diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Jsem těhotná. Jak sem mám chovat?

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Těhotenství představuje pro každou ženu řadu změn, které ne každá vnímáme stejně. Není to nemoc, ale pouze jiný stav. Možná už dlouho se s partnerem snažíte počít miminko a konečně se Vám zadařilo. Je to pro vás impuls se opravdu hodně šetřit a dávat na sebe pozor. Možná jste své těhotenství neplánovala a přišlo tak trochu nevhod. Nepřemýšlela jste nad tím, co jíte, zda pijete alkohol, užíváte vitamíny, zdravě se stravujete. Řada žen trpí některým z chronických onemocnění – epilepsie, diabetes, astma a mnoho dalších. V těchto případech by mělo být těhotenství vždy plánované v období, kdy jste v pořádku a cítíte se dobře.

Co tedy dělat po zjištění těhotenství?

Vyšetření u lékaře

Pravděpodobně jste si udělala těhotenský test, který je pozitivní. Opakujte ho ještě za několik dní. Pokud i tehdy bude pozitivní, vydejte se ke svému gynekologovi, který vás vyšetří, provede ultrazvukové vyšetření a odběry krve na stanovení hladiny těhotenského hormonu HCG(humánní choriový gonadotropin).

Vždy dodržujte to, co vám váš gynekolog doporučil. V případě, že je to nutné, lékař vám doporučí nastoupit na pracovní neschopnost. Ve všem případech to samozřejmě není nutné. Choďte pravidelně na kontroly do prenatální poradny.

Kouření, pití alkoholu

Vyhněte se kouření, i pasivnímu, škodí vašemu nenarozenému děťátku, také alkoholu. V malých dávkách – pivo, či trochu vína prý neškodí. Pokud to ale není nutné, vyhněte se požívání alkoholu všeobecně.

Pestrý jídelníček

Možná vaše chuť k jídlu není zrovna největší, máte pocity na zvracení nebo zvracíte. Jezte po malých dávkách hodně ovoce a zeleniny. Nepoužívejte při vaření příliš koření a soli. Dbejte na dostatečný pitný režim – čaje, vodu, minerálky, ředené džusy. Během dne střídejte. Jezte pestrý jídelníček bohatý na maso, ovoce a zeleninu. Dopřávejte si luštěniny, obiloviny, pokud vám nečiní trávicí potíže. Nezapomínejte mít sebou vždy malou svačinku pro případ náhlé nevolnosti. Nejezte za dva, vaše kilogramy by mohly začít narůstat raketovou rychlostí a po porodu byste měla problém je shodit.

Cvičení, pohyb

Nezapomínejte na pravidelný pohybový režim – chůze, procházky do přírody, se psem, s kamarádkou. Pokud jste zvyklá chodit cvičit, nezapomeňte se svého lékaře zeptat, zda vám to váš zdravotní stav dovoluje a můžete chodit i nadále. Choďte na cvičení pro těhotné. Navážete zde přátelství s jinými těhulkami. Po porodu se vám bude hodit znát nějakou spřízněnou duši, se kterou proberete starosti všedního dne na mateřské dovolené.

Vyhněte se extrémním sportům i těm, kde hrozí pád, úder, či jiní poranění. Věnujte se plavání, opět s příhlednutím ke svému zdravotnímu stavu. Pokud trpíte vaginálními mykozámi, vyhněte se návštěvám bazénů a rybníků.

Pociťujete – li únavu, bolesti v podbřišku, tlak, ihned cvičení ukončete, odpočiňte si.

Pohlavní styk a těhotenství

Nevyhýbejte se pohlavní aktivitě. Některé páry nemají změnu ve své pohlavní aktivitě až do konce gravidity. U některých párů se objevuje pokles zájmu o sexuální život a strach z krvácení či jiných komplikací po styku. Muž by měl vždy respektovat přání ženy. Některé z vás mohou být již po samovolném potratu. Zde byste se měla mít na pozoru a svoji sexuální aktivitu omezit. Hrozí zde riziko potratu.

Cestování

Záleží na vás, jak se cítíte čemu dáváte přednost. Nevolnosti, pocity na zvracení, či nucení na močení mohou vaše cestovnání mnohdy znepříjemnit. Např. i při cestování do zaměstnání.

Zaměstnání

Oznamte svému zaměstnavateli, že jste těhotná. Pokud pracujete na směnný provoz, noční, měl by vás přeřadit na jiné místo.

Příprava na mateřství

Uživejte si jiný stav. Připravujte si postupně výbavičku, domov…Možná si říkáte, že je předčasné mluvit hned na začátku o výbavičce, ale čas velice rychle letí, prozatím si můžete na internetu, od kamarádek hledat zajímavé tipy, které se vám pak budou hodit. Mít určitou představu o tom, co by se vám líbilo, je určitě skvělý začátek vašeho jiného stavu. Zaznamenávejte si změny ve vašem těhotenství, pište si deník, fotografujte si bříško, navštěvujte diskuzní fóra pro maminky, dělejte to, co jste chtěla již dávno udělat, co jste neustále odkládala a neměla na to čas. Teď je ta pravá chvíle.

Všímejte si změn ve zdravotním stavu

Máte – li pocit, že něco není v pořádku, krvácíte, pociťujte tlak v děloze, silnou nevolnost, mdloby, neváhejte a navštivte lékaře.

Přeji vám, aby pro vás těhotenství bylo tím nejkrásnějším obdobím v životě ženy. Užívejte si jej naplno, dávejte na sebe pozor, už nemáte na starosti jen sebe, ale i vaše miminko.

Zdroj: Chmel R.: Průvodce těhotenstvím, Grada, Praha 2006

Přečtěte si také:

  • Svoboda pohybu – 3.částSvoboda pohybu – 3.část Kroužení nohama (vykouzlí krásná stehna a vosí pas). Lehneme si na bok, aby v jedné linii byla horní polovina těla, pánev, kolena a paty. Boky a ramena jsou na sebe kolmo. Hlava je […]
  • ŠkytáníŠkytání Některé dítě po nakojení začne škytat. Někdy škytání začne úplně bez příčiny. Bývá to v prvém, druhém, i třetím měsíci. Škytání trvá až půl hodiny i déle, nedá se to obvyklými prostředky […]
  • Pohlednice Lali jógaPohlednice Lali jóga Pohlednice už dnes v době počítáčů nejsou to co dříve. Buďte originální a pošlete svým známým krásnou pohlednici. Vybírat je určitě z čeho. Obrázek čmeláčice hovící si na květu máku vás […]
  • Vývoj předčasně narozených dětíVývoj předčasně narozených dětí Projevy dítěte po narození se rychle mění a dosavadní pohybové vzorce i dovednosti vnímání, novorozenec dočasně ztrácí. To platí i pro nedonošené děti bez vážnějších zdravotních problémů. […]
  • Čočková polévkaČočková polévka Ingredience: hrnek přebrané čočky, 2 brambory, 1 mrkev, kousek celeru, 1 menší cibule, kousek másla, hladká mouka, ½ stroužku česneku, majoránka Postup: Nejlépe přes noc namočenou čočku […]
  • Léčivá moc dotykůLéčivá moc dotyků Akupresura chodidel * Masáž shiatsu * Jiné formy masáže Autorka je známá polská lékařka aplikující přírodní metody. Ve své knize nás uvádí do tajemství zdravotních masáží: akupresury […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.