Cviky pro uvolnění krku, šíje a ramen:

 1. Krční páteř si uvolníme krouživými pohyby hlavou na jednu stranu a na druhou.
 2. Potom hlavou hýbeme dopředu a dozadu.
 3. Dále se podíváme za sebe doprava a pak doleva.
 4. Rameny točíme dozadu a potom dopředu.

Cvik vhodný k porodu:

 1. Sedneme si na bobek a narovnáme si záda.
 2. Snažíme se položit paty na podložku a roznožíme rovnoměrně váhu.
 3. Potom zatlačíme lokty proti stehnům a napneme třísla a stehna.

Celému tělu velmi uleví střídavé posedávání na gymnastickém míči. Při výběru této pomůcky je důležitá výška osoby, která ho bude využívat. Těhotenských cvičení je velká škála. Prodávají se knihy i dvd s těmito tématy.

Přečtěte si také:

 • Vyhodnocení soutěže Moje bříškoVyhodnocení soutěže Moje bříško Soutěž o ceny od partnerů: MamiTati.cz (vše kolem miminek a maminek) Fragment.cz (knihy - čtení, radost, poučení) MojeGalanterka.cz (háčkovací a pletací příze) ... skončila a má […]
 • Operativní, pohodlné a vzdušné kočárkyOperativní, pohodlné a vzdušné kočárky Operativní, pohodlné a vzdušné kočárky pro teplé letní dny plné pohody a zábavy na cestách doma i v zahraničí Léto klepe na dveře – co takhle pořídit si golfky? Přinášíme vám několik […]
 • TěhotenstvíTěhotenství Těhotenství je proces, kterým žena vynosí živé potomky od početí (koncepce) do doby, kdy je potomstvo schopno života mimo dělohy. Začíná početím, což je proces oplodnění a formování zygoty […]
 • Jiné známky v době před porodemJiné známky v době před porodem Pokud se před porodem dostaví jiné známky jako je horečka, mdloby, špatné vidění, krvácení otoky volejte ihned lékaře nebo se dostavte do porodnice. Pravděpodobně jde o nějakou poruchu […]
 • Internetový obchůdek pro předčasně narozené dětičkyInternetový obchůdek pro předčasně narozené dětičky Stránky www.drobci.cz jsme vám již jednou s nadšením představovali. S nadšením proto, že jsou to stránky s obchůdkem zaměřeným tím správným směrem, na předčasně narozené dětičky. Založila […]
 • Vánoční dárkyVánoční dárky Ježíšek nám za chvilku zaklepe na dveře a musíme se tedy připravit. Jak vánoční dárky vybírat vám poradíme právě zde. Poradíme Vám jak vybrat romantické vánoční dárky pro ženy, ale také […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.