Posted on

Pokud cítíte podivné napětí v prsech, vynechá vám menstruace, může jít o první symptomy těhotenství. Příčinou obou jevů je působení hormonů.

Když dojde k oplodnění vajíčka, začíná ženské tělo produkovat ve zvýšené míře estrogeny, které zárodku pomohou vytvořit optimální podmínky pro další setrvání v organizmu matky. Především první tři měsíce těhotenství představují doslovnou hormonální bouři, která se může projevovat silnými vlnami opačných projevů: Nechutenství střídají záchvaty hladu. Některé ženy hubnou, jiné rapidně přibývají na váze. Všechny obvykle trpí zvýšenou únavou. Pocity a nálady jsou často proměnlivé. V 50-70% případů těhotenství jsou v prvních třech měsících hormonální změny tak prudké, že zasáhnou dokonce látkovou výměnu. Mnoho žen proto trpí ranní nevolností, a zvláště zvracením. Typické jsou závratě a sklony k omdlení- tělo spotřebovává více energie a může dojít k nevyrovnanému hospodaření s cukry.  Slabý zázvorový čaj zklidňuje žaludek. Doporučuje se zvýšit příjem cukrů (např. slazený čaj).

Nevolnosti, zvracení, nechutenství a lehký úbytek na váze k těhotenství patří a není třeba se kvůli nim znepokojovat. Po 16. týdnu se zmíněné hormonální problémy zpravidla samy upraví.

Leave a Reply