diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Muzikoterapie v péči o předčasně narozené miminko

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

Muzikoterapie je velice důležitou součástí péče o předčasně narozená miminka. Příjemná hudba v inkubátoru působí na miminko pozitivně. Pokud je to hudba, kterou miminko slýchávalo ještě když bylo v bříšku, působí na něj zklidňujícím dojmem. Miminko pak neslyší jen šum a pípání různých přístrojů, které hlídá jeho životní funkce. Musíme si uvědomit, že pocity, které předčasně narozené miminko vnímá v inkubátoru, si nese do svého života dál.

Zvuk může mít uzdravující, velice pozitivní, tvůrčí sílu. Když zvukové vlny pronikají tělem, dochází v jeho buňkách k vibraci, která dokáže pomoci navrátit zdraví nebo může tělo posílit. Lidský hlas nese v sobě veliké množství informací. Slovem můžeme zažehnout jiskřičku, moudrou i láskyplnou myšlenku a navrátit k životu.

Od sedmého měsíce prenatálního vývoje je vyvinut i sluch, a tak ještě nenarozené dítě reaguje na vnější a vnitří podněty z prostředí. Je prokázáno, že děti dokáží rozeznat hudbu, kterou poslouchaly před narozením.

Hudba je také dobrým pomocníkem při porodu, protože dokáže snížit intenzitu bolesti při porodu. Navodí nám pozitivní emoce. V dnešní době se na porodních sálech běžně setkáváme s hudebními přehrávači. Po domluvě s porodní asistentkou si můžete přinést vlastní CD s hudbou. Relaxace matky může být mnohdy rozhodující pro zabezpečení dostatečného okysličení životně důležitých orgánů a též odstraňuje fyzickou i psychickou únavu.

Dítě v inkubátoru je vystaveno zvukům jako je pípání přístrojů, které v děloze neslyšelo. Tyto podněty, ať již světlo, či zvuk, mohou být pro miminko nepříjemné. Způsobují stres a narušují spánek. Hudba je tedy na odděleních neonatologie žádoucí. Podporuje totiž vnitřní prostředí a neurologický vývoj děťátka.

Muzikoterapie je důležitou součástí při vytváření příjemné atmosféry v prostředí inkubátoru, ale i v pozdějším období, kdy dítě přichází do domácího prostředí. Hudba se stává neoddělitelnou součástí masáží a něžných doteků. Umožněte miminku vnímat hudbu již od raného věku.

Zdroj: M. Dokoupilová, B. Fišárková, L.Novotná, Narodilo se předčasně, Portál, Praha, 2009

Přečtěte si také:

  • BartolomějBartoloměj Svátek: 24.srpen Domácí podoby: Bart, Bárta, Bartoš, Bartík, Bartoň Původ: aramejský (biblické jméno) Význam: oráč, bojovný syn Líbí se Vám toto jméno?
  • IrenaIrena Svátek: 16.duben Domácí podoby: Irenka, Irča, Irka, Ira, Iruška, Renka, Irinka Původ: řecký Význam: mírumilovná Líbí se Vám toto jméno?
  • GrácieGrácie Svátek: 17.únor Domácí podoby: Gracka, Gracinka, Graciánka Původ: latinský Význam: půvabná, milostiplná, plná Líbí se Vám toto jméno?
  • Sportovní dovolená s dětmi – last minute slevaSportovní dovolená s dětmi – last minute sleva Kdy: 3.10 - 7.10.2012 Kde: v penzionu na Vysočině 5 dnů a 4 noci se sportovně zábavným programem jak pro děti, tak i pro rodiče Sportovně relaxační dovolená pro rodiny s dětmi – s […]
  • Říkadla a básničky o zubech a zubní hygieně – O kartáčkuŘíkadla a básničky o zubech a zubní hygieně – O kartáčku Držadlo a štětiny pomohou vám od špíny. Trocha pasty, řádný pohyb, nebudou vás zoubky zlobit.   Zdroj: Kovářová J., Zouharová Z.: Pečujeme o zdravý dětský chrup, […]
  • Vegetariánství a těhotenstvíVegetariánství a těhotenství Vegetariánství preferuje rostlinnou stravu a odmítá živočišné zdroje (výjimkou jsou vejce a mléčné výrobky). Vegani konzumují pouze rostlinnou stravu. Tento způsob stravy je založen na […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.