Posted on

 Jedná se o novou dámskou hygienickou pomůcku pro vícenásobné použití. Je vyrobena z měkkého silikonu, který nealergizuje. Má tvar zvonku, na jehož konci je měkká tyčinka k vyndavání, kterou je možno odstřihnout nebo zkrátit. Kalíšek se zavádí, stejně jako tampony, do pochvy, kde se do něj sbírá menstruační krev.

Druhy kalíšků Mooncup B ( before ) má průměr 43 mm a délku 50 mm, obsah kalíšku je 20-30 ml. Mooncup A (after) má průměr 46 mm a délku 50 mm, obsah kalíšku je 20-30 ml.

LadyCup S ( small ) má průměr 40 mm a délku 46 mm, obsah kalíšku je 21,2 ml.
LadyCup L ( large ) má průměr 46 mm a délku 53 mm, obsah kalíšku je 34,3 ml.

Lunette model 1 má průměr 41 mm a délku 47 mm, obsah kalíšku je 25 ml.
Lunette model 2 má průměr 46 mm a délku 52 mm, obsah kalíšku je 30 ml.

Yuuki velikost 1 má průměr 42 mm a délku včetně stopky 67 mm, obsah kalíšku je 25 ml.
Yuuki velikost 2 má průměr 47 mm a délku včetně stopky 75 mm, obsah kalíšku je 37 ml.

MeLuna S má průměr 40 mm a délku 40 mm, obsah kalíšku je 10-15 ml.
MeLuna M má průměr 45 mm a délku 45 mm, obsah kalíšku je 15-21 ml.
MeLuna L má průměr 45 mm a délku 54 mm, obsah kalíšku je 24-32 ml.

Kdo může používat kalíšek

Kalíšek je vhodný pro ženy všech věkových kategorií, vyjma dívek, které nezahájily sexuální život a nechtějí při vyndavání kalíšku přijít o panenství. Můžete se o všem poradit se svým gynekologem. Když mu vysvětlíte o co jde, určitě vám dokáže říci, zda je vaše pochva úzká nebo volná.

Pokud používáte tampóny, je možné využít také této zkušenosti. Pokud Vám vyhovuje i tampón velikosti mini, je pravděpodovné, že Vám bude vyhovovat spíše malý kalíšek, například MeLuna S, LadyCup S nebo Lunette model 1. Tyto kalíšky jsou vhodné i pro panny.

Anatomie kalíšku

Kalíšek má dvě velikosti: – menší ( je určen pro ženy, které ještě nerodily ), větší ( pro ženy, které již rodily a pro ženy nad 30 let). Některé sporty a aktivity jako například jóga, pilates nebo tanec udržují vaginální svaly pevné. Pokud se některé z těchto aktivit velmi intenzivně věnujete, vezměte to v úvahu při výběru velikosti kalíšku. Prosím zvažte předem dobře, kterou velikost si objednáte.

Návod k použití

Nejprve se kalíšek musí vyvařit ponořený ve vodě alespoň po dobu deseti minut. Pokud nemáte možnost vyvaření, můžete použít desinfekci. Pokud zvolíte desinfekční roztok z lékárny ( Desident, Milton ), omyjte kalíšek po jeho použití ještě velmi pečlivě vodou, aby desinfekce na kalíšku nezůstala. Zbytky by totiž mohly negativně působit na přirozenou flóru v pochvě. Na vytření kalíšku během používání můžete použít také vlhčené intimní ubrousky Lady Wipe. A pokud si nemáte kde umýt ruce před manipulací s kalíškem, můžete použít Lady Sanitizer.

Nejlepší poloha pro zavádění je v podřepu nebo přímo vsedě na toaletě. Kalíšek se přeloží podélně napůl a takto složený se zavede do pochvy. Až bude kalíšek skoro celý v pochvě, pustíte ho a on se otevře. Při otevření kalíšku se jeho stěny přitisknou k pochvě a vznikne podtlak, který je potřebný k tomu, aby krev neunikala mimo kalíšek.

Správné otevření kalíšku ověříte, když za dno kalíšku zatáhnete. Pokud nejde lehce vytáhnout je dobře zaveden. Další z možností ověření je, že prstem zatlačíte zboku na kalíšek a pokusíte se ho jakoby v pochvě pootočit. Pokud se protáčí, je dobře zaveden a přiléhá v celém objemu k poševní stěně.

Špatné zavedení kalíšku poznáte, že jde lehce vytáhnout z pochvy, neprotáčí se a při zatlačení prstem na bok kalíšku se zdá nerozvinutý. Kalíšek je tvarem uzpůsoben tak, aby se sám nezasouval hluboko do pochvy. Nezavádí se tedy tak hluboko, jako tampony. Zavádí se asi jeden cm od okraje pochvy. Je potřeba, aby jste si sama našla takovou polohu kalíšku, která vám bude vyhovovat.

Menstruační kalíšek ( Mooncup, LadyCup, Lunette, Meluna, Yuuki ) je nutné každé 4 až 12 hodin vyjmout a vyprázdnit. Pojme asi 30 ml tekutiny. Díky tomu budete muset vyprazdňovat méně často, než si vyměňujete tampóny nebo vložky. Na rozdíl od tampónů se ale krev do kalíšku neabsorbuje, je možné jej po vyjmutí umýt a znovu použít. V noci kalíšek můžete mít zavedený déle než 8 hodin.

Při vyjmutí kalíšku je nutné zrušit podtlak, který vznikl při zavedení. Stisknutím dna kalíšku mezi prsty se podtlak zruší. Kalíšek opatrně vytáhněte. Můžete si pomoci také mírným kývavým pohybem kalíšku a vysouvat jej ven. Zpočátku, při nacvičování vynětí kalíšku, vám může pomoci i měkká tyčinka (držátko), která se po nacvičení může celá odstřihnout.

Péče o kalíšek v průběhu menstruace a osobní hygiena

Nikdy nezapomínejte na umytí rukou před zavedením i vyjmutím kalíšku. V průběhu menstruace se kalíšek po vyjmutí vylije do toalety a vypláchne vodou. Po ukončení menstruace kalíšek řádně vymyjte jemným mýdlem, vyčistěte malé otvory pod horním okrajem kalíšku a osušte ho. Uložte na vzdušné místo do látkového pytlíčku, nikdy ne do igelitového sáčku. I váš kalíšek musí dýchat.

Proč používat kalíšek

Vložky a tampony se musí stále dokupovat a také hlavně vyhazovat. Pořád musíte myslet na to, zda jich máte doma, v práci nebo na cestách dostatek. Kalíšek vydrží až deset let. Není chemicky bělený, nenarušuje mikroflóru pochvy, neabsorbuje přirozenou vlhkost pochvy a neuvolňují se z něj vlákna nebo částice. Neprodukuje také nepříjemný zápach. Kalíšek rozhodně neomezuje v žádném sportu. Je dokonce vyzkoušen i při potápění. Při koupání v moři vám nevykoukne z plavek šňůrka od tamponu a nemusíte řešit, kam s vložkou v přírodě.

Myšlenky, že žena si nevědomky vkládá potenciálně rakovinotvorný materiál přímo do svého těla je smutná, zvláště, když takové počínání prokazatelně zvyšuje riziko rakoviny děložního čípku, rakoviny samotné dělohy, vaječníků a jiných s tím souvisejících onemocnění.

Dlouhá životnost
Používání kalíšku je ekonomičtější a pohodlnější. Nebudete muset kupovat tampóny a vložky a stále přemýšlet, zda jste si jich vzala s sebou dost, když jdete ven.
Životnost kalíšku je 5 až 15 let. Delší životnost uvádí výrobci kalíšků z lékařského silikonu.

Zdroj: http://www.womenzone.cz, http://www.kalisek.cz

Leave a Reply