Posted on

Tolik ho milujete, a přitom byste ho nejraději přetrhla vejpůl. Nebo šoupla do balíku a odeslala na druhý konec světa. Všechno se ve vás při jeho křiku vaří, ale mrně za to nemůže a vy vlastně také ne. Víte, že není počůrané ani pokakané, hladové také není a ani jinak by mu nemělo nic chybět. Vaše mimi není zřejmě ve své kůži. 

Když vás štve celý svět

Jenže když budete z jeho poplakávání nebo křiku příliš nervní, moc jemu ani sobě nepomůžete. I když už není ve vašem břiše, pořád je ještě na vás napojené. Velmi dobře cítí a vnímá vaše napětí a netrpělivou snahu udělat jeho křiku konečně přítrž. Takže pokud nejste zrovna v něžném rozpoložení, protože vás štve celý svět, neberte děťátko do rukou. Vaše podráždění by se na něj mohlo jednoduše přenést a jeho ,,nenálada” by se mohla znásobit. Zhluboka se párkrát nadechněte a zase vydechněte, srovnejte si myšlenky, a hlavně nervy ,,srovnaná” se jím začněte zabývat.

Co raději houpy hou?

Zdá se vám, že brečí jen tak? To určitě ne. Volá maminku – třeba proto, že mu něco přeletělo přes nos, že pocítilo chvilkovou úzkost nebo ho zasvědila nožička. Pokud ho máma pochová nebo na něj hezky promluví, zklidní se. Ví, že na svoje ,,problémy” není samo. Zatímco  jedno děťátko se utiší, když ho přitisknete ,,na prsa”, jiné se zklidní, pokud ho pohoupáte. Ale připravte se na to, že užívá-li si kolébku ve vaší náruči, těžko se mu zavděčíte přehazováním přes rameno nebo plácáním po zadečku. A to platí i o dudlíku či ,,spacích” hračkách.

Jde to i bez rituálů?

Kdysi matky děti hodně kolébaly. Pak, ale odborníci vykoumali, že by je takhle mohly rozmazlit.  Teď už se naštěstí ví, že kolébání patří k životu a s rozmazlováním vůbec nesouvisí. A tak se vesele kolébá dál. Všimli jste si někdy, že většina maminek či tatínků – ať jsou praváci nebo leváci – drží dítě hlavně na levé ruce? Podle psychologů to prý není náhoda. Je jim příjemné, když cítí tep rodičovského srdce. Děti potřebují rituály. A nemají rády extra velké změny. Zvlášť pokud jsou uplakanější něž jejich vrstevníci. Třeba když se porod vlekl nebo ho hůře snášely. A hlavně přišly o své jisté, které měly v malém kuthochu mámina bříška.

Leave a Reply