Posted on

Těhotenství není nemoc. Jenom dočasná změna stavu doprovázená větším či menším počtem nepříjemností podle fyziologického stavu každé ženy. Po devíti měsících se znovu vrátíte do dřívějšího stavu. Chovejte se tak, aby toto nádherné období, které budete prožívat a které se navždy zapíše do vaší paměti, nepoznamenalo i vaše tělo. To se musí rozvinout, nikoliv utrpět. Proto musíte během těhotenství podniknout alespoň minimum opatření.

Prsa. Od počátku těhotenství se prsa začínají zvětšovat. Je to dáno zvětšováním mléčných žláz, které se rozvíjejí v souvislosti s budoucím kojením. Toto dočasné ztěžknutí prsou nemusí mít žádný vliv na jejich pozdější vzhled. Protože jsou s hrudníkem spojena jen kůží a několika vazy, je nutné zabránit jejich uvolnění působením váhy.

Pokožka. Dočasně, v období přizpůsobování novému stavu, bývá pleť poněkud zhoršená. Za nějakou dobu, až všechno zase dostane svůj řád, se pleť, částečně i díky zvýšené hladině hormonů v těle, rozzáří.

Obličej. Pokožka obličeje bude působením hormonů sušší. Pokud je pleť spíš citlivá a suchá, možná se na ní objeví velice jemné vrásky. Takže svůj obličej ošetřujte kvalitním denním a nočním krémem.

Strie. Jsou nepochybně největší starostí těhotných žen. Strie se objevují tam, kde je kůže napjatá, to znamená především na prsou a na břiše. Nejprve jsou to tmavé červené čáry, trochu nafialovělé. Později bílé a perleťové. Nezmizí, protože jsou to vlastně praskliny elastické tkáně epidermu. Výskyt strií je podmíněný kvalitou pokožky a přírůstkem na váze.

Ohlášení těhotenství. Příchod dítěte na svět je spojen s výdaji, které jsou zčásti hrazeny prostřednictvím státních příspěvků. Tyto příspěvky nazýváme dávkami v mateřství. Ohlášení těhotenství se provádí po první povinné prohlídce.

Zdroj:

Kniha – Marie – Claude Delahaye, Praktický průvodce pro těhotné (Portál, 2006)

Leave a Reply