Posted on

Autor: Zdeňka Jordánová, Nakladatelství Vodnář, 2005

Pokud stále pochybujete, jestli jste ta správná a dokonalá máma a neděláte případné výchovné chyby, přečtěte si knížku od Zdeňky Jordánové “Tvoje dítě jako šance pro tebe”. Dozvíte se nejvíc především o sobě, autorka vás může motivovat nebo vás donutí zamyslet se nad vaším jednáním k dítěti. Knížku píše autorka tak, jak to sama cítí, dle svých zkušeností a příběhů ze své poradny. Co se v knížce především dozvíte?

Sladit se s miminkem by jste měla už v těhotenství.  Zdravotní problémy v těhotenství, např. zvracení signalizují, že jste miminko úplně podvědomě nepřijala. Některá nastávající maminka má miminko jen kvůli tomu, že ji k tomu donutilo okolí, věk nebo partner, ale sama podvědomě miminko odmítá a to je chyba. Už miminko v bříšku velice vnímá pocity i ty podvědomé, které nedává maminka před okolím najevo.

Každé dětátko touží po lásce, bezpečí a jistotě. Jestliže mu něco z  tohoto chybí, projeví se to různými symptomy, které mohou ovlivnit jeho budoucí vývoj a život. Tak, jak se chováte ke svému dětátku, tak se za pár let bude chovat ono k vám. Důležitá je proto rovnováha. Všechno mu nezakazovat, ale ani nedovolovat.

Jak je malinké a roste, tak je roztomilé a někdy se na něj člověk neumí vůbec zlobit. Některý rodič nebo oba mohou mít slabost pro různé nežádoucí projevy dítěte, například něco rozlije, ale rodič z toho má legraci, obrací to v ironii a neumí všelijaké lumpárny svého drobečka zakázat. Dítě nám ale pak nerozumí a má v hlavičce zmatek. Autorka radí nenechat si od dítěte všechno líbit a nepovyšovat dítě nad sebe.  Snadno z něj pak vychováte malého tyrana. Jestliže se podřizujete ve všem svému partnerovi, ztrácíte tak autoritu u dítěte. Dítě vnímá i rovnoprávný postoj mezi rodiči, jejich hádky, emoce. Mějte úctu sama k sobě, jen tak bude mít úctu k vám i váš partner a vaše dítě.

Vaše dítě je dokonalé zrcadlo vás samých a nikdo vám nedá tolik lásky jako vaše malé dětátko. Naučte vaše zlatíčko poznávat věci kolem sebe, ukažte mu jak voní kytička, hrajte si spolu, ale především ho milujte. Nemanipulujte s ním, nepovažujte ho za svůj majetek. Jednou bude muset jít svojí vlastní cestou.  A na tu ho musíte správně nasměrovat, aby nemělo blokády z dětství. Tato knížka vám k tomu pomůže.

Leave a Reply