Posted on

Obava z bolesti bývá jedním z hlavních důvodů, proč mají nastávající maminky strach z porodu. Zvládnu to? Mám na snášení bolesti dostatek vnitřní síly? Bude to hodně bolet? Pomohou mi léky proti bolesti? Takové a obdobné otázky se nastávající mamince pravidelně a neodbytně derou na mysl při úvahách o samotném porodu. Zejména prvorodičky si nedokážou představit, jak budou bolesti silné a jak je budou snášet.

Potřebu použití jakýchkoli metod ke snižování bolesti během porodu je těžké předpovědět. Můžeme se rozhodnout, že chcete porodní bolesti vydržet bez medikamentů, a je možné, že se vám to opravdu povede. Na druhou stranu je také možné, že i přes veškerou snahu budete potřebovat vydatnou dávku léku.

Použití léků proti bolesti (tzv. analgetik) závisí na mnoha faktorech, které jsou individuálně odlišné. Vnímání bolesti má totiž dva aspekty; samotná intenzita bolesti a momentální vnímání této intenzity. Jsou situace, kdy bolest není tak silná, ale je pociťována velmi silně, a naopak. Pro vnímání intenzity bolesti je důležitá i okolní atmosféra a vnitřní rozpoložení.

Bolest jednoduše do určité míry k porodu patří – to je třeba pochopit ještě před příchodem do porodnice. Pokud si budete myslet, že vás nic bolet nebude, a bolest vás překvapí svou intenzitou, budete nepříjemně zaskočená. A naopak – nebojte se, že bolest bude tak silná, abyste ji nezvládla. Zvládnete! Naše maminky a babičky rodily v době, kdy bolest byla stejná jako dnes, ale spektrum analgetických metod nebylo tak široké a protibolestivé léky rozhodně neměly současnou účinnost. A přežily to! Určitou bolest proto čekejte, připravte se na ni, nebuďte však příliš napjatá a nervózní již předem, zkuste se uvolnit a důvěřujte porodníkům. (g, oao)

Leave a Reply