Posted on

Dvě maminky hovořily v nedělním pořadu televize Nova ve Střepinách, jak vyhrály boj se smrtí a přivedly na svět nový život. Jejich diagnóza maligní lymfom-onkologické onemocnění, jim nedávala šanci k otěhotnění a ani na založení rodiny nemyslely, nevěděly jestli vůbec přežijí. Jejich cílem bylo jenom se uzdravit.

Když nemoc propukne, tak se zvětší lymfatická uzlina v krční oblasti, jedna nádorová buňka se začne množit a stádium nemoci pokročí. V pořadu hovoří lékař, že tato nemoc není rakovina, hodně lidí si to s rakovinou plete, je to onemocnění systémové, proto má zvláštní název lymfom, ale léčí se podobně jako rakovina- chemoterapií a ozařováním, a v 80% je léčba úspěšná, ale nádor se může znovu objevit.

Pacientky nevěděly, co to obnáší a jak to probíhá, protože polovina pacientů o této nemoci nikdy neslyšela, člověku je špatně, vypadají vlasy, může se objevit teplota, únava, pocení, nechutenství a zvětší se uzlina na viditelném místě.

Jedna pacientka v pořadu mluví, že jí vzali uzlinu, ke konci léčby jí dost bolely kosti, klouby, kyčle a kolena, druhá pacientka povídala, že měla lehký kašel, větší únavu a potila se. Přesto obě zvítězily i nad vedlejšími příznaky a podařilo se oběma počít zdravé děti přirozenou cestou, i když šance k otěhotnění vzhledem k této nemoci je minimální. Lékař u jedné z nich otěhotnění nevěřil, myslel si, že je to falešný výsledek, ale těhotenský test nelhal i druhé mamince. Bylo to pro ně příjemné překvapení.

Stály před náročnou životní překážkou, nezalekly se a i silou vůle ji překonaly, důležitější než vyhrát je prý bojovat, léčba jim vzala jeden čas sílu a chuť do života, ale díky ní pochopily, co je v životě důležité. Svoje tváře propůjčily projektu Lymfom Help, který pomáhá stejně nemocným a kalendářem, který se bude brzo dražit, chtějí předat naději ostatním, že nad touto nemocí lze vyhrát.

Takovým maminkám patří obdiv, že překonaly překážku, pracovaly na sobě a odměnou jim bylo narozené miminko. Příroda holt dělá zázraky, kdy miminko přichází v tu nejlepší pro něj vhodnou dobu.

Zdroj: Televizní pořad Střepiny

Foto.: www.zdn.cz

Leave a Reply