Posted on

Už je to celý jeden rok, co Vaše miminko spatřilo světlo světa. Již je z něho nezávislý a rovnocenný človíček, který všechno prozkoumává a stále něco nového pro svůj vývoj objevuje. Jestliže ve svém vývoji v něčem zaostává, buďte v klidu, vše je u každého jedince individuální. Pokud  tedy například ještě dítě samo nechodí, jistě brzy začne. Už se umí překulit do sedu, postaví se s pomocí opory a pohybuje se kolem nábytku, mnohdy udělá samo jeden, dva kroky. Zcela určitě leze, posunuje se po zadečku nebo se kutálí. Také je schopno delší dobu sedět, snaží se vyšplhat po schodech. Děti, které v roce již chodí, chodí ještě nejistě a tápavě. Aby nespadly, tak je raději přidržujte a zachycujte. Jejich touha a zvědavost je velice silná a proto dělají pokroky ze dne na den a brzy se naučí chodit spolehlivě. 

Úchop je již jemnější a jistější. Pomocí palce a ukazováčku dokáží sebrat i velmi drobné předměty. Rádo pouští a hází hračky na zem. Sleduje jak padají a jakmile se odkutálí pryč, tak je začne hledat. K držení používá obě ručičky. Může se stát, že jedné ruce dává přednost. Když vám chce něco ukázat, natáhne tím směrem ukazováček. Některé děti, když je požádáte, dokážou natáhnout ruce a nohy.

Dítě již plně reaguje na vyslovení svého jména. Umí rozlišovat mezi dovoleným a zakázaným, mezi dobrým a zlým. Dokáže pochopit jednoduchý příkaz a udělá i  to, o co je požádáno. Vytrvale vyžaduje to, co chce a odmítá to, co se mu nelíbí.

Je to velice citlivý človíček, který potřebuje vaši lásku, náruč a objetí, a to dokonce ještě více než na začátku. Matka je pro něj stále tou nejdůležitější osobou, ale vytváří si vztah i k dalším blízkým osobám.

Dítě v jednom roce se nechce dělit o své hračky. Může se stát, že je bude chránit před ostatními dětmi tím, že je třeba kopne. Je to způsobeno tím, že ostatní děti chápe jako cizí lidi. Vždy zakročte a klidně mu vysvětlete, proč se to nesmí dělat.

Již také dítě konzumuje stejnou stravu jako rodiče, je však ještě malé na to, aby jedlo slané a kořeněné pokrmy proto jeho porci vždy oddělte dříve, než ji okořeníte.

Jíst lžičkou by už dítěti nemělo dělat problém, ale daleko častěji se vrací k vlastním prstům. Strava by měla být pestrá a plná vitamínů, nemělo by v ní chybět, stejně jako v předešlém měsíci, ovoce, zelenina, jogurty a ani maso. Je potřeba dodržovat nadále i pitný režim.

Dítě už má většinou čtyři až pět zubů. Ty by se měly čistit od okamžiku kdy se proříznou, a to měkkým kartáčkem a malým množstvím dětské zubní pasty. Při prořezávání zoubků dítěti nabídněte kousací kroužek nebo kousek mrkve či jablka.

Leave a Reply