diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Jak se človíček vyvíjí

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Vývoj člověka může být dokonán jen tehdy, jestliže se dotyčný pohybuje v adekvátním prostředí. Jeho součástí musí být i ostatní lidé, nakonec kdo by dítě naučil například mluvit. Bez pomoci dalších osob by dítě v prvních letech, natož měsících a dnech, vůbec nepřežilo. Po narození toho miminko umí velmi málo. Dokáže sát a polykat mateřské mléko a křičet, jakmile je s něčím nespokojené. Učí se naštěstí velice rychle. Už ve druhém měsíci svého života se umí usmát a pohledem zaostřit na jiného člověka, který je nablízku. V tomto období je už také schopen reagovat na různé zvuky, které ho mohou uklidnit.

Dítě si ve třetím měsíci umí podržet chrastítko, při narození mělo ruce neustále v pěstích. Také se musí naučit udržet těžkou hlavu, ze začátku mu při posazování do sedu neustále padá dozadu.

Postupně se zlepšuje i celková pohyblivost novorozence. Během šestého a osmého měsíce se naučí převracet ze zad na bříško, s pomocí se posadí a vydrží v sedě. Teprve v 10. měsíci se sám dostane do sedu, pak se překulí na všechny čtyři a s oporou se postaví.

Batole chodí nejdříve okolo nábytku, kterého se potřebuje přidržovat. Dobře k tomuto účelu poslouží i něčí podaný prst. Teprve po prvních narozeninách začne chodit samostatně a v roce a půl se rozběhne.

Ještě složitější je to s řečí. Prvních dvanáct měsíců života si novorozenec takzvaně cosi brouká a žvatlá, teprve pak mu vyjdou z úst první slova – jednoduchá a krátká. Po dalším roce se propracuje ke krátkým větám. Slovní zásobu si pak zdokonaluje po celý život.

Jak už bylo řečeno, všechny tyto schopnosti jsou člověku dány jeho genetickou informací, bez okolního prostředí a rodičů by je jedinec nikdy nerozvinul. Vývoj člověka není v jistém slova smyslu ukončen po celý jeho život.

 

Zdroj

Medicentrum – informace o zdraví pro celou rodinu (6/2002)

http://rodina.dama.cz

Přečtěte si také:

  • Vánoční jáhlové kuličkyVánoční jáhlové kuličky Suroviny: 200 g biojáhel, 3/4 l jablečného moštu, špetka soli, 100 g rozinek, 100 g oloupaných a a opražených mandlí, 250 g strouhaného kokosu, 10 lžic javorového sirupu. […]
  • Theodor, TeodorTheodor, Teodor Svátek: 23.říjen Domácí podoby: Teo, Toda, Tedy, Dorek Původ: řecký Význam: boží dar, bohem darovaný Líbí se Vám toto jméno?
  • Hrajeme, povídáme si s miminkem – říkadla a básničkyHrajeme, povídáme si s miminkem – říkadla a básničky Již krátce po narození s námi naše děťátko komunikuje. Svým křikem dává najevo, že je tady s námi. Postupně zjištuje, že když zakřičí, maminka přijde. Něco se mu nelíbí, má žízeň, hlad, je […]
  • Multifunkční kolébkaMultifunkční kolébka Multifunkční kolébka s hudbou, hračkami, blikajícími světélky i příjemnými relaxačními vibracemi. Ukolébejte své dítko do říše snů v nové kolébce Regina od Babypointu V dobách […]
  • Pupečníková krevPupečníková krev Pupečníková krev je krev novorozence, která zůstane po přerušení pupečníku v placentě. Krvetvorné buňky z pupečníkové krve se používají při transplantaci jako náhrada za poškozené, resp. […]
  • EfraimEfraim Svátek: 28.leden Domácí podoby: Efra, Framek Původ: hebrejský Význam: „velice plodný, dvojnásobně úrodný" Líbí se Vám toto jméno?

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.