Posted on

Máte doma psa a čekáte miminko? Někteří psi příchod miminka snášejí velmi těžce. Cítí se být odstrčeni a přehlíženi. Musíte proto počítat s tím, že pes může na miminko zpočátku žárlit. Je důležité posoudit, jestli váš pes není příliš agresivní a nevyzpytatelný.

Na novou situaci je dobré psa dopředu připravit. Nechte ho postupně přivykat na věci, které se budou v souvislosti s miminkem doma používat (vanička, postýlka, kočárek) a na nové čichové vjemy (plínky, dětská kosmetika…).

Je potřeba také psa naučit, že se mu panička nebude moci věnovat celý den. Pes, který chce být středem pozornosti, se těžko ze dne na den smíří s tím, že je najednou odstrčený. Měl by mít svůj pelíšek, na který se na povel odebere a prostor, kde má pes své místo, by měl sousedit s místností, kde se odehrává většina péče o miminko. Do dveřních rámů mezi oběma místnostmi se dá zasadit mřížová přepážka. Je tak od miminka dostatečně oddělen a zároveň vidí, co se děje a panička s ním může komunikovat.

Je nutné dlouho dopředu nacvičovat povely, aby pes zareagoval vždy ochotně a okamžitě. Jestliže se vydáte na procházku s kočárkem, není možné jednou rukou tlačit kočárek a druhou se přetahovat se psem. Proto by měl mít pes naučený chodit u nohy. To všechno nacvičujte již před příchodem miminka.

V období, kdy se z vašeho miminka stává batole a začíná chodit, je třeba na něj dávat mimořádný pozor. Pes se totiž může leknout neobvyklých pohybů nebo nemusí mít trpělivost s projevy dětí jako je štípání, kousání, bouchání apod. A ať je váš pes ten nejhodnější, nikdy ho nenechávejte s miminkem bez dozoru!

 

Leave a Reply