Posted on

Téměř každá nastávající maminka se na začátku svého těhotenství setká s otázkou, které potraviny jsou doporučené a naopak nedoporučené ke konzumaci s ohledem na vyvíjející se miminko. Zatímco o nedoporučených potravinách, jako jsou plísňové sýry či majonézové saláty, se dočtete poměrně podrobně, seznam vhodných potravin se obvykle omezí na obecné doporučení zdravé a vyvážené stravy. Co tedy má maminka konkrétně jíst, aby podpořila vývoj svého nenarozeného miminka?

DHA – důležitá součást stravy nastávajících maminek

Důležitou součástí stravy jsou omega3-mastné kyseliny, které by v těhotenství měly činit až 1/3 celkového denního příjmu tuků. Nejdůležitější z omega3-mastných kyselin je v těhotenství kyselina dokosahexaenová známá spíše pod zkratkou DHA. DHA se zásadní měrou podílí na vývoji nervové soustavy (mozku a míchy) a zvláště na schopnosti poznávání, soustředění a celkové vrozené inteligenci dítěte.  DHA podporuje také správný vývoj očí a provedené studie dokazují, že děti, jejichž matky v těhotenství měly dostatečný přísun DHA, byly v prvním roce výrazně méně nemocné (podpora imunitního systému u dítěte), dokázaly se lépe soustředit, měly harmoničtější psychomotorický vývoj (např. koordinace oko-ruka) a rychleji se jim vyvíjely řečové dovednosti.

Jak prospívá DHA nastávajícím maminkám?

Dostatečný přísun DHA má pozitivní vliv také pro nastávající maminku. Studie opět prokazují, že ženy, jež měly v těhotenství dostatečný přísun DHA, mají nižší pravděpodobnost předčasného porodu, výrazně se u nich snižuje riziko preeklampsie a také poporodních depresí.

Jak můžeme DHA přijímat stravou?

Jak tedy můžeme svůj jídelníček o tuto důležitou kyselinu obohatit? Nejvyšší obsah DHA nalezneme v mořských řasách a mořských rybách, které bychom měly konzumovat nejlépe 3-4x týdně, abychom zaručily přísun DHA v dostatečném množství. Ideální denní příjem DHA by měl být mezi 200 – 220mg. Průzkumy mezi populací těhotných žen však prokazují, že české ženy přijímají v těhotenství průměrně jen 50mg DHA, což je pro vývoj zdravý vývoj miminka nedostatečné množství. Nastávající maminky si musí uvědomit, že jejich organismus je pro vyvíjející se miminko jediným zdrojem DHA!! Toto platí nejen v období těhotenství, ale i v období kojení, kdy dítě přijímá DHA v mateřském mléce.

Elasti-Q ProMimi DHA – volba pro chytrá miminka

Pokud mořské řasy a ryby nepatří do vašeho běžného jídelníčku, je vhodné uvažovat o vhodných vitamínech s obsahem DHA pro těhotné z lékárny. Značka Elasti-Q nyní uvádí na trh přípravek Elasti-Q ProMimi DHA, jenž je vhodným doplňkem stravy v období těhotenství. Zeptali jsme se zástupkyně značky Elasti-Q Marie Mošové, proč by maminkám doporučila právě Elasti-Q ProMimi DHA? „Mottem značky Elasti-Q je přinášet krásu a zdraví pro maminky i jejich miminka. Mnoho maminek si oblíbilo krémy proti striím značky Elasti-Q, a proto jsme se rozhodli maminkám také nabídnout přípravek pro zdravý vývoj jejich miminek. Volba padla právě na DHA, neboť si uvědomujeme, jak je tato kyselina zásadní pro správný vývoj. Proto jsme se rozhodli nabídnout maminkám přípravek s obsahem DHA, který prokazatelně působí na zdraví dítěte a zároveň maminkám nabídnout komfortní užívání v podobě malých tobolek. Dbali jsme také na cenu přípravku, aby si jej mohla dovolit skutečně každá maminka a dopřála tak svému děťátku to nejlepší.“

Více informací k dispozici na www.elasti-q.cz.

1 Cunnane SC, et al. Breast-fed infants achieve a higher rate of brain and whole body docosahexaenoate accumulation than formula-fed infants not consuming dietary docosahexaenoate. Lipids, 2000. 35:105-11.

4 Replies to “Jak se stravovat v těhotenství”

  1. Před otěhotněním mi doktor doporučil užívat kyselinu listovou od Elasti-Q a taky v prnvím trimestru, velmi mi ulevila od ranních nevolností a taky mi upravila trávení. Teď jsem si koupila ProMimi DHA taky od Elasti-q. Obsahuje vyvážené množství všech vitamínů a minerálů a hlavně DHA a vitamín D. Tobolky se výborně polykají, jsou malé. Jsem spokojená, že dělám jen to nejlepší pro moje miminko.

  2. Já mám výbornou zkušenost s přípravkem ProMimi DHA, tímto způsobem jsem se tuhle kyselinu rozhodla miminku dodat. Přípravek obsahuje i kyselinu listovou,vitamin D a jiné vitamíny a minerály..takže si myslím, že dělám správnou věc. Není vůbec drahý oproti jiným přípravkům a hlavně se užívá jen jedna tobolka ve které je všechno obsažené.

    1. Mám stejnou zkušenost jako Kateřina, ProMimi jsem užívala celé těhotenství, nedávno se mi narodil zdravý chlapeček a jsem velmi ráda, že jsem mu takhle dávala všechno co potřeboval.

    2. Ahojky, dneska jsem na http://www.zlekarny.cz nakupovala vitaminky pro těhotnou kamarádku. Kdyby měl někdo zájem, mají tam teď 30% slevu na ProMimi DHA a při nákupu produktů pro těhulky nad 599 poštovné zadara:-)

Leave a Reply