diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Cvičení v těhotenství

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Přestože dříve nebylo cvičení v období těhotenství doporučováno, dnes je již vědecky dokázány jeho blahodárné účinky na matku i plod. Lehké cvičení totiž zlepšuje průtok krve, dodává energii a působí rovněž proti vzniku cukrovky a hypertenze. Navíc cvičení pomáhá nastávajícím maminkám zlepšit náladu, protáhnout celé tělo, posiluje krevní oběh, což může velmi výrazně omezit otoky nohou a chodidel. Dále minimalizuje křeče, odstraňuje svalové napětí a později usnadňuje celý porod.

Je také prokázáno, že cvičení nastávající maminky stimuluje pohyby plodu, což podporuje jeho zdravý růst. Samozřejmě, že zde nemluvím o vysoce dynamickém pohybu, ale o speciálních cvicích pro toto krásné období. Specialisti doporučují těhotným ženám cvičit 4 x týdně zhruba 30 minut. Budoucí maminky by rozhodně neměly provádět násilné protahování a výrazně posilující cviky. Mezi pohybové aktivity, které rovněž nejsou vhodné patří – jízda na kole, bruslích, běh, lyžování, protože zde hrozí pád či otřesy, které mohou vyvolat předčasný porod.

Pitný režim je základ:

Před i po cvičení by žena měla vypít půl litru čisté neperlivé vody, aby se předešlo dehydrataci organismu. V těhotenství je nutno udržovat cvičení na rozumné úrovni a to z několika důvodu. V tomto období dochází ke zvýšenému zatížení dýchacího a kardiovaskulárního systémů, protože organismus musí ještě vyživovat plod. Dochází rovněž ke změnám metabolismu. Většina tělesného tuku a karbohydrátů, které jsou normálně při cvičení spalovány, je schováváno pro zvýšené nároky vyvíjejícího se děťátka. Místo toho, organismus při cvičení spaluje krevní cukr, proto je mírné cvičení tak prospěšné pro ženy trpící gestačním diabetem.

Pozor však na příliš dynamické či intenzivní cvičení! Přílišné cvičení může zvyšovat spotřebu kyslíku v těle matky, že se sníží dodávka kyslíku pro miminko. A rovněž se může zvýšit i teplota v placentě obklopující plod, který proti tomu nemá obranu.

Cviky vhodné pro jednotlivá období těhotenství:

Pro toto období se hodí cviky na posílení prsních svalů:

 1. Uchopíme se rukama volně za paže v úrovní prsou. Zesilníme stisk a podržíme, pak uvolníme.
 2. Stále zaklesnuté ruce zdvihneme do úrovně očí, zesilníme stisk, držíme a pak povolíme.
 3. Spustíme paže dolů k pasu, zesilníme stisk, chvíli držíme a potom uvolníme. Tuto sekvenci několikrát opakujeme.

Prsní svaly můžeme posilovat i pomocí tzv. „over balónu“. Nesmí být však moc nafouknutý. Postupujeme tak, že si ho vložíme mezi dlaně a střídavě ho mačkáme a uvolňujeme. Potom se z rukama posuneme více doleva, doprava, nahoru a provádíme to samé.

Cviky pro uvolnění slabin, boků a protažení stehenních svalů:

 1. Sedneme si a chodidla opřeme o sebe. Narovnáme záda, chytíme se za kotníky, stáhneme pánev a kyčle posuneme směrem k chodidlům. Potom stehny jemně „máváme jako motýlek“.
 2. Sedneme si, rukama se vzadu zapřeme do podložky, nohy si natáhneme. Střídavě přisunujeme chodila, jedno k sobě, druhé od sebe. Potom obě k sobě, obě od sebe.
 3. Ležíme, pokrčíme si nohy v kolenou a s nádechem zvedneme zadek, zatneme pánevní dno, hýžďové a stehenní svaly. Chvilku vydržíme a s výdechem pokládáme zpátky na podložku.

Cviky pro uvolnění krku, šíje a ramen:

 1. Krční páteř si uvolníme krouživými pohyby hlavou na jednu stranu a na druhou.
 2. Potom hlavou hýbeme dopředu a dozadu.
 3. Dále se podíváme za sebe doprava a pak doleva.
 4. Rameny točíme dozadu a potom dopředu.

Cvik vhodný k porodu:

 1. Sedneme si na bobek a narovnáme si záda.
 2. Snažíme se položit paty na podložku a roznožíme rovnoměrně váhu.
 3. Potom zatlačíme lokty proti stehnům a napneme třísla a stehna.

Celému tělu velmi uleví střídavé posedávání na gymnastickém míči. Při výběru této pomůcky je důležitá výška osoby, která ho bude využívat. Těhotenských cvičení je velká škála. Prodávají se knihy i dvd s těmito tématy.

Přečtěte si také:

 • Rodiče handicapovaných dětí budou pobírat současně rodičovský příspěvek i příspěvek na péčiRodiče handicapovaných dětí budou pobírat současně rodičovský příspěvek i příspěvek na péči Rodiče handicapovaných dětí by měli v budoucnu pobírat současně rodičovský příspěvek i příspěvek na péči, rodičům dětí s nejvyšší mírou závislosti by pak stát měl po vyčerpání rodičovské […]
 • Na vsi – leporelo pro dětiNa vsi – leporelo pro děti Leporelo pro nejmenší. Vezmi obrázek s patentkou a připni ho tam, kam patří. Cvak a je to! Interaktivní knížka vám dává příležitost podělit se s dětmi o radost ze hry a z objevování […]
 • Průvodce těhotenstvím – týden po týdnu: 7. týdenPrůvodce těhotenstvím – týden po týdnu: 7. týden V sedmém týdnu těhotenství vaše dítě vstupuje do velice aktivní etapy. Až do dvacátého týdne bude rychle růst. Části těla, které vznikaly v prvních týdnech života (především pak srdce a […]
 • RubenRuben Svátek: 6.duben Domácí podoby: Ruby, Runek, Beny Původ: hebrejský (biblické jméno) Význam: ejhle syn Líbí se Vám toto jméno?
 • Když nadměrně pláčeKdyž nadměrně pláče Pláč je pro kojence komunikační prostředek, obvykle jím ozamuje hlad, žízeň, únavu nebo nepohodlí (opruzení, psychickou přetíženost). Snadná pomoc pro každou maminku je […]
 • AbigailAbigail Svátek: 5.prosinec Domácí podoby: Aba, Abi, Abička, Gaila Původ: hebrejský (biblické jméno) Význam: otcova radost, pramen radosti Líbí se Vám toto jméno?

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.