diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Jak tlumit porodní bolesti

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Porodní bolesti jsou jedinou bolestivou reakcí člověka, která nevzniká z důvodů nemoci. Připravuje ženu na porod. Prožitky porodních bolestí jsou zcela individuální. Závisí na fyzické dispozici a psychické pohodě rodičky.

Každá žena prožívá porodní bolesti naprosto odlišně.  Některé ženy chtějí porod prožít přirozeně, bez využití jakékoli metody porodnické analgezie.  Ty ostatní si dnes mohou vybrat z řady metod tišení porodních bolestí.  I ty ženy, které se rozhodnou rodit bez jakéhokoli způsobu tišení porodních bolestí, by měly mít jistotu, že v případě, kdy bude porod nad jejich síly, mohou dodatečně požádat o pomoc. Zásadou však je, že žádná metoda nesmí ohrozit zdraví matky ani dítěte. Metody tišící porodní bolesti dělíme na nefarmakologické a farmakologické.

Nefarmakologické metody

Mezi nefarmakologické metody tlumící porodní bolesti patří psychologické metody (předporodní příprava, hypnóza, audioanalgezie), akupunktura, akupresura, elektroanalgezie (elektrická nervová stimulace), hydroanalgezie (porod ve vodě), relaxační masáže a  alternativní polohy při porodu.

Podstatou předporodní přípravy je vytvořit u ženy reflexy, které jsou vázány na porodní proces. Vedou k aktivnímu soustředění na jiné podněty, zejména dýchání a svalovou relaxaci.

Hypnóza je velmi časově náročná a vyžaduje přítomnost zkušeného  hypnotizéra. Je založena na izolaci od nepříjemného zážitku a koncentraci na vnesený, příjemnější zážitek.

Audioanalgezie potlačuje pocit bolesti změnou aktivity v mozkové kůře. Podstatou je přístrojově vytvořený šum do sluchátek na uších rodičky. Druhou možností je použití relaxační hudby.

Při akupunktuře dochází k uvolňování vlastních endorfinů a enkefalinů v organismu i k přímému ovlivnění přenosu bolesti.

Elektroanalgezie využívá proměnlivých elektrických stimulů na kůži na obou stranách páteře. Je vhodná především při  křížových bolestech během porodu.

Použití vody u porodu (hydroanalgezie) skýtá několik možností. Porod do vody je stále  velmi kontroverzní. Může ho využít jen zcelazdravá žena.  Relaxační koupele však může využít během porodu téměř každá žena.

Alternativní polohy při porodu stojí v opozici proti poloze na zádech, proti které se namítá její nepřirozenost kvůli gravitační síle. Všude by měl však platit individuální přístup ke každé ženě a pokud probíhá porod bez komplikací, měla by si žena instinktivně najít pro ni nejméně bolestivou a nejpohodlnější polohu.

Zdroj: bumina.cz

Přečtěte si také:

  • K porodu i do životaK porodu i do života Tipy, které jste obdržely v předporodních kurzech k omezení nepříjemných pocitů během porodu, nepřestávají platit ani po něm. Jsou užitečné i v běžném životě. Pomohou vám uvolnit se při […]
  • Ranní nevolnostiRanní nevolnosti Bývají častěji při prvém těhotenství. U některých žen se projeví je „zvedáním žaludku“, na nucení ke zvracení, jiná žena skutečně zvrací. Těhotenským nevolnostem se říká ranní nevolnosti, […]
  • AnitaAnita Svátek: 26.červenec Domácí podoby: Anuška, Anitka, Aňa, Nita Původ: hebrejský Význam: milostná (španělská podoba jména Anna) Líbí se Vám toto jméno?
  • Jsou skleněné láhve na mateřské mléko nebezpečné?Jsou skleněné láhve na mateřské mléko nebezpečné? Ne, nejsou nebezpečné. Na mateřské mléko či umělou výživu jsou skleněné láhve zcela vhodné; jedinou nevýhodou je možnost rozbití skla. Nejlepší je údajně hnědé sklo, protože nepropouští […]
  • LeošLeoš Svátek: 19 .červen Domácí podoby: Leošek, Leo, Oška Původ: řecký Význam: lev Líbí se Vám toto jméno?
  • Bezinkový ocetBezinkový ocet Suroviny: 400 - 600 g čerstvého květu černého bezu, 1 l octa Postup: Květy naskládáme až po okraj sklenice a zalijeme octem. Necháme přibližně týden luhovat na teplém místě. Po […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.