Posted on

V první řadě je třeba rozlišit chůvičky a baby monitory. Chůvičky se používají především k hlídání miminka, které může klidně spinkat v jiné místnosti, třeba ve svém pokojíčku a přesto má maminka možnost sledovat na dálku dění v této místnosti.

Baby monitor vás zas dokáže včas upozornit na případné ohrožení života dítěte, dá vám tak možnost poskytnout rychle první pomoc a přivolat lékaře. Ne každý má tak velký byt, že využije chůvičky, nicméně se mohou hodit na dovolené, na chatě, na návštěvě u přátel apod. Baby monitor se hodí pro každé miminko (pro váš klid a jistotu), snad s výjimkou těch, které trvale spinkají v posteli svých rodičů (tam totiž použít nelze).


Chůvičku nebo baby monitor?

Chůvičky jsou v podstatě vysílačky, které zprostředkují přenos zvuku a případně i obrazu vašeho miminka k vám. Hodí se zejména do většího bytu, rodinného domu apod. Baby monitor je zařízení, které neustále sleduje dýchání a pohyby dítěte. V okamžiku, kdy se dýchání dítěte zpomalí nebo úplně zastaví, baby monitor upozorní na tento stav hlasitým zvukovým signálem.

Chůvičky lze zakoupit v různých provedeních, Chůvičky jsou analogové, digitální, videochůvičky nebo také obousměrné (je možné na dítě mluvit). Jsou také chůvičky, které dokonce umí změřit teplotu v okolí dítěte.

Baby monitor se hodí pro každé miminko. Je to přístroj určený pro použití v domácnostech i zdravotnických zařízeních. Během prvního roku života může u dítěte dojít k nepravidelnému dýchání nebo dokonce k zástavě dechu. V některých případech může zástava souviset s SIDS – Syndromem náhlého kojeneckého úmrtí, které je stále nejčastější příčinou úmrtí kojenců do 1 roku věku.

Tento přístroj neustále sleduje dýchání a pohyby dítěte. Normální dýchání a pohyby signalizuje problikávající kontrolkou, takže i v noci stačí se letmo podívat se na monitor a ví, že miminko je v pořádku. V okamžiku, kdy se dýchání dítěte zpomalí (frekvence dechu klesne pod kritickou hranici) , úplně se zastaví nebo když se dítě přestane hýbat po dobu delší 20 sekund, upozorní na tento stav hlasitým zvukovým signálem

Je dobré si vybrat takový baby monitor, který je atestovaný jako zdravotnická pomůcka, neboť u tohoto přístroje by měla být spolehlivost na prvním místě.

Baby monitor se skládá z jedné, případně dvou senzorových desek, které se naprosto bezpečně uloží pod matraci dětské postýlky. Senzory jsou napojeny na kontrolní jednotku (malou krabičku), většinou upevněnou na postýlce. Dvě desky bývají praktičtější, lze například jednu využívat v kolébce v obývacím pokoji a druhou v postýlce v ložnici a snadno pak přenášet jen malou krabičku přístroje.

Jaký dosah chůvičky je třeba?

Dosah chůvičky je velmi důležitý. Dosah uváděný výrobcem je dosah na volném prostranství (např. na zahradě), což znamená, že ve skutečnosi je většinou menší. Čím více překážek mezi vámi a dítětem bude (zdi, stromy apod.) tím menší bude dosah. Pamatujte, že i vaše ruka na vysílači, případně přijímači, může nepříznivě ovlivnit dosah.

Při výběru chůviček je dobré zvážit, kde a jak budete chůvičky používat. Pokud bydlíte v rozlehlejším domě, kde vám bude déle trvat než se k dítěti dostanete, tak kromě co nejdelšího dosahu později oceníte i možnost na dítě hovořit, což vám umožní chůvičky s obousměrným provozem.

Některé chůvičky mají i funkci kontroly dosahu. Je to poměrně důležitá funkce, neboť je dobré vědět, že jste se dostali mimo dosah. Pokud tam totiž tato funkce není, může se stát, že i kdyby miminko plakalo sebevíc, stejně ho neuslyšíte, neboť budete mimo dosah.

Některé chůvičky mají možnost používání i na baterie. Toto je praktické v případech, že potřebujete chůvičku používat mimo dosah zásuvky (např. na zahradě v kočárku, venku u táboráku apod.)

Dalším důležitým údajem pro výběr chůviček je počet kanálů. Obecně lze říci že čím více, tím lépe. Když je na některém kanále rušení, můžete přeladit na jiný. Modernější chůvičky dokonce umí samy vyhledávat volné kanály a přelaďují se automaticky během provozu. Některé chůvičky zase pracují s tzv. pilotním tónem nebo digitálním kódováním. Obě tyto funkce výrazně omezí možnost rušení ostatními přístroji nebo jinými chůvičkami.

Analogové nebo digitální?

Záleží na tom, v jakém prostředí budete chůvičky používat a kolik do nich chcete investovat. Do rušného města se hodí spíš chůvičky digitální, které se lépe vypořádají s rušením (toho je v hustě obydlených oblastech opravdu hodně).

Analogové chůvičky zas tolik neovlivňují pevné překážky (stromy, zdi apod.), protože pracují na nižších frekvencích. Jsou vhodné spíše do míst s menší koncentrací lidí. Většinou pracují s menším počtem kanálů a jsou náchylnější na rušení jinými přístroji.

Digitální chůvičky jsou vhodné do rušných měst protože jsou méně náchylné na příjem cizího signálu a jiného rušení. Některé dokáží samy najít vhodný volný kanál a v případě potřeby ho zase změnit. Většina chůviček je také vybavena optickým ukazatelem příjmu.

Méně důležité jsou některé další funkce jako např. noční světlo, měření teploty v dětském pokoji, pager (k vyhledání ztraceného přijímače), konektor na sluchátka, vibrační vyzvánění apod…

Klasické nebo videochůvičky?

Klasické chůvičky přenášejí pouze zvuk, videochůvičky přenášejí i obraz, ale většinou za cenu výrazně kratšího dosahu a zhoršené kvality přenášeného zvuku. Videochůvičky se vzhledem k vlastnostem hodí spíše do bytu než do prostorného domu se zahradou.

Videochůvičky mají kratší dosah a jsou více náchylné na rušení např. bezdrátovými a mobilními telefony, mikrovlnkami apod. Všechny videochůvičky přenášejí obraz v pásmu 2,4GHz a proto v přenosu budou vadit stromy a další pevné překážky.

Některé moderní videochůvičky mají oddělený přenos obrazu a zvuku, každý na jiné frekvenci. Takové videochůvičky pak lze používat stejně jako klasické zvukové chůvičky.

Většinou jsou tedy vhodnější klasické chůvičky, neboť přenos zvuku bývá dostačující. Většina rodičů stejně obraz nestíhá sledovat.

Prohlédněte si naši kompletní nabídku dětských chůviček!

Zdroj: www.cumel.cz (kočárky, kojenecké potřeby, zavinovačky, …)

Leave a Reply