diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Cvičení v těhotenství

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Přestože dříve nebylo cvičení v období těhotenství doporučováno, dnes je již vědecky dokázány jeho blahodárné účinky na matku i plod. Lehké cvičení totiž zlepšuje průtok krve, dodává energii a působí rovněž proti vzniku cukrovky a hypertenze. Navíc cvičení pomáhá nastávajícím maminkám zlepšit náladu, protáhnout celé tělo, posiluje krevní oběh, což může velmi výrazně omezit otoky nohou a chodidel. Dále minimalizuje křeče, odstraňuje svalové napětí a později usnadňuje celý porod.

Je také prokázáno, že cvičení nastávající maminky stimuluje pohyby plodu, což podporuje jeho zdravý růst. Samozřejmě, že zde nemluvím o vysoce dynamickém pohybu, ale o speciálních cvicích pro toto krásné období. Specialisti doporučují těhotným ženám cvičit 4 x týdně zhruba 30 minut. Budoucí maminky by rozhodně neměly provádět násilné protahování a výrazně posilující cviky. Mezi pohybové aktivity, které rovněž nejsou vhodné patří – jízda na kole, bruslích, běh, lyžování, protože zde hrozí pád či otřesy, které mohou vyvolat předčasný porod.

Pitný režim je základ:

Před i po cvičení by žena měla vypít půl litru čisté neperlivé vody, aby se předešlo dehydrataci organismu. V těhotenství je nutno udržovat cvičení na rozumné úrovni a to z několika důvodu. V tomto období dochází ke zvýšenému zatížení dýchacího a kardiovaskulárního systémů, protože organismus musí ještě vyživovat plod. Dochází rovněž ke změnám metabolismu. Většina tělesného tuku a karbohydrátů, které jsou normálně při cvičení spalovány, je schováváno pro zvýšené nároky vyvíjejícího se děťátka. Místo toho, organismus při cvičení spaluje krevní cukr, proto je mírné cvičení tak prospěšné pro ženy trpící gestačním diabetem.

Pozor však na příliš dynamické či intenzivní cvičení! Přílišné cvičení může zvyšovat spotřebu kyslíku v těle matky, že se sníží dodávka kyslíku pro miminko. A rovněž se může zvýšit i teplota v placentě obklopující plod, který proti tomu nemá obranu.

Cviky vhodné pro jednotlivá období těhotenství:

Pro toto období se hodí cviky na posílení prsních svalů:

 1. Uchopíme se rukama volně za paže v úrovní prsou. Zesilníme stisk a podržíme, pak uvolníme.
 2. Stále zaklesnuté ruce zdvihneme do úrovně očí, zesilníme stisk, držíme a pak povolíme.
 3. Spustíme paže dolů k pasu, zesilníme stisk, chvíli držíme a potom uvolníme. Tuto sekvenci několikrát opakujeme.

Prsní svaly můžeme posilovat i pomocí tzv. „over balónu“. Nesmí být však moc nafouknutý. Postupujeme tak, že si ho vložíme mezi dlaně a střídavě ho mačkáme a uvolňujeme. Potom se z rukama posuneme více doleva, doprava, nahoru a provádíme to samé.

Cviky pro uvolnění slabin, boků a protažení stehenních svalů:

 1. Sedneme si a chodidla opřeme o sebe. Narovnáme záda, chytíme se za kotníky, stáhneme pánev a kyčle posuneme směrem k chodidlům. Potom stehny jemně „máváme jako motýlek“.
 2. Sedneme si, rukama se vzadu zapřeme do podložky, nohy si natáhneme. Střídavě přisunujeme chodila, jedno k sobě, druhé od sebe. Potom obě k sobě, obě od sebe.
 3. Ležíme, pokrčíme si nohy v kolenou a s nádechem zvedneme zadek, zatneme pánevní dno, hýžďové a stehenní svaly. Chvilku vydržíme a s výdechem pokládáme zpátky na podložku.

Cviky pro uvolnění krku, šíje a ramen:

 1. Krční páteř si uvolníme krouživými pohyby hlavou na jednu stranu a na druhou.
 2. Potom hlavou hýbeme dopředu a dozadu.
 3. Dále se podíváme za sebe doprava a pak doleva.
 4. Rameny točíme dozadu a potom dopředu.

Cvik vhodný k porodu:

 1. Sedneme si na bobek a narovnáme si záda.
 2. Snažíme se položit paty na podložku a roznožíme rovnoměrně váhu.
 3. Potom zatlačíme lokty proti stehnům a napneme třísla a stehna.

Celému tělu velmi uleví střídavé posedávání na gymnastickém míči. Při výběru této pomůcky je důležitá výška osoby, která ho bude využívat. Těhotenských cvičení je velká škála. Prodávají se knihy i dvd s těmito tématy.

Přečtěte si také:

 • Pozvánka na benefiční koncert pro děti s rozštěpemPozvánka na benefiční koncert pro děti s rozštěpem Pavel Borský, člen smyčcového kvarteta INDIGO QUARTET, pořádá prostřednictvím Občanského sdružení sv. Cecílie, pro Šťastný úsměv benefiční koncert, který se koná 22. 6. 2012 v Salesiánském […]
 • Ukolébavka pro miminko – Halí, belíUkolébavka pro miminko – Halí, belí Ukolébavka, kterou zpíváte každý večer je tím nejkrásnějším rituálem na usínání. Váš příjemný hlas, dotyky a hlazení, dokážou miminko krásně uklidnit a připravit na spánek. V každé rodině […]
 • Pravidelný pohyb pro tělesný a duševní vývojPravidelný pohyb pro tělesný a duševní vývoj Dítě do dvou měsíců má dostatečný pohyb při kojení, křiku, oblékání, odkopávání peřinky a v koupeli. V třetím měsíci je však velmi prospěšné pro vývoj pravidelně každý den umožnit ještě […]
 • Nepečený srnčí hřbetNepečený srnčí hřbet Ingredience: 150 g cukru krystal 1 ztuženy tuk Omega 1 Tatra Salko 1 a 1/2 balení neslazených burisonů 10 g nasekané 70% čokolády 10 g oloupaných vlašských […]
 • Žádné návštěvy u dítěteŽádné návštěvy u dítěte Čím méně lidí se v prvních šesti týdnech i dítěte vystřídá, tím lépe pro ně. Nákaza v první části je nejnebezpečnější. Později už dítě odolává.
 • Mé děťátko bude mít rozštěp Mé děťátko bude mít rozštěp Když jsem se ve 22. týdnu těhotenství dozvěděla, že můj nenarozený syn bude mít rozštěp rtu, kupodivu jsem zareagovala poměrně klidně. Důvodem toho však nebyla moje povaha, ale to, že mé […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.