diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Dudlík, ano či ne?

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Rodiče, kteří mají doma uplakané miminko, si možná snad nedokáží představit být bez dudlíku. Je to nejúčinnější prostředek, jak dítě uklidnit. Je ale skupina miminek, kteří dudlík nechtějí nebo až ve starším kojeneckém věku si dudlík oblíbí.

Zkušenosti s dudlíkem mám od synů z obou extrémů. Starší se zbavil dudlíku ve 2,5 letech a mladší syn ho nechce vůbec. Kde je vlastně ta správná hranice?

Některé děti mají silnou sací potřebu, takže kojení je neuspokojí, byť je nasytí.V tom příadě zkuste dítěti nabídnout šidítko- dudlík. Používejte ho s mírou, aby si na něj miminko příliš nezvyklo.

Dětí, které si oblíbí dudlík, si pravděpodobně nezačnou cucat palec, což je podle odborníků horší zlozvyk, který se těžko odnaučuje. Na druhou stranu řada odborníků nejsou dudlíkům příliš nakloněni a apelují na jejich negativní vliv na zdraví.

Předem nepořizujte zásobu dudlíků. Uvidíte, jaký si vaše děťátko oblíbí. Některá miminka preferují silikonový, jiné dítka zase kaučukový. Pečujte o dudlík, vyvařujte ho dle potřeby.

Několik zásad:

 • nikdy nedávejte dudlík do svých úst. Máte mnoho bakterií, které vaše dítko v ústech nemá

 • nenamáčejte jej do medu, cukru!! Hrozí zvýšeného riziko vzniku zubního kazu

 • nedávejte dudlík v období šestinedělí, protože může ovlivnit sání při kojení. Pokud ho později dítě vyžaduje, není důvod mu ho odpírat.

 • nenechávejte dudlík celou dobu spánku, po usnutí jej opatrně vyjměte

 • v druhém roce života dítěte dudlík omezujte pouze na spánek. Snažte se co nejdříve tohoto zlozvyku zbavit

Jak s dudlíkem skoncovat?

Některé děti dudlík odevzdají sami, u jiných to trvá déle a možná vás to bude stát trochu nervů a pláče vašich dítek. Spojte odstranění dudlíku s nějakým rituálem- vysvětlete dítěti, že už je velké a že ho spolu vyhodíte do popelnice a ještě zamáváte popelářům, až vám ho odvezou. Nebo ho můžete dát nějakému miminku v okolí, domácímu mazlíčku, kamarádovi. Jistou variantou je i úplné zmizení dudlíku, že najednou není. Ne všechny děti to poberou. Nebo jej můžete dát, když přijde čert a mikuláš.

Nikdy si nevybírejte období, kdy je dítě nemocné, unavené nebo ve vaší rodině došlo k nějaké změně- stěhování, narození sourozence, úmrtí v rodině. Je třeba si najít období, kdy je dítě klidné, spokojené. Snáze se vám to podaří. Dítě chvalte, nekritizujte, nabídněte mu nějakou odměnu, když bylo tak šikovné. Navštivte hračkářství a vyberte hračku, stavebnici.

Pokud se vám to nedaří, nelamte to přes koleno a na čas odstranění dudlíku odložte. Určitě na to přijde vhodná doba. Pak už jen vytrvejte. Věnujte se dítěti co nejvíce, zaměstnávejte ho tak, aby si na dudlík nevzpomělo. Vypozorujte, kdy dudlík nejvíce potřebuje, zda na spaní, když se nudí nebo je rozmrzelé. Přeji hodně štěstí ke spokojenosti vás všech.

Zdroj:

Zdravé dítě- Ošetřování, péče, opatrování, Nakladatelství Svojtka

Velká kniha o mateřství, Markéta Behinová, Klára Kaiserová

Přečtěte si také:

 • Změny v těhotenství – Gastrointestinální traktZměny v těhotenství – Gastrointestinální trakt dutina ústní – dásně častěji krvácí – vyšší vaskularizace, estrogeny vyvolávajíproliferaci slinných žláz- zvýšená produkce slin –ptyalismus Jícen, žaludek, střevo – nausea a zvracení- […]
 • Jablíčková roládaJablíčková roláda Suroviny: 4 vejce, 15 dkg cukru, 15 dkg polohrubé mouky, 25 dkg nastrouhaných jablek, skořice, vanilkový cukr Postup: Plech vyložíme pečícím papírem, který vymažeme  a vysypeme hladkou […]
 • Žena a její těloŽena a její tělo Těhotné ženy se rozdělují na dvě skupiny. V první se  cítí jako těhotné mimořádně přitažlivě a sexy , ve druhé vnímají přeměnu svého těhotného těla jako nutné zlo. Těhotenství je jedno […]
 • Fyzické změny v těhotenstvíFyzické změny v těhotenství Krev – množství krve se zvyšuje o 1000 – 1500 ml a množství plazmy o 35 %. Zmnožením plazmy se sníží hemoglobin a hematokrit. Často vzniká těhotenská anémie z nedostatku železa. V […]
 • JáchymJáchym Svátek: 16.srpen Domácí podoby: Jáchymek, Jáša, Jáchouš Původ: hebrejský Význam: bude Bohem vyvýšen Líbí se Vám toto jméno?
 • TÁTA – Ideální dárek pro novopečené otce!TÁTA – Ideální dárek pro novopečené otce! Ideální dárek pro novopečené tatínky! TÁTA – Ideální dárek pro novopečené otce! je první příručka pro nastávající tatínky, které nezajímá pouze zázrak života, ale i to, jak se mezi […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.