Posted on

Pokud nosíte kontaktní čočky, možná si říkáte, jestli to nějak ovlivní vaše těhotenství. Uklidníme vás hned ze začátku, žádné velké komplikace by neměly nastat. Pokud se přesto objeví nějaké problémy, určitě zajděte na poradu k vašemu očnímu lékaři. Jestliže jste kontaktní čočky nosila i před vašim těhotenstvím a vše bylo v pořádku, je třeba hledat příčinu problému v hormonálních změnách.

Asi nejčastější situací, která může nastat, je takzvaný syndrom suchého oka. Ten se projevuje poruchou slzného filmu na oku a má za následek silné pálení a nepříjemný pocit v očích. Účinnou pomocí může být použití očních kapek, které zrak uklidní, případně vyzkoušet jiný typ kontaktních čoček, které jsou komfortnější a propouští k oku více vzduchu. Další možností je čočky úplně přestat používat, aspoň během těhotenství. Může se také stát, že vám otečou oční víčka. Ženské tělo totiž šetří vodu, proto dochází k těmto komplikacím. Vše by se mělo vrátit do normálního stavu krátce po porodu.

Dokonce se může přihodit, že se vám zrak zhorší a dojde k potřebě zvýšit dioptrie. Změna je sice menší, ale i tak nepříjemně překvapí. Nejedná se ale o nic neobvyklého, stačí navštívit lékaře a nechat si předepsat silnější brýle nebo čočky. Ačkoliv se zpravidla dioptrie po porodu opět sníží, může se stát, že tento stav zůstane.

Během těhotenství doporučujeme používat kvalitní čočky, které umožňují dostatečný přístup vzduchu k oku, například Acuvue Advance. Oko se tak nebude „dusit“, bude se lépe zvlhčovat a předejdete tak nežádoucímu vysušování očí. Samozřejmostí by měla být pravidelná péče o kontaktní čočky, je třeba je z oka vyndávat a nechat vyčistit mnohem častěji než normálně.

Obchod kontaktní čočky Brno nabízí široký výběr a odbornou asistenci při výběru vhodných čoček, osobní odběr v Brně je navíc zcela zdarma.

Leave a Reply