diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Dítě nedonošené NEROVNÁ SE postižené

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Nasvítíme purpurovou barvou celý svět? Proč ozdobila Emauzský klášter purpurová barva? Klára Csirková, předsedkyně občanského sdružení Nedoklubko, o.s.

“Jsem matkou dvojčat, která se narodila o 12 týdnů dříve. Zkušenost bezbřehého strachu o život vlastních dětí poznamená každého rodiče. Proto mnozí z nás cítí potřebu pomáhat novým rodičům nedonošených dětí a ulehčit jim tak těžké začátky,” řekla Klára Csirková, předsedkyně Nedoklubko, o.s.
Naše občanské sdružení poskytuje rodinám nejenom kvalitní informace na webovém portálu a sociálních sítích, ale i odborné a laické poradenství. Naším cílem je podpora nedonošených dětí a jejich rodin, a ve spolupráci s odborníky i vyvolání systémových změn vedoucích k trvalému zlepšování péče o předčasně narozené děti a jejich rodiny a tím i zvyšování šancí na snižování či udržení procent úmrtnosti a těžkých postižení.”, sdělila Klára Csirková, předsedkyně sdružení Nedoklubko, o.s.

Občanské sdružení Nedoklubko se stalo zakládajícím členem evropské nadace sdružující rodičovské organizace z celé Evropy – EFCNI (European Foundation for the Care of Newborn Infants). EFCNI představila na půdě evropského parlamentu v listopadu 2011 svoje doporučení v dokumentu s názvem CARING FOR TOMORROW , kde apeluje na politické činitele, aby podpořili zlepšení péče o předčasně narozené děti a jejich rodiče v 5 oblastech – prevenci a screeningu, léčbě, vakcinaci a RSV imunoprofylaxi, následné a dlouhodobé péči a v neposlední řadě v oblasti sociální a finanční podpory.

V roce 2011 byl poprvé vyhlášen na 17. listopad Světový den předčasně narozených dětí – World Prematurity Day a to ve spolupráci s americkým the March of Dimes, evropskou Foundation for the Care of Newborn Infants – EFCNI (zastupující rodičovská sdružení 20 evropských zemí), africkou Little Big Souls International Foundation a National Premmie Foundation z Austrálie.

U této příležitosti Nedoklubko a Česká neonatologická společnost 20. listopadu předaly v Praze cenu Purpurové srdce čtyřem osobnostem výrazně se zasazujícím v péči o nedonošené děti a jejich rodiny. Dále byla udělena cena Zlatý kulíšek devíti dobrovolníkům vyrábějícím nedostatkové pomůcky a oblečky pro nedonošené děti na novorozenecké JIP v nemocnicích.

Výzvu o.s. Nedoklubko s názvem Dítě nedonošené NEROVNÁ SE postižené – umožní stát tento standard i nadále udržet? odevzdali rodiče s dětmi den před akcí náměstku primátora Hl. Města Prahy pro oblast zdravotnictví, sociální a bytové politiky Mgr. Ivanu Kabickému a poslankyni PSP ĆR Lence Kohoutové.

Purpurová barva, symbol předčasného narození, nasvítila od 16.30 – 23.30 hodin průčelí Emauzského kláštera na Palackého náměstí v Praze různými dynamickými efekty. Nedoklubko se tak připojilo k celosvětové iniciativě, která má za cíl upozornit veřejnost na zvyšující se procento předčasných porodů. V loňském roce svítil purpurovou barvou např. Empire State Building v New Yorku.

Generálním partnerem oslav v ČR je společnost Abbott Laboratories, s.r.o., www.abbott.cz

Zdroj: www.nedoklubko.cz

 

Přečtěte si také:

  • Downův syndromDownův syndrom Čím je způsoben downův syndrom? Dosud nevíme, proč dojde k tomu, že se 21. chromozóm ztrojnásobí, víme však, jak k tomu dojde. Řekli jsme si, že chromozómy se nacházejí v buněčném jádře […]
  • Když miminko nechce jístKdyž miminko nechce jíst 2.6.2012 se nám narodila druhá dcerka Zuzanka. Porod proběhl bez komplikací, Zuzanka měla lehce omotanou pupeční šňůru kolem krčku, sestřička mi ji chvilku nechala pochovat, pohladit a pak […]
  • Pochod Prahou proti týrání a zneužívání dětí a Světový den dětíPochod Prahou proti týrání a zneužívání dětí a Světový den dětí Stále to čtete v novinách, tisku, posloucháte v televizi smutné téma o násilí na dětech. Pokud někdo nemá vztah k dětem, neměl by je vůbec mít nebo s nimi žít ve společné […]
  • Základní změny v organismu ženy během těhotenstvíZákladní změny v organismu ženy během těhotenství Těhotenství a je pro každou ženu velmi významným obdobím života. V těhotenství se mění metabolismus ženy, a to jak kvalitativně, tak i kvantitativně. Fyziologické procesy v organismu […]
  • SabinaSabina Svátek: 22.říjen Domácí podoby: Sabinka, Sába, Inka Původ: latinský Význam: pocházející z kmene Sabinů (Itálie); lidé svoji Líbí se Vám toto jméno?
  • Těhotenská cukrovka (diabetes)Těhotenská cukrovka (diabetes) Je mnoho žen, které své těhotenství prožívají bez větších obtíží, ale některé to štěstí nemají. Jednou z komplikací bývá těhotenská cukrovka. Co má těhotná maminka dělat, aby neohrozila […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.