diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Jak zacházet se sterilovanou zeleninou? Sklenici si po otevření označte a plíseň neoškrabujte

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Sterilovaná zelenina - ilustrační snímekSterilovaná zelenina, ať už v podobě tradičních znojemských okurek nebo pikantní směsi s cibulkami, hráškem a feferonkou, je oblíbenou pochoutkou v mnoha českých domácnostech. Víte však, jak sklenice se zeleninou správně skladovat před a po otevření, a kdy už je nutné je vyhodit?
Sterilování je v současnosti jedním z nejoblíbenějších a zároveň nejúčinnějších způsobů uchování potravin. Díky moderním technologiím, které jsou při ní použité, se takto upravené potraviny vyznačují dlouhou trvanlivostí a odolností vůči vnějším vlivům. To platí i o sterilované zelenině.
„Nenačatou zeleninu je tak možné bez obav skladovat i při pokojové teplotě. Díky tomu najde uplatnění nejen v domácnosti, ale skvěle se hodí i při cestování, kdy je možné ji bez obav zabalit a vzít s sebou na dovolenou v tuzemsku i v zahraničí,“ popisuje Jiří Mikyska, vedoucí vývoje a kontroly jakosti ze společnosti Hamé.

Na rozdíl od rychle se kazících výrobků, jako jsou různé salámy, sýry nebo jogurty, nemá sterilovaná zelenina datum použitelnosti (spotřebujte do… na obalu). Na sklenicích najdete pouze takzvané Datum minimální trvanlivosti. I po tomto datu ale zelenina zůstává zpravidla použitelná.
Že je sterilovaná zelenina správně zpracovaná, poznáte podle „lupnutí“ víčka při jejím otevření. To totiž znamená, že byla potravina ve sklenici po celou dobu od sterilace ve vzduchotěsném prostředí. Nedošlo zde tedy ke kontaminaci mikroorgaismy po sterilaci.
Otevřenou sklenici se zeleninou je nutné skladovat v chladničce. „Ihned po otevření je také dobré sklenici označit datem, podle kterého pak snadno poznáte, kdy jste ji načali. Nebudete se tak moci splést v tom, jak dlouho ji vlastně v lednici už máte,“ radí Mikyska.
Že by se zelenina zkazila po pár dnech, se bát nemusíte. Díky sladkokyselému nálevu vydrží načatá delší dobu. Výjimkou je zelenina ve slaném nálevu, kterou byste měli zkonzumovat do 48 hodin po otevření. Pokud však máte podezření, že zelenina už není v pořádku, rozhodně ji nekonzumujte a bez milosti vyhoďte. Vyhnete se zkaženému žaludku, nebo i podstatně horším potížím.
Vyhodit celý obsah sklenice je nutné i v případě, že se v ní objeví plíseň. Plíseň rozhodně neodškrábávejte ani zeleninu nejezte. Kvůli plísni se totiž ve sklenici začaly šířit jedovaté toxiny, které mohou být zdraví nebezpečné. Nepomůže ani oplachování zeleniny teplou vodou.
Abyste předešli zkažení nespotřebované zeleniny, je vhodné při jejím nákupu zvážit velikost balení. Pro jednotlivce jsou vhodná menší, čtyřčlenná rodina si bez problémů poradí i s balením větším než půl kilogramu.

Přečtěte si také:

  • Poporodní  depresePoporodní deprese Termín poporodní deprese by se neměl z psychiatrického hlediska používat, proto zde užíváme slova splín nebo sklíčenost. Málokoho napadne, že následkem porodu může žena pociťovat i jiné […]
  • Křečové žílyKřečové žíly Pokud máte již rozšířené žíly na nohou, opatřete si pružná obinadla nebo speciální punčochy, podle návodu lékaře a dávejte si je vždy v lůžku, než vstanete. Teprve s obinadly nebo […]
  • Nastřelit nebo píchnout?Nastřelit nebo píchnout? 1. raději až poté, co má miminko za sebou první sérii očkování (tj. 4-5 měsíc) úmrtí následkem infekce po píchání uší jsou zcela výjímečná - nicméně je nesmyslné podstupovat byť minimální […]
  • Plodová vodaPlodová voda Plodová voda je čirá tekutina, v termínu porodu někdy mírně mléčně zkalená, slabě alkalické reakce (pH 6,95 až 7,10). Je tvořena z 99 % vodou, obsahuje 0,3 % glukózy, stejné množství […]
  • Nakupujte potřeby pro miminko on-line Nakupujte potřeby pro miminko on-line Možná se vám někdy stane, že pošlete manžela nebo starší děti nakoupit dětské potřeby pro miminko a oni se ve vašem nařízeném nákupu spletou a koupí něco, co jste vůbec nechtěla. Většina […]
  • Vánoční dárkyVánoční dárky Ježíšek nám za chvilku zaklepe na dveře a musíme se tedy připravit. Jak vánoční dárky vybírat vám poradíme právě zde. Poradíme Vám jak vybrat romantické vánoční dárky pro ženy, ale také […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.