Posted on

Jste právě těhotná a blížíte se do finále? Děláte si starosti, abyste do porodnice nepřijela pozdě? Slabě krvácíte, máte pocit, že vám odtéká plodová voda? Zde je seznam příznaků, které byste určitě neměla podceňovat a vypravit se do porodnice neprodleně.

  1. Jestliže mě odteče plodová voda – vezměte si vložku a po jejím prosáknutí se dostavte do porodnice. Vždy se hodnotí barva toho, co odtéká. Je-li voda narůžovělá s příměsi mázku a nemáte kontrakce, je vše v pořádku a nemusíte spěchat. Má-li jinou barvu např. žlutou, zelenou, nahnědlou nebo obsahuje jasnou krev, na nic nečekejte a vydejte se do porodnice.

  1. Jestliže začnete krvácet jasnou krví – a je potřeba použít více než dvě vložky, na nic nečekejte a neprodleně odjeďte do porodnice.

  2. Jestliže máte pochybnosti o pohybech plodu- hýbe se miminko opravdu hodně, až je to nepříjemné, bolí vás to? Hýbe se miminko málo? Intervaly pohyhů miminka nemusí být vždy stejné. Miminko může mít dobu, kdy spí. Pokud se Vám ale tyto intervaly zdají jiné, než jindy, neváhejte a odjeďte raději do porodnice, kde vám pro jistotu natočí monitor. Nikdo vám to nebude mít za zlé.

  3. Jestliže máte pravidelné stahy, které zesilují a nutí vás měnit rytmus dýchání a polohu těla. Intervaly mezi jednotlivými kontrakcemi by měly být asi 5 minut a nelze od nich odpoutat pozornost. Prvorodička by tyto stahy měla pociťovat alespoň 2 hodiny a z toho nějakou dobu vyzkoušet horkou koupel. Musíte cítit pohyby a neměla byste krvácet. Jestliže ve vodě odteče plodová voda, nic se neděje, nachystejte si vše potřebné a odjeďte do porodnice.

  4. Jestliže máte velký tlak na konečník – ne jako při pravidelné stolici, ale jako při velké zácpě. Pravidelnou masáží hráze od 36. týdne těhotenství poznám tento tlak, je velmi podobný jako při masáži.

    Odchod hlenové zátky nebo poslíčky vás do porodnice nemusí přivádět. Hlenová zátka odchází zpravidla 24 hodin před začátkem porodu, ale není to pravidlem. Odchod zátky může být klidně i 3 týdny před porodem. U každé rodičky je to individuální.

Poslíčky docháží být velice nepříjemné a některé nastávající maminky mohou pěkně potrápit. Nemají pravidelní intervaly, nezesilují, jsou stále stejně silné a často i bolestivé ale koupeli v teplé vodě zjistíme, zda ustupují či zesilují. Jestliže se intervaly prodlužují a kontrakce zeslabují, jedná se o poslíčky. To se jen porodní cesty připravují na porod.

Z osobní zkušenosti musím říci, že je lepší přijet 2x zbytečně, než 1x pozdě. Vy jako rodička nemáte zkušenosti s těmito situacemi. Jedná se o vaše zdraví i zdraví miminka, jednáte ve stresu, takže opravdu tyto situace nepodceňujte a raději odjeďte do porodnice.

Leave a Reply