Posted on

Již v období těhotenství by jste měla vědět, jak se starat o sebe po porodu, aby jste zvládla dobře po zdravotní stránce období šestinedělí. V kvalitních porodnicích by vás měli alespoň stručně informovat. Co doporučují v porodnici Podolí po porodu?  Na pokojích je možné mít pouze řezané  květiny,  (je lepší, když moc nevodí a nejsou to lilie) a pro zdárný průběh poporodního období vám doporučují:

po porodu časně vstávat a již první den cvičit na lůžku s rehabilitační sestrou. Když jsem rodila, tak jednou ráno přišla rehabilitační sestřička, rozdala letáčky s cvičením a informacemi a ukázala, jak cvičit. Tak jsme si v postelích jednou zacvičili.  Ideální je také lehat si na bříško, pacientky po císařském řezu až od čtvrtého dne.

případné šití omývat mýdlem a vlažnou vodou po každém použití toalety, ale nepoužívat žíňku.

-dávát si minimální počet porodních vložek a častěji je vyměňovat. Pečlivě si po manipulaci s vložkami umývat ruce. Porodnice poskytuje vlastní sterilní vložky, ale je lepší mít i s sebou vlastní, porodní vložky, po porodu budete ještě hodně krvácet.

-při odpočívání podložit vložky pod sebe a nechat větrat případné šití.

-pro správné zavinování dělohy chodit močit každé dvě hodiny, i když nemáte potřebu. 

počítat s tím, že při zavinování dělohy může bolet bříško, obzvlášt při kojení. Při bolesti v podbřišku je nejlepší přikládat často miminko k prsu, další info najdete ve článku Šestinedělí-zavinování dělohy

-minimálně se dotýkat prsních bradavek, kvůli infekci. Je lepší se nedotýkat vůbec krom bradavek také dvorců. Sestřička by vám měla ukázat, jak správně nabídnout prso miminku, tak aby jste se dvorců a bradavky vůbec nedotkla. Jde to!

-hodně pít neperlivé vody, čaje, ředěné džusy. Zvýšený přísun tekutin pomáhá k tvorbě mateřského mléka.

Z porodnice vás po spontánním porodu propouští po 72 hodinách od porodu, po císařském řezu pátý den po operaci. Po propuštění dostanete zprávu pro svého gynekologa o průběhu porodu.

Zdroj: Informační leták porodnice Podolí-kolektiv pracovníků šestinedělí

 

Leave a Reply