Posted on

Již jsme si zde pověděli, zda se dá cestovat vlakem Regiojet s kočárkem, nyní se zaměříme na klasické rychlíky a osobní vlaky. Přeprava kočárku s dítětem je zdarma, za prázdný kočárek zaplatíte 25,-Kč jako spoluzavazadlo. Pokud cestujete úplně sama, tak před plánovanou cestou vlakem s  hlubokým kočárkem doporučuji  si váš odjezd dobře naplánovat. Vyhnete se tak zbytečným nervům a ztrátě času při hledání možností, jak s kočárkem projet na nádraží, do vlaku a z vlaku. Tak předem si zjistěte, jak to funguje na nádraží. Zda dobře na nádraží s kočárkem vyjedete, a zda ve vašem městě je bezbarierový přístup na nástupiště. Pokud je, máte o jednu starost méně, protože vláčet hluboký kočárek s dítětem po schodech je pěkná dřina, samotná matka kočárek většinou neunese a pokud není v dohledu žádný pořádný cestující chlap, který vám s kočárkem pomůže, máte už jeden problém. V Praze na hlavním nádraží s kočárkem krásně vyjedete výtahem z metra až na vlakové nástupiště. Bezbarierovým přístupem-výtahem se na nástupiště dostanete v Pardubicích, Olomouci, Zábřehu na Moravě, atd. ostatní města se dají na internetu zjistit. 

Dále si rozmyslete, jestli chcete jet osobním vlakem nebo rychlíkem. Rychlíkem budete samozřejmě na místě dřív, ale s kočárkem se vám bude lépe cestovat osobním vlakem. Do osobního vlaku se snadno dostanete podobně jako do nízkopodlažního autobusu. Za prvním nebo posledním vozem je na vagónu uveden symbol pro kočárky,vozíčkáře, kola. Tam je velký prostor se sedadly, není tedy problém u kočárku pohodlně sedět.

Pokud cestujete na větší vzdálenost, je pro vás samozřejmě lepší rychlík, ovšem do každého rychlíku se s kočárkem snadno nedostanete. Tady je složitější hlavně nástup a výstup s kočárkem a těžko se dá vjet s kočárkem do uličky, natož do kupé. A navíc dle přepravního řádu ministerstva dopravy není přípustné mít rozložený kočárek v kupé. Je  lepší si tedy předem zjistit na internetu, jestli spoj, kterým chcete jet, má symbol pro vozíčkáře, pokud ano, máte po starosti. Průvodčí by vám měl pomoci s kočárkem do vagónu, určeného pro zavazadla a vozíčkáře. Správně by vám měl pomoci bez dítěte, takže jednou rukou budete mít dítě  v náruči a druhou zvedat kočárek, je to docela obtížné, ale zvládnout se to dá. Ideální je samozřejmě, když vás někdo na nádraží doprovodí a s kočárkem pomůže nebo vaše děťátko podrží. Ve vlaku je prostor po vozíčkáře, pokud je průvodčí ochotný a necestuje nikdo na vozíku,v tomto kupé vás nechá. Zde můžete také pohodlně sedět s kočárkem. V jiné variantě si kočárek nechá u sebe a vy s děťátkem sedíte vedle v kupé, ale ve stejném vagónu.

Tak teď už příjemnou cestu, buďte opatrné při přecházení přes koleje, a pokud máte vlastní zážitek z vaší cesty s kočárkem, napište!

 

 

 

 

 

Leave a Reply