diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Dítě bude postižené

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Děti s postižením jsou “jiné”. Když přijdou na svět, zásadním způsobem změní očekávání a plány svých blízkých. Jako existuje bílá a černá barva a mezi nimi mnoho variant šedé, tak lze vymezit i dva základní postoje k postiženým a mnoho odstínů těchto postojů mezi nimi. Přijmout nebo nepřijmout. Vycházíme ze situace, že rodina svého postiženého člena navzdory jeho hendikepu do svého středu přijme, miluje ho a má upřímnou snahu hledat a najít smysluplnou a posilující formu vzájemného soužití.

Na samém počátku stojí nutnost zpracování nezměrné bolesti z toho, že dítě se nebude vyvíjet stejně jako děti zdravé. Takové poznání obvykle nejprve vyvolá mimořádný smutek a úzkost. Prožitky spojené s šokem je nejprve třeba zpracovat, což u každého člena rodiny trvá různě dlouhou dobu a je třeba ji každému dopřát.

Život s postiženým dítětem

Zkušenosti těch, kteří popisovanou situací prošli, potvrzují, že beznaděj z nečekané situace se přece jen začne přetavovat ve schopnost začít zase “normálně žít”, ale v jiných podmínkách než dřív. Péče o postižené dítě je postupně zapracována do všedních dní a soužití s ním začíná ukazovat svůj jedinečný smysl. Většina rodinných příslušníků postupně poznává a přiznává, jak příchod postiženého dítěte do rodiny a snaha přijmout ho od základů proměňují jejich život. Také  i schopnost vnímat, co je důležité a co má smysl. Pozornost se od vlastní bolesti přesouvá směrem k postiženému dítěti a hledání možností, jak udělat maximum toho, co je dostupné a dosažitelné pro jeho zdraví i soužití s ním. Před celou rodinou se čím dál víc otevírá nový svět, který vedle bolesti a trápení nabízí také intenzivní prožitky spojené s láskou založenou na oběti, lidské solidaritě a vítězstvím nad zaměřeností jen na sebe a příjemné stránky života.

Zásady péče o dítě s postižením

Ze zkušenosti i z výzkumných studií vyplývá, že rodinnému společenství s postiženým dítětem nejvíce prospívá realistický pohled na skutečnost. Falešné naděje jen zvyšují nejistotu a napětí. Čím víc víme, tím víc souvislostí nám dochází a tím víc můžeme pro dítě i pro sebe samé udělat. Dítě žije svým životem, a to tak, jak to odpovídá jeho dosažené úrovni vývoje. Není na místě přistupovat k němu jako k “chudáčkovi”, jemuž je třeba “vynahrazovat trápení”. Daleko důležitější je pomáhat mu, jak to jen jde, k autonomnímu životu. Snažíme se o to, aby každý cílevědomý krok v podněcování vývoje, ve výchově, v učení, v rehabilitaci i léčbě přišel pokud možno v pravý čas a po konzultaci s pečlivě vybranými odborníky. Netrpělivost ani předbíhání doporučení odborníků nevedou k cíli.

Setkávání a spolupráce s těmi, kteří rozumějí naší bolesti, protože jí sami prošli, přináší inspiraci i posilu. Dítě s postižením potřebuje oporu, porozumění a pomoc. Je s ním mnoho náročné práce navíc, která “nemá konec”. Ti, kdo o postižené dítě pečují, potřebují mimořádnou zásobu vnitřních sil, a je nutné najít jejich zdroj. Důležité doporučení zní: práci s dítětem a péči o ně je od počátku třeba v rodině rozdělovat, a ne ji nechat tomu, kdo má zdánlivě nejvíc času či nejtěsnější vazbu k dítěti.

Myslet na budoucnost

Je třeba zvážit, jak dalece a jak dlouho dokážeme zajistit všechny potřeby dítěte sami, a jakou pomoc či na jak dlouho budeme potřebovat zvenčí. Případné nutné změny plánujeme s předstihem.

Rozlučme se slovy prof. Zdeňka Matějčka: “Teprve když jsme novou situaci přijali a vyrovnali se s ní, můžeme pro dítě i pro sebe mnoho dobrého udělat. Jde i o mnoho vzácného a jedinečného, co mnohým lidem, navenek třeba kdovíjak šťastným, vůbec nemusí být dáno. Neboť obstát v tíživých životních okolnostech a v nich zajistit sobě i postiženému dítěti šťastný život, je dílo mimořádné osobní i společenské hodnoty. Je to hrdinství v nejhlubším slova smyslu!”

Zdroj

Kniha – Z.Matějček, Děti s postižením potřebují naši pomoc a porozumění (St.zdrav.ústav Praha 2000)

 

Přečtěte si také:

  • Menstruační kalíšekMenstruační kalíšek  Jedná se o novou dámskou hygienickou pomůcku pro vícenásobné použití. Je vyrobena z měkkého silikonu, který nealergizuje. Má tvar zvonku, na jehož konci je měkká tyčinka k vyndavání, […]
  • Umělecká dobročinná aukce pomůže SLANÝM DĚTEMUmělecká dobročinná aukce pomůže SLANÝM DĚTEM Ve čtvrtek 1. prosince se bude při příležitosti Evropského dne pro cystickou fibrózu konat již tradiční dobročinná umělecká aukce s názvem „Pomoc pro slané děti“. Aukce se uskuteční v […]
  • Kontaktní čočky během těhotenstvíKontaktní čočky během těhotenství Pokud nosíte kontaktní čočky, možná si říkáte, jestli to nějak ovlivní vaše těhotenství. Uklidníme vás hned ze začátku, žádné velké komplikace by neměly nastat. Pokud se přesto objeví […]
  • Pravidelná stolicePravidelná stolice Odpadové látky, obsažené ve stolici, mají být denně odstraněny. Není správné ponechávat střeva několik dní nevyprázdněné. Ačkoliv se už dnes zácpy tolik neobáváme, přece jen je lépe zácpu […]
  • Židlička Gracia s vylepšeným jídelním pultíkemŽidlička Gracia s vylepšeným jídelním pultíkem Kromě nových barevných kombinací má židlička Gracia i vylepšený jídelní pultík Multifunkční židličku Gracia v nových barvách oceníte společně s dětmi při stolování i zábavných […]
  • SpytihněvSpytihněv Svátek: 31.leden Domácí podoby: Spyťa, Spytěk, Hněvek Původ: slovanský Význam: marně se hněvající Líbí se Vám toto jméno?

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.