Posted on

Vrátila jste se z porodnice domů, v postýlce vám vrní vytoužené miminko, vy plně kojíte a právě se rozhodujete, kterou odsávačku mléka si vybrat? Vždyť je jich na trhu tolik druhů! Než však půjdete do obchodu na nákup, měla byste si položit jednu zásadní otázku. Jak často budete mléko odsávat? Odpověď vám totiž při výběru odsávačky velmi pomůže. Pro časté odsávání mléka vícekrát denně  je vhodnější odsávačka elektrická, byť se vám při zjištění její ceny pěkně protočí panenky. A vy budete zvažovat, jestli je opravdu nutná. Věřte však, že nutná bude. Nebo si umíte představit odsávat mléko po dobu deseti  patnácti minut  po každém kojení ruční odsávačkou? Nikoliv, že. Ta je naopak vhodná pro maminky, které budou odsávat mléko jen příležitostně. Pokud se vám investice do nové elektrické odsávačky mléka zdá příliš vysoká, je pro vás řešením prohlédnout si internetové bazary, kde můžete použitou odsávačku koupit či vydražit i za méně než polovinu původní ceny.

A nyní něco málo k uchovávání  mateřského mléka. Co si budeme povídat, nejlépe je mu ve vašem prsu, kde máte alespoň záruku, že mléko nezchladne a nezkysne. Když už ho ale z prsu dostanete ven a nebude to přímo do pusinky vašeho miminka, mějte na paměti, že při pokojové teplotě mléko vydrží 6 hodin, v chladničce (při cca 4 stupních Celsia)  24 hodin a v mrazáku (při minus 18 stupních Celsia) po dobu 3 měsíců. Při manipulaci s mateřským mlékem je důležité důsledně dbát na čistotu a vše, co s mlékem přijde do styku včetně lahviček na uchovávání mléka, sterilizovat.

Jestliže se rozhodnete mléko zamrazovat, nemusíte pro každou odstříkanou dávku použít novou skleničku (nejlépe od dětské přesnídávky). Odstříkané mléko necháte chvíli odstát při pokojové teplotě a pak ho můžete přilít do skleničky k již zmrazenému mléku. Nezapomeňte si na uzávěr lahvičky napsat datum, kdy jste mléko do mražáku poprvé uložila.

Pro rozmrazování mléka je nejlépe využít pokojové teploty, případně vodní lázeň. Nikdy nepoužívejte mikrovlnnou troubu. Takto rozmrazené mléko je nutné zkonzumovat během 24 hodin.

Leave a Reply