diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Jak tlumit porodní bolesti

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Porodní bolesti jsou jedinou bolestivou reakcí člověka, která nevzniká z důvodů nemoci. Připravuje ženu na porod. Prožitky porodních bolestí jsou zcela individuální. Závisí na fyzické dispozici a psychické pohodě rodičky.

Každá žena prožívá porodní bolesti naprosto odlišně.  Některé ženy chtějí porod prožít přirozeně, bez využití jakékoli metody porodnické analgezie.  Ty ostatní si dnes mohou vybrat z řady metod tišení porodních bolestí.  I ty ženy, které se rozhodnou rodit bez jakéhokoli způsobu tišení porodních bolestí, by měly mít jistotu, že v případě, kdy bude porod nad jejich síly, mohou dodatečně požádat o pomoc. Zásadou však je, že žádná metoda nesmí ohrozit zdraví matky ani dítěte. Metody tišící porodní bolesti dělíme na nefarmakologické a farmakologické.

Nefarmakologické metody

Mezi nefarmakologické metody tlumící porodní bolesti patří psychologické metody (předporodní příprava, hypnóza, audioanalgezie), akupunktura, akupresura, elektroanalgezie (elektrická nervová stimulace), hydroanalgezie (porod ve vodě), relaxační masáže a  alternativní polohy při porodu.

Podstatou předporodní přípravy je vytvořit u ženy reflexy, které jsou vázány na porodní proces. Vedou k aktivnímu soustředění na jiné podněty, zejména dýchání a svalovou relaxaci.

Hypnóza je velmi časově náročná a vyžaduje přítomnost zkušeného  hypnotizéra. Je založena na izolaci od nepříjemného zážitku a koncentraci na vnesený, příjemnější zážitek.

Audioanalgezie potlačuje pocit bolesti změnou aktivity v mozkové kůře. Podstatou je přístrojově vytvořený šum do sluchátek na uších rodičky. Druhou možností je použití relaxační hudby.

Při akupunktuře dochází k uvolňování vlastních endorfinů a enkefalinů v organismu i k přímému ovlivnění přenosu bolesti.

Elektroanalgezie využívá proměnlivých elektrických stimulů na kůži na obou stranách páteře. Je vhodná především při  křížových bolestech během porodu.

Použití vody u porodu (hydroanalgezie) skýtá několik možností. Porod do vody je stále  velmi kontroverzní. Může ho využít jen zcelazdravá žena.  Relaxační koupele však může využít během porodu téměř každá žena.

Alternativní polohy při porodu stojí v opozici proti poloze na zádech, proti které se namítá její nepřirozenost kvůli gravitační síle. Všude by měl však platit individuální přístup ke každé ženě a pokud probíhá porod bez komplikací, měla by si žena instinktivně najít pro ni nejméně bolestivou a nejpohodlnější polohu.

Zdroj: bumina.cz

Přečtěte si také:

  • GranolaGranola Naše sousedka Dáša z vloček dělala vlastní vločkové müsli, kterému říkala granola. Bylo to, pravda, v době, kdy se nám o nepřeberných druzích müsli v obchodní síti ani nesnilo. Ale i dnes, […]
  • Teratogenní látky v těhotenstvíTeratogenní látky v těhotenství Každá maminka chce, aby její děťátko bylo zdravé. Během těhotenství, i před tím, než bylo miminko počato se žena setkává s různými látkami, které škodí nám i nenarozenému miminku. Na […]
  • Bylinkové opojení pro maminkyBylinkové opojení pro maminky Co říkáte zkusit bylinkovou koupel, bylinkový čaj nebo voňavý polštářek plný bylinek? Na sladký spánek  přidejte do vany heřmánek, ten má velkou uklidňující sílu. Do čaje meduňku, […]
  • Do Zlína nejen za exotickými zvířaty a obuvnickou tradicíDo Zlína nejen za exotickými zvířaty a obuvnickou tradicí Zlín je známý hlavně jako město obuvi a podnikání. Toto krajské město, ležící v údolí řeky Dřevnice na rozhraní Hostýnských a Vizovických vrchů, má ale daleko více lákadel, která může svým […]
  • Kdy říci svému zaměstnavateli, že jste těhotná?Kdy říci svému zaměstnavateli, že jste těhotná? Kdy sdělit svůj jiný stav svému zaměstnavateli je určitě zajímavá otázka na zvážení. Záleží, jakou práci vykonáváte a zda rizika, která plynou z vaší práce nemohou poškodit vaše nenarozené […]
  • Čekáte miminko a nevíte co si pořídit ?Čekáte miminko a nevíte co si pořídit ? Jak už víme každá nastávající maminka chce pro své miminko jenom to nejlepší. Jak obstarat to nejlepší pro své miminko? Každá z nás už slyšela o tom, že nemá pořizovat moc oblečení, […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.