Posted on

Opravdu složitá otázka. Pro některé nastávající rodiče je to noční můra, jiní mají zase naproti tomu ihned jasno, v podstatě ještě než je dítě zplozeno, tak už mají jména připravená. Ať už patříte k první nebo ke druhé skupině, vždy je nutné, aby si jak nastávající maminka tak i tatínek společně sedli, popovídali si o tom, jaké mají představy, udělali seznam, který budou postupně upravovat, až nakonec vznikne ten favorit, kterým pojmenují svoje dítě.

Vždy je to věc rodičů a neměli by se do toho plést prarodiče ani nikdo jiný. To že se rozhodnou rodiče takto, je jen jejich věc a nikdo by jim neměl jméno, které si vyberou jakkoliv pomlouvat. Je to jejich svobodná volba, která jim říká, že to jméno které vybrali, je to pravé.

Jak se tedy pustit do vlastního výběru? Pomoci vám může internet, knihy o jménech, kalendář se jmény. Vypište si seznam, jak pro holčičku, tak i pro chlapečka a postupně jména škrtejte. K prospěchu věci je určitě si jméno napsat na papír společně s vaším příjmením. Tím zjistíte, zda se jméno hodí i k příjmení. Může se špatně vyslovovat nebo působit vedle sebe tak trochu komicky. Nezapomeňte na zdrobněliny, jak vlastně děťátku můžete říkat. I to je důležité.

Někdy se stává, že vás přepadnou porodní bolesti a vy nemáte jasno? I to je možné. Je to i náš případ. Rodila jsem předčasně v 35tt, jméno pro chlapečka jsme tak nějak měli, ale pro holčičku, to bylo stále nejasné. Na parkovišti před porodnicí jsme se domluvili s manželem, že kdyby to byla holčička tak se bude jmenovat Radka. Manžel je Radek, tak taková varianta jeho jména. Zásadně jsme ale nechtěli, aby se děti jmenovaly po mě nebo po manželovi. V některých rodinách se tato tradice ctí, takže není problém, aby v rodině byl již pátý Pepík či Maruška v pořadí.

Ať už vyberete jméno klasické, tradiční nebo se necháte inspirovat hrdiny ze seriálů, je důležité, aby se líbilo vám oběma. První pohled na miminko je to nejkrásnější, co můžete zažít.

Foto: Hana Kysilková, www.hanakysilkova.cz

 

Leave a Reply