diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.

Na co má nárok těhotná žena

MojeBříško.cz – těhotenství, porod, péče o dítě | Magazín o těhotenství, mateřství

V případě, že oznámíte v zaměstnání, že čekáte rodinu, bojíte se, že vás vyhodí, nebo se strachujete, že vás budou posílat na několikadenní služební cesty. Nemusíte mít obavy, zákon stojí na vaší straně i když vám šéf bude tvrdit něco jiného.

O svá práva se nenechte připravit, byla byste hloupá. Je jasné, že málokterá těhotná chce dobrovolně vstupovat do konfliktů či soudních sporů, někdy však postačí slušná a důrazná připomínka. Ovšem i vy byste měla včas svému nadřízenému sdělit, že čekáte miminko, aby mohl splnit platné předpisy týkající se zaměstnávání gravidních žen (obvykle to bývá na konci 3. měsíce). A jaké to jsou?

Jako těhotná máte právo pracovat na takovém pracovišti, které neohrozí průběh vaší gravidity (totéž platí o náplní práce).
Nevíte které zaměstnání či práce jsou pro budoucí maminky zakázány, vše je uvedeno v zákoníku práce.

Jako těhotná nesmíte pracovat v nočních směnách a při pracích, které jsou rizikové i když by jste chtěla, pokud váš vedoucí zná zákoník práce, nesmí na noční směny pustit.
Jestliže jste dosud pracovala v nějakém rizikovém prostředí, zaměstnavatel by vás měl přeřadit na jinou práci.Respektování vašeho stavu by mělo být automatické a šéf by měl vám nabídnout náhradní práci (bez remcání a výhrůžek, že vám dá výpověď).

Těhotenství není důvod pro propuštění,nikdo vám nesmí odepřít další mateřskou dovolenou a musí vám být zachována příležitost zaměstnání po jejím skončení (pozor, ale vrátíte-li se po skončení mateřské dovolené, máte nárok na stejné místo, ale nemusí být totožné jako před otěhotněním.

Jste zaměstnána u soukromníka a ten vám tvrdí, že zákoník práce se týká pouze státních organizací a podniků, tedy vám lže – platí i pro něj.

Zákoník práce dále upravuje pracovní podmínky žen, a to nejen těhotným, ale také matkám. Zaměstnavateli například ukládá povinnost zřizovat, udržovat a zlepšovat hygienická a jiná zařízení pro ženy.

Požádala jste o převedení z noční směny na denní, pak je zaměstnavatel povinen vám vyhovět i po porodu i v době, kdy kojíte. Pokud jste byla převedena na jinou práci , kde dosahujete nižšího výdělku, měl by vám zaměstnavatel poskytnout vyrovnání tohoto rozdílu. (podle předpisů o nemocenském pojištění).

Pokud jste jezdila před otěhotněním hodně na služební cesty, pak vás zaměstnavatel může na ně poslat jen s vaším souhlasem (a to platí i pro ženy, které pečují o děti do osmi let věku). Osamělé děti pečující o děti které ještě nedosáhly 15 let, mají ženy stejný nárok.
Hrozí vám někdo výpovědí. Pracovní poměr lze s těhotnou ženou nebo s ženou pečující o dítě mladší tří let okamžitě rozvázat jen ve zcela výjimečných případech (upravuje § 46 odst. 1, písm. a),b) a v § 53 jde například o hrubé porušení pracovní kázně či pravomocné odsouzení pro úmyslný trestný čin).

Jestliže požádáte o zkrácení pracovní doby měl by vám zaměstnavatel vyjít vstříc pokud tomu nebrání vážné provozní důvody. Stejně tak by jste jako těhotná neměla pracovat přes čas.
Vracíte se do práce dříve a stále ještě kojíte, i na to myslí zákoník práce, který vám umožňuje poskytnutí zvláštních přestávek na kojení. Ty se započítávají do pracovní doby a poskytuje se na ně náhrada mzdy.

Přečtěte si také:

  • Léky a kojeníLéky a kojení Kojíte své miminko a bojíte se vzít si třeba paralen, abyste mu neublížila? Obavy nejsou nutné, protože většina léků lze při kojení užívat, ale s opatrností, a vždy po poradě s vašim […]
  • Zapečená brokolice pro děti od 6.měsícůZapečená brokolice pro děti od 6.měsíců Hledáte inspiraci co uvařit dobrého k obědu svému děťátku? Zde je jednoduchý recept, který patřil mezi naše oblíbené. Třeba zachutná i vašemu drobečkovi. Příprava je jednoduchá. Toto jídlo […]
  • Kurkuma v těhotenstvíKurkuma v těhotenství Kurkuma, jejíž původ nejspíš sahá do oblasti Východní Indie, patří do jedné rodiny se zázvorem. Dnes se pěstuje hlavně v Číně, Indii, Peru a Austrálii, ale i v dalších zemích s tropickým […]
  • Jak jsem vezl kůrovce a jiné neOBYČEJNÉ POVÍDKYJak jsem vezl kůrovce a jiné neOBYČEJNÉ POVÍDKY Z každého (ne)obyčejného okamžiku se během vteřiny může rozvinout humorný příběh, při jehož vyprávění se lidé budou usmívat a souhlasně přikyvovat. Nejlepším autorem je totiž sám život. […]
  • Máma v kuchyni – s chutí pro malé i velkéMáma v kuchyni – s chutí pro malé i velké Přestaňte si lámat hlavu nad tím, co uvařit – dětská strava srozumitelně, chutně i moderně. Přestala jste věřit, že vás vaření bude bavit? Já ho miluju! A v kuchyni experimentuju. […]
  • Sportovní masážSportovní masáž Provozovat sport na dobré úrovni je dnes bez masáže nemyslitelné. Sportovní masáž vychází v historii z masáže klasické, má však svá specifika, kterými se od své mateřské klasické masáže […]

Leave a Reply

diskuzní fórum   Vytvořte si vlastní diskusní fórum, poradnu nebo skupinu, ... pro vás a vaše kamarádky.