diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Muzikoterapie v péči o předčasně narozené miminko

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Muzikoterapie je velice důležitou součástí péče o předčasně narozená miminka. Příjemná hudba v inkubátoru působí na miminko pozitivně. Pokud je to hudba, kterou miminko slýchávalo ještě když bylo v bříšku, působí na něj zklidňujícím dojmem. Miminko pak neslyší jen šum a pípání různých přístrojů, které hlídá jeho životní funkce. Musíme si uvědomit, že pocity, které předčasně narozené miminko vnímá v inkubátoru, si nese do svého života dál.

Zvuk může mít uzdravující, velice pozitivní, tvůrčí sílu. Když zvukové vlny pronikají tělem, dochází v jeho buňkách k vibraci, která dokáže pomoci navrátit zdraví nebo může tělo posílit. Lidský hlas nese v sobě veliké množství informací. Slovem můžeme zažehnout jiskřičku, moudrou i láskyplnou myšlenku a navrátit k životu.

Od sedmého měsíce prenatálního vývoje je vyvinut i sluch, a tak ještě nenarozené dítě reaguje na vnější a vnitří podněty z prostředí. Je prokázáno, že děti dokáží rozeznat hudbu, kterou poslouchaly před narozením.

Hudba je také dobrým pomocníkem při porodu, protože dokáže snížit intenzitu bolesti při porodu. Navodí nám pozitivní emoce. V dnešní době se na porodních sálech běžně setkáváme s hudebními přehrávači. Po domluvě s porodní asistentkou si můžete přinést vlastní CD s hudbou. Relaxace matky může být mnohdy rozhodující pro zabezpečení dostatečného okysličení životně důležitých orgánů a též odstraňuje fyzickou i psychickou únavu.

Dítě v inkubátoru je vystaveno zvukům jako je pípání přístrojů, které v děloze neslyšelo. Tyto podněty, ať již světlo, či zvuk, mohou být pro miminko nepříjemné. Způsobují stres a narušují spánek. Hudba je tedy na odděleních neonatologie žádoucí. Podporuje totiž vnitřní prostředí a neurologický vývoj děťátka.

Muzikoterapie je důležitou součástí při vytváření příjemné atmosféry v prostředí inkubátoru, ale i v pozdějším období, kdy dítě přichází do domácího prostředí. Hudba se stává neoddělitelnou součástí masáží a něžných doteků. Umožněte miminku vnímat hudbu již od raného věku.

Zdroj: M. Dokoupilová, B. Fišárková, L.Novotná, Narodilo se předčasně, Portál, Praha, 2009

Přečtěte si také:

  • Camilla, KamilaCamilla, Kamila Svátek: 31.květen Domácí podoby: Kamilka, Kamuška, Kamka, Míla, Milka Původ: orientální Význam: urozená mladá obětní služebnice; chrámová služka (převzaté z latiny) Líbí se […]
  • ZdeňkaZdeňka Svátek: 23.červen Domácí podoby: Zdenička, Zdenuška, Zdenda, Zdeňa, Zdeňule, Zdenulka Původ: francouzský Význam: zde slavný Líbí se Vám toto jméno?
  • RonaldRonald Svátek: 9.únor Domácí podoby: Rony, Ron, Ronaldek Původ: anglický Význam: moudrý vládce, rádce Líbí se Vám toto jméno?
  • DenisaDenisa Svátek: 11.září Domácí podoby: Deniska, Denka, Denuška, Denina Původ: řecký Význam: bůh vína, božské dítě Líbí se Vám toto jméno?
  • Bezinkový ocetBezinkový ocet Suroviny: 400 - 600 g čerstvého květu černého bezu, 1 l octa Postup: Květy naskládáme až po okraj sklenice a zalijeme octem. Necháme přibližně týden luhovat na teplém místě. Po […]
  • IdaIda Svátek: 15.březen Domácí podoby: Idka, Iduška, Idunka Původ: německý Význam: odvozován od staroněmeckého výrazu id - „čin“. Líbí se Vám toto jméno?

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.