diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Laboratorní vyšetření v průběhu těhotenství – 1. část

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Těhotenství představuje období velice choulostivé, neboť v jeho průběhu prochází tělo ženy mnoha zásadními změnami. S postupem doby byl vytvořen soubor vyšetření, která spočívají v absolvování rozmanitých testů, jimž se podrobují všechny budoucí matky.

Účelem těchto vyšetření je kontrolovat, zda se tělo správně přizpůsobuje novým okolnostem, zjistit, zda nedochází k nějaké nevyváženosti, popř. odhalit co nejdříve určité formy patologií. Pokud se tedy při vyšetření objeví nějaká porucha, lékař okamžitě zahájí patřičnou léčbu. Hodnoty týkající se složení krve a moči se během gravidity mění – hodnoty, které jsou obvykle považovány za normální, mohou být během těhotenství znakem určité poruchy. Proto mnohem užitečnější než absolutní výsledek rozboru je porovnávání hodnot těchto testů, které se pravidelně opakují.

Krevní testy za účelem zjištění krevní skupiny, Rh faktoru (nejenom matky, ale také otce) jsou prováděny hned v počátku těhotenství. Pokud je Rh faktor pozitivní, není zapotřebí dále provádět další testy, v případě negativního Rh faktoru by se matka měla podrobit nepřímému Coombsovu testu. Ten slouží k odhalení přítomnosti protilátek anti-Rh v krvi matky. Pokud je tento test pozitivní, je zapotřebí plod pečlivě sledovat během celého těhotenství. V případě negativního výsledku je nutné jeho pravidelné opakování, aby byla vyloučena případná senzibilizace.

Rozbor krevního obrazu umožňuje lékaři sledovat počet a objem červených krvinek, množství a procentuální poměry jednotlivých typů bílých krvinek, hladinu hemoglobinu, počet krevních destiček a hematokrit. Jedná se o základní rozbor, který se provádí během těhotenství několikrát, a to z toho důvodu, protože poskytuje informace o činnosti různých ústrojí a orgánů.

Kreatinin představuje odpadní látku organismu, která cirkuluje v krvi a je filtrována a vylučována ledvinami. Hodnoty obsahu kreatininu v krvi tedy nepřímo vypovídají o funkci ledvin. V případě, že jsou tyto hodnoty zvýšené, mohou souviset právě s neschopností ledvin přizpůsobit se znatelně vyšší zátěži, kterou pro ně těhotenství představuje.

SARTI, Paolo – SPARNACCI, Giuseppe. Těhotenství a péče o dítě (kompletní průvodce od početí do věku šesti let). Praha: Nakladatelství SUN, 2007. ISBN 978-80-7371-143-6.

 

Přečtěte si také:

  • Jak skřítkové vyzráli na PepíčkaJak skřítkové vyzráli na Pepíčka Na jedné návsi stály kontejnery na tříděný odpad. Modrý, žlutý a bílý. V modrém bydlel skřítek Papíráček, který se staral o to, aby do něj lidé dávali pouze papír. Ve žlutém bydlel skřítek […]
  • JanaJana Svátek: 24.květen Domácí podoby: Janička, Janka, Janina, Janinka, Januška, Johanka, Nina, Inka Původ: hebrejský Význam: bohem daný, milostivý dar boží Líbí se Vám toto […]
  • Péče v prenatální poradněPéče v prenatální poradně Prenatální péče má svůj harmonogram, který určuje česká gynekologicko porodnická společnost. Žena po dobu těhotenství navštěvuje svého gynekologa až do 36. týdne těhotenství (TT), poté […]
  • BělaBěla Svátek: 21.leden Domácí podoby: Bělina, Běluška, Bělička, Bělča, Bělinka Původ: slovanský Význam: „bílá, čistá“ Líbí se Vám toto jméno?
  • EmanuelEmanuel Svátek: 26.březen Domácí podoby: Eman, Mánek, Manouš Původ: hebrejský Význam: Bůh s námi Líbí se Vám toto jméno?
  • Řekni to písní… aneb o vlivu hudby a zpěvu na schopnost dětí naučit se jazykŘekni to písní… aneb o vlivu hudby a zpěvu na schopnost dětí naučit se jazyk Nedávno mne zaujala kniha Genius of Natural Childhood (Genialita přirozeného dětství) britské psycholožky Sally Goddard Blythe. Autorka zde (mimo jiné) vysvětluje důležitý poznatek (který […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.